SpaceX nisi misionin e tretë për NASA-n në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës - Business Magazine Albania

SpaceX nisi misionin e tretë për NASA-n në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

SpaceX ka nisur me sukses misionin e saj Crew-2, duke transportuar katër njerëz në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) për NASA në fluturimin e tretë njerëzor të kompanisë në hapësirë.

Raketa Falcon 9 që mbante ekuipazhin në bordin e një anije kozmike Crew Dragon u ngrit të premten, 23 prill nga Cape Canaveral në Florida në orën 5:49 të mëngjesit.

Automjeti u nis në errësirën e mëngjesit të hershëm, duke u ngritur në qiell mbi Florida gjatë rrugës për në stacionin hapësinor orbitues.

Në bord ishin astronautët e NASA-s Shane Kimbrough dhe Megan McArthur, së bashku me Japonezin Akihiko Hoshide dhe Thomas Pesquet të ESA-s, evropiani i parë që fluturoi me SpaceX.

-“Të shohësh një anije kozmike teksa niset nuk do të dalë kurrë nga moda”,- tha Administratori i NASA-s, Steve Jurczyk, pas nisjes. “Ishte thjesht spektakolare.”

Ndonëse ky ishte fluturimi i tretë i ekuipazhit të SpaceX, ishte hera e parë që një përforcues rakete i ripërdorur u përdorur në një lëshim komercial njerëzor.

Ishte gjithashtu hera e parë që një kapsulë Crew Dragon ishte ripërdorur me këtë automjet që kishte fluturuar në misionin e parë njerëzor të SpaceX për NASA, Demo-2, përsëri në maj të vitit 2020, kur u emërua Endeavour.

Lexo: Shkenca thotë se kemi më shumë se 5 shqisa

Tani do t’i duhen ekuipazhit rreth 23.5 orë për të arritur ISS, në mëngjesin e së shtunës, 24 prill.

-“Jemi të gjithë të kënaqur që kemi dalë përsëri në hapësirë”,- Kimbrough tha përmes radiove në tokë ndërsa anija kozmike bëri rrugën e saj për të orbituar.

Ekuipazhi do të bashkohet me një stacion hapësinor të mbushur me njerëz, me shtatë njerëz tashmë në orbitë: katër astronautë të NASA-s, dy kozmonautë rusë dhe një astronaut japonez.

Katër prej tyre ishin nisur në misionin e fundit të ekuipazhit të SpaceX, Crew-1, i cili fluturoi për në ISS në 15 nëntor 2020. Kjo kapsulë u zhvendos kohët e fundit për t’i hapur rrugë Crew-2.

Kjo do të jetë hera e parë që SH.B.A. ka pasur dy misione ekuipazhesh në orbitë në të njëjtën kohë që nga vitet 1960.

Duke qenë se ISS është i pajisur me vetëm shtatë kapsula gjumi, dy astronautë do të duhet të flenë në dy kapsulat e ankoruara Crew Dragon, ndërsa dy të tjerët do të duhet të gjejnë një vend tjetër për të fjetur.

“Gjëja më e mirë përsa i përket të fjeturit në hapësirë ​​është se pothuajse kudo mund të jetë dhoma juaj e gjumit”,- tha zëdhënësi i NASA-s Dan Huot për NPR.

Crew-1 është planifikuar të kthehet në Tokë sëbashku me ekuipazhin e saj të mërkurën, më 28 prill, duke zvogëluar përsëri madhësinë e ekuipazhit ISS në shtatë persona, një shifër më e menaxhueshme.

Me nisjen e Crew-2, SpaceX ka arritur një moment të rëndësishëm duke lançuar tre fluturime njerëzore në më pak se 12 muaj.

Crew Dragon ishte pjesë e programit të Zhvillimit Komercial të Ekipit të NASA-s, kur SpaceX investoi miliarda dollarë, së bashku me Boeing, për të zhvilluar automjete që rikthejnë fluturimet njerëzore në SHBA, pas daljes në pension të anijes hapësinore në 2011.

Ndërkohë që Boeing ende nuk po fluturon ekuipazhin me automjetin e saj Starliner, për shkak të disa vonesave, SpaceX vazhdon të bëjë përpara.

-“Nëse do të më thonin një vit më parë se do të realizonim tre fluturime të ekuipazhit në më pak se një vit, unë do të isha në ekstazë”,- tha Jurczyk para nisjes.”Dhe jam në ekstazë sot.”

SpaceX gjithashtu u zgjodh javën e kaluar nga NASA si kontraktori i vetëm për të zhvilluar një zbarkues hënor për programin Artemis të agjencisë hapësinore, i cili shpreson të kthejë astronautët në Hënë gjatë kësaj dekade.

Lexo: Keni menduar ndonjëherë se si duket një udhëtim me helikopter rreth Marsit? Falë NASA-s së shpejti mund ta zbuloni

Zgjedhja e SpaceX si kompania e vetme ishte një surprizë për disa, por i jep kompanisë 2.9 miliardë dollarë për të zhvilluar automjetin e saj Starship, pjesë e planeve të NASA-s, së bashku me anijen Orion dhe raketën Space Launch System (SLS) të agjencisë.

Fluturimet e vazhdueshme të Crew Dragon do të zhvillojnë më tej aftësitë e SpaceX për të nisur njerëzit në hapësirë, me synimin shumë më ambicioz për të arritur hënën.

Kompania shpreson të nisë njerëz në Mars, me fluturime si Crew-2 të cilët janë demonstrues të dobishëm të këtyre aftësive.

Ndërkaq katër persona të tjerë janë nisur nga një kompani private amerikane, në një stacion hapësinor orbitues të operuar nga SH.B.A., Rusi dhe partnerë të tjerë ndërkombëtarë, një arritje e madhe në vetvete.

Fluturimi i ardhshëm i SpaceX për NASA, Crew-3, pritet të nisë në tetor të këtij viti, ndërsa shpreson të nisë misionin e tij të parë privat, të quajtur Inspirim4, në shtator.

ENTREPRENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0