Steve Jobs e dinte se suksesi varet nga të thënit jo


Ky trik mendor do t’ju ndihmojë të përmirësoni të thënit jo. “Fokusi është tek të thënit jo”, insistonte Jobs. Ja sesi të vendosni nëse do të refuzoni një mundësi.

Shpesh ne mendojmë se çelësi i suksesit janë të gjitha gjërat e mrekullueshme që bëni. Por shumë njerëz të suksesshëm do t’ju tregojnë se kjo është vetëm prapaskena. Magjia e vërtetë qëndron tek gjërat të cilave ju thoni jo.

Steve Jobs, për shembull besonte se “Fokusi është tek të thënit jo”. Madje ai refuzonte edhe projekte premtuese në mënyrë që të ruante përqendrimin në ato pak gjëra që bënte. Një pjesë e themeluesve dhe drejtuesve janë dakord se të thuash jo është po aq e rëndësishme sesa të thuash po.

Lexo këtu: EKSELENCA VJEN DUKE THËNË ‘JO’

Imagjinoni sikur është nesër

Ata që aspirojnë për madhështi përballen me një enigmë të rëndësishme. Jeta ofron rrugë dhe mundësi të pafundme. Si i dalloni ftesat, sugjerimet dhe idetë të cilat ia vlejnë  t’u kushtoni kohën tuaj të çmuar?

Shumë njerëz kanë ofruar këshilla, duke sugjeruar kategori gjërash nga të cilat duhet të hiqni dorë ose kanë ofruar skripte, të cilat ju ndihmojnë të refuzoni mundësitë me mirësjellje. Të gjitha këto këshilla janë të vlefshme.

Lexo këtu: Këshilla suksesi nga sipërmarrësja Valbona Begolli

Një nga këshillat më të vlefshme lidhur me këtë, është ajo që jep shkrimtarja Anne Herbert. Ajo thotë se çdo herë që merr një ftesë disa muaj apo një javë në avancë, ajo pyet veten a do t’a pranonte ftesën nëse takimi do të ishte nesër. Përgjigjja zakonisht ishte jo. Nëse e përdorni këtë trik gjatë gjithë kohës, do t’ju shërbejë shumë.

Pse funksionon kjo

E bukura e këtij triku i ka rrënjët tek një vrojtim i thjeshtë rreth qenieve njerëzore.

Koha e shtrembëron mënyrën sesi i vlerësojmë gjërat. Kur ne jemi të sigurt, ne i vlerësojmë 5 dollarët që kemi sot më shumë sesa 5 dollarët që do të kemi pas një jave. Është e njëjta gjë edhe për 5 minutat. Është më e lehtë të dhurosh kohën e ardhshme sesa kohën e tashme.

Nuk kemi shumë gjëra në dorë për t’i ndryshuar këto paragjykime irracionale, por mund të mendohemi rreth tyre. Triku mendor i Herbert është i thjeshtë, por shumë i efektshëm për t’i dhënë vlerën e duhur kohës tuaj të ardhshme (si dhe për të mposhtur frikën se mos dukeni të pasjellshëm ose mosmirënjohës për momentin).

Lexo këtu: Që të jesh i suksesshëm duhet të thuash JO shpesh

Kështu që, herës tjetër kur t’ju ftojë dikush në një event, të flisni diku apo në ndonjë mundësi pune e cila është javë ose muaj më vonë, mos pyesni: “A është kjo një mundësi interesante ose e vlefshme?”. Ajo mund të jetë, por siç na rikujton Steve Jobs, ne nuk mund të ndjekim çdo mundësi të mirë që na shfaqet.

Në vend të kësaj, pyesni: “Nëse kjo gjë do të ndodhte nesër, a do të shkoja?”

Vetëm nëse përgjigjia është po, merreni seriozisht në konsideratë mundësinë për të shkuar.

Inc

Lexo këtu: 4 momentet kur duhet të thuash “JO”, sipas Steve Jobs

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale