Softuerët më të mirë open source (2019) - Business Magazine Albania

Softuerët më të mirë open source (2019)


Pajisni kompjuterin tuaj Windows, Mac ose Linux me software-ët open source më të mirë të vitit.

Jo të gjithë programet ‘free’ janë të njëjta. Zhvilluesi i një programi mund të ketë zgjedhur të shpërndajë atë pa pagesë, por kjo nuk do të thotë se ju mund ta redaktoni ose ta ndani vetë.

Termi “open source” i referohet software-it burimi i të cilit është i lirë për shkarkim, redaktim, përdorim dhe ndarje, pa kufizime të të drejtave të autorit. Ka liçenca të ndryshme me open source, të cilat u japin përdoruesve nivele të ndryshme lirie, por qëllimi kryesor i open source është inkurajimi i eksperimentimit, bashkëpunimit dhe shkëmbimit të njohurive.

Lexoni: Albanian Cyber Security, komuniteti fokusuar sigurisë kibernetike, sjell tutoriale në gjuhën shqipe

Open source software ka shumë përparësi në krahasim me opsionet e tjera “free” që do të hasni – edhe nëse nuk jeni vetë zhvillues. Zakonisht mirëmbahet nga një komunitet dhe përditësohet shpesh për të ndrequr dobësitë ose rregulluar bugs sa identifikohen; nuk ka kufizime në përdorimin komercial, kështu që ju mund ta përdorni për fat të mirë për biznesin tuaj në shtëpi; dhe aftësia për të redaktuar kodin do të thotë se ka shpesh një mori të plugins të krijuara nga përdoruesi për t’u shkarkuar.

Ju do të gjeni versione të software-it open source për çdo gjë që mund të përfytyroni – nga aplikacionet e zyrave në aplikacionet e mediave. Duke mbajtur këtë në mendje, më poshtë janë listuar software-ët më të mirë open source për 2019.

  • Office software: LibreOffice

Nuk ka nevojë të paguash për aplikacionet për zyrën me këtë alternativë open source.

LibreOffice është një paketë e plotë e software-it të zyrës, duke përfshirë aplikacione për dokumente tekst, spreadsheets, prezantime dhe baza të të dhënave. Këto janë plotësisht të pajtueshme me formatet më të fundit të skedarëve të Microsoft, kështu që nuk do të keni probleme për ndarjen e skedarëve që punojnë me përdoruesit e Word, Excel, PowerPoint dhe Access.

Kjo do të thotë që formatimi i dokumentit ruhet siç duhet për shtypjen nëse duhet të importoni / eksportoni skedarë midis LibreOffice dhe Microsoft Office, diçka që jo të gjitha platformat e softuerit për zyra mund të bëjnë. Sidoqoftë, ky është një produkt i shkarkueshëm dhe jo një me të cilin mund të punoni në cloud, ndryshe nga disa të tjerë si Office 365 dhe G Suite.

Dokumentet duken po aq profesionale sa ato që krijohen duke përdorur software të paguar dhe ka qindra template që mund të shkarkohen, përdoren dhe redaktohen.

Komuniteti i madh i kontribuesve të LibreOffice ka përpiluar një koleksion të shkëlqyer të materialeve mbështetëse, duke përfshirë një forum dhe madje edhe bisedë live nëse keni nevojë ndihmë.

Shkarko LibreOffice

  • Editor i fotove: GIMP

Editor-i ynë i preferuar i fotografive open source, i mbushur me mjete të fuqishme!

I fuqishëm dhe fleksibël, editori i imazhit open source GIMP është aq afër Adobe Photoshop sa ju mund të merrni pa hapur portofolin tuaj. Mbështet shtresat dhe është e mbushur me mjete të avancuara për të përmirësuar fotografitë tuaja ose për të krijuar ato të reja nga e para.

Ju mund të përshtatni çdo aspekt të pamjes së fotografive tuaja manualisht, ose përdorni dhjetra filtra dhe efekte të personalizueshme për të arritur rezultate të mahnitshme me vetëm disa klikime. GIMP vjen me një koleksion të madh të shtojcave të krijuara nga përdoruesit të para-instaluar.

Nëse nuk keni nevojë për fuqinë e GIMP dhe preferoni një ndërfaqe më të thjeshtë, shikoni Paint.NET – një tjetër redaktor i shkëlqyeshëm i fotove open source që është pak më i lehtë në karakteristikat dhe më i lehtë për t’u zotëruar.

