Sporti pas punës rrit shkallën tuaj të suksesit sipërmarrës- A jeni gati të bëheni aktiv? - Business Magazine Albania

Sporti pas punës rrit shkallën tuaj të suksesit sipërmarrës- A jeni gati të bëheni aktiv?

sport

 Një studim i kohëve të fundit në Universitetin e Floridës Jugore zbuloi se 1 në 4 CEO që drejtonin kompanitë e mëdha sportive sportive konkurruese si adoleshentët dhe të rinjtë. Studimi zbuloi se firmat që drejtohen nga ish CEO atletë janë më fitimprurëse, duke përmendur karakteristikat e motivimit të tyre dhe orientimit të qëllimeve të gjata si ato fizike.

Ka shumë mundësi që ne të mësojmë elasticitet në jetë, por sportet konkurruese të njëritëm të përshpejtuar të mësuarit.

Atletët kanë avantazhin e sfidave që janë krijuar për të krijuar elasticitet. Ata e kuptojnë se tejkalimi i përsëritur i sfidave do t’i çojë ata drejt fitoreve të tyre. Në praktikojnë vendosmërinë mes lodhjes mendore dhe fizike, duke bërë kampionë të lojës së gjatë. Ky lloj elasticiteti është i paçmuar si një sipërmarrës. Është ajo që themelon kapitalistët sipërmarrës sipërmarrësit dhe firmat e kapitalit privat të një CEO.

Lëreni qëndrueshmërinë të drejtojë narrativën

Përveç rikthimit nga sukseset e panumërta, elastic na lejon gjithashtu t’i shohim këto beteja si një gjë të nevojshme, nëse jouese. Atletët bëjnë nga trajnerët që riformulojnë këto pak ndërsa përparojnë. Trajnerët e cilësojnë luftën si formuese. Ka gjithmonë një lojë tjetër, një mundësi tjetër për t’u dhënë dhe për të pasur sukses.

Bëjeni të sigurt

Si mund ta përdorni këtë lloj elasticiteti në biznesin tuaj? Krijo një kulturë ku është e sigurt të dështosh. Është më e lehtë të thuhet se të bëhet, por fillon duke përmendur kështu që po ndërmerr ose duke kërkuar ekipin tuaj për të arritur një qëllim. Pjesa tjetër kritike është që duhet të mund të riformulohen si rritje. Për, anëtarët e ekipit tuaj duke llogaritur se si të shmangin përsëritje e tire janë përsëri.

Luani sporte konkurruese në kohë të lirë

Nga perspektiva e neuroshkëve, aktivitetet e rregullta fizike dhe sportet janë treguar se si nxisin ndryshime strukturore dhe funksionale të trurit të lidhura me elasticitetin. Psikologjikisht, sportet nuk mund të luftojë të ashpër mendore, të vetë-efikasitetit dhe tipareve të tjera të lidhura me sfidat e tjera. 

 

Studimet në të gjithë neuroshkencën, psikologjinë dhe mjekësinë sportive konvergjente se trajnimi sportiv konkurrues zhvillon elasticitet si përmes mekanizmave neurobiologjikë ashtu edhe psikosocialë. Masat e standartizuara të elasticitetit konfirmojnë gjithashtu se atletët shfaqin elasticitet më të madh që mund të mat dhe këto të pretendojnë se marrin pjesë në sport rrit elasticitetin.

Dhe, siç e dinë sipërmarrësit elitë, kapitalistët dhe firmat e kapitalit privat, elasticiteti është çelësi i suksesit.

 

sipërmarrësi.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0