Startup-i i këtij 31 vjeçari gjerman shkoi nga 200 në 6 miliardë dollarë brenda 6 viteve. Një nga kompanitë më të vlefshme në Europë - Business Magazine Albania

Startup-i i këtij 31 vjeçari gjerman shkoi nga 200 në 6 miliardë dollarë brenda 6 viteve. Një nga kompanitë më të vlefshme në Europë

Startup-i

Në vetëm gjashtë vite firma softuerike “Personio” është bërë një nga startup-et më të vlefshme në Europë, me vlerë 6.3 miliardë dollarë. Por CEO Hanno Renner kujton një kohë kur paratë ishin të kufizuara për kompaninë. Duke folur për CNBC, Renner kujtoi se si biznesi i kishte mbetur me vetëm 200 euro në llogarinë bankare të kompanisë përpara se të merrte financimin e parë real.

Renner bashkëthemeloi Personio në Mynih, Gjermani, në 2015 me Roman Schumacher, Arseniy Vershinin dhe Ignaz Forstmeier. Të katër u takuan ndërsa studionin në Qendrën për Teknologjinë Digjitale dhe Menaxhimin, një institucion i përbashkët nga dy kolegjet kryesore në Mynih.

Ideja për Personio, e cila është e përqendruar në shërbimin e bizneseve të vogla dhe të mesme, erdhi teksa dëgjonin një mik që po luftonte për të menaxhuar proceset e burimeve njerëzore në kompaninë ku ai punonte si shef i teknologjisë, sepse nuk kishte programin e duhur software.

Pra, të katërt vendosën të krijojnë një zgjidhje. Si studentë, ata nuk kishin një zyrë, kështu që punonin kudo që të gjenin hapësirë ​​në kolegj për të ndërtuar produktin e parë softuerik të Personio. Ata grumbulluan çdo kursim që kishin për të ndihmuar me shpenzimet.

Pasi morën klientët që paguanin për të përdorur atë pjesë të parë të softuerit, ata përdorën të ardhurat për të blerë licencat e tyre të para të softuerit, për të dhënë me qira një hapësirë ​​të vogël zyre dhe për të punësuar një numër të vogël punonjësish.

Më pas, në korrik 2016, Personio mblodhi 2.1 milionë euro në një raund financimi fillestar, me investitorë duke përfshirë Global Founders Capital, i cili ka mbështetur kompani si LinkedIn dhe Facebook, të cilat së fundmi u riemëruan si Meta.

Lexo edhe: Kultura e sipërmarrjes tek gratë, përbërës për inovacion

Renner tha se përpara se Personio të merrte atë raund të parë financimi, themeluesit duhej të siguroheshin se kishin paguar çdo faturë të papaguar, të cilën ai shpjegoi se ishte një kusht standard i marrëveshjeve për mbledhjen e fondeve.

Ai tha: “Ende kam një pamje të ekranit nga ajo llogari bankare: Ne kishim nja dy 100 euro të mbetura në llogarinë bankare përpara se të merrnim raundin tonë të parë të financimit, që ishte 2 milionë [euro] në atë kohë, por ishte vërtet interesante se sa fort po ia dilnim deri atëherë.”

Situata financiare e Personio ka ndryshuar në mënyrë dramatike që atëherë. Në raundin e fundit të financimit, të shpallur në tetor, Personio mblodhi 270 milionë dollarë dhe u vlerësua në 6.3 miliardë dollarë.  Në total, Personio tani ka mbledhur më shumë se 500 milionë dollarë nga investitorët.

Grupi më i fundit i financimit po përdoret për të zhvilluar kategorinë e tij më të re të softuerit, të quajtur Automatizimi i rrjedhës së punës së njerëzve. Kjo synon të heqë barrierat e softuerit midis burimeve njerëzore dhe departamenteve të tjera të kompanisë, për shembull, nëse detyra të ndryshme duhet të kryhen në pjesë të ndryshme të një biznesi kur punësoni një punonjës.

CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0