Shkarko GIMP

  • Media player: VLC Media Player

Një media player open source që mund të suportojë pothuajse çdo format skedari!

VLC Media Player është një nga aplikacionet player më të popullarizuar të mediave open source në botë dhe për arsye të mirë – mund të merret vetëm me ndonjë skedar audio, skedar video ose transmetim të mediave që mund të hedhni në të, pa pasur nevojë të shqetësoheni rreth instalimit të kodve shtesë. VLC Media Player ju jep një shkallë të mahnitshme të kontrollit mbi riprodhimin, duke ju lejuar të zgjedhni video dhe audio për konfigurimin tuaj specifik të harduerit.

VLC Media Player është ideal për transmetimin e podcast-ve, si dhe stacioneve të radios në internet si Last.fm dhe TuneIn Radio.

Futja më e fundit në VLC është rishikim me 360 ​​gradë, që ju lejon të shijoni videot impresive me një pajisje VR, dhe zhvillime më emocionuese janë në horizont për të mbajtur ritmin me teknologjinë e re të videos.

Shkarko VLC Media Player

  • Edituesi i videove: Shotcut

E mrekullueshme për përdoruesit e rinj dhe një zëvendësues i shkëlqyeshëm për Windows Movie Maker!

Nëse jeni duke kërkuar për një editor të madh video open source, jepni Shotcut një mundësi. Mund të duket pak e zymtë në fillim, por shtoni disa nga shiritat e veglave opsionale dhe së shpejti do të keni tiparet më të fuqishme dhe më të dobishme në dorën tuaj.

Disa nga mjetet e saj më të mira përfshijnë filtra të shpejtë për audio dhe video (të cilat nuk janë destruktive dhe mund të shtrohen për të arritur efekte të ndryshme), balancimi,  tranzicionet e tjera, gradimi i ngjyrave, importimi i klikimeve dhe zvogëlimi i drejtpërdrejtë dhe kompozimi i klipeve.

Shkarko Shotcut

  • Redaktuesi i audios: Audacity

Vegël e përkryer me burim të hapur për regjistrimin dhe editimin e podcast-ve dhe muzikës!

Edhe nëse keni të holla të gatshme për një redaktor audio, mund të zgjedhni që të rrini me Audacity alternative me open sorce. Ka pothuajse të gjitha mjetet që ju nevojiten për regjistrimin dhe përpunimin e skedarëve të zërit, dhe çdo veçori që mungon mund të lidhet me katalogun e gjerë të zgjerimeve.

Audacity është mjet i zgjedhur për shumë podcast-e, muzikantë dhe transmetuesit audiobook në sajë të rezultateve të saj profesionale të cilësisë. Mund ta përdorni për të kombinuar klipet, për të kopjuar dhe ngjitur pjesët e audios, për të hequr  dhe zhurma të tjera të padëshiruara, për të ndryshuar frekuencat dhe për të aplikuar efekte si jehonë.

Lexoni: OSCAL 2019, edicioni i VI-të vjen me 18 & 19 Maj në Tiranë

  • Shfletuesi web: Mozilla Firefox

Një shfletues i fuqishëm, plotësisht i përshtatshëm me një plugin për çdo qëllim!

Luftërat e shfletuesve nuk tregojnë asnjë shenjë përfundimi, por trashëgimia e open source e Firefox-it e bën atë tepër fleksibile. Apeli i saj kryesor është mbledhja e saj e zgjerimeve. Me mijëra plug-ins në dispozicion me një klikim, është e lehtë për të transformuar Firefox-in në shfletuesin tuaj të përsosur.

Firefox-i përditësohet çdo pesë deri në tetë javë dhe mund të merrni një shije të hershme të tipareve më të fundit duke instaluar beta ose duke marrë pjesë në Test Pilot të Firefox-it – një mënyrë për të përzgjedhur vegla eksperimentale që mund të përfshihen në njoftimet e ardhshme.

Kodi i Firefox-it formon bazën e shumë projekteve të specializuara, duke përfshirë Browserin Tor të fokusuar në siguri dhe Waterfox me shpejtësi të qendrës, i cili është hartuar për power users.

Sidoqoftë, pavarësisht rritjes së popullaritetit të Firefox-it, shfletuesi tradicionalisht ka luftuar për të trajtuar Flashin, duke rezultuar që Firefox-i të bëhet i paqëndrueshëm dhe që konsumon burime të procesorit ose thjesht mbyllet papritur.

  • Email Client: Mozilla Thunderbird

Një klient i lirë që është një zëvendësues ideal për Windows Live Mail të pavlerë!

Nëse keni llogari të shumëfishta në e-mail – edhe nëse ata janë me ofruesin e njëjtë – email client open source Mozilla Thunderbird do të ju kursejë kohë dhe bezdisje duke lëvizur midis skedave të shfletuesit dhe hyrjeve. Ashtu si Firefox, Thunderbird është një projekt open source i botuar nga Fondacioni Mozilla, dhe është pothuajse pafundësisht i adaptueshëm.

Tiparet standarde të Thunderbird përfshijnë një lexues RSS dhe mundësinë për t’u lidhur me skedarët shumë të mëdha për tu dërguar si bashkëngjitje, dhe shtesat e saj opsionale përfshijnë parashikimet e motit dhe skedat e aplikacioneve të Google.

Shkarko Mozilla Thunderbird

  • Password Manager: KeePass Password Safe

Jepni fjalëkalime të forta për llogaritë dhe ruani ato në një aplikacion të sigurtë!

Nuk ka mungesë të menaxherëve të fjalëkalimeve falas, por KeePass Password Safe është opsioni ynë i preferuar i burimit të hapur. Nuk është e qartë, por është e mbushur me të gjitha veglat dhe veçoritë që mund të dëshironi, duke përfshirë kodimin AES të të gjithë bazës së të dhënave për detajet e identifikimit (jo vetëm fjalëkalimet e tyre), autentifikimin me dy faktorë si me fjalëkalimin kryesor ashtu edhe skedarin kryesor, fjalëkalim i rastësishëm.

KeePass është i vogël, dhe për shkak se është një program portativ ju mund ta mbani atë në një  USB, dhe në sajë të një biblioteke të gjerë të plug-ins, është e lehtë të integrohet me shfletuesin tuaj të preferuar dhe ofruesin e ruajtjes së reve.

  •  FTP Software: FileZilla

Nëse keni faqen tuaj të internetit, shanset janë që ju do të keni nevojë për software FTP për të ngarkuar skedarë direkt në serverin tuaj. Ndërsa ekzistojnë disa klientë të mirë ekzistues FTP atje, FileZilla është ndoshta versioni më i mirë i lirë që mund të përdorni.

Ajo bën gjithçka që ju nevojitet me një klient të ngarkimit të skedarit, i cili gjithsesi mbetet relativisht i thjeshtë. Në anën e majtë, FileZilla ju paraqet një pamje të përzgjedhjes së dosjeve (nga Windows Explorer, nëse përdorni Windows) ku mund të siguroheni që të zgjidhni dosjen tuaj të skedarëve që duhet të ngarkoni – në të djathtë, paneli tregon vendndodhjen tuaj në server, i cili do të jetë një pemë me pamje të ngjashme.

Ju vetëm duhet të siguroheni që të klikoni nëpër dosjet në panelin e djathtë në vendin ku dëshironi të ngarkoni skedarët tuaj, siç është brenda dosjes Public_HTML në shumë serverë Linux. Pastaj është thjesht një çështje e përdorimit të drag and drop për të lëvizur skedarët tuaj për të ngarkuar nga paneli i majtë dhe në panelin e djathtë.

Thjeshtë, e lehtë, dhe zakonisht shumë pa bezdisje. Blloku kryesor pengues për shumicën e përdoruesve të parë nuk është zgjedhja e skedarëve të duhur për t’u ngarkuar, ose veçanërisht lokacionet e sakta.

Nëse keni nevojë për leje CHMOD për skedarët, kjo është aq e lehtë sa një klikim me të djathtën në çdo skedar ose dosje që ju duhet t’i aplikoni, dhe kjo ka të bëjë me të.

Shkarko FileZilla

  • Sistemi operativ: Linux

(e si mos të flasim për Linux kur kemi termin open source) 

Kur dëgjohet Linux na vijnë njëherë në mendje geeks dhe code junkies – kjo pasi ai bëri pak përpjekje për të apeluar në një bazë të gjerë përdorues. Këto ditë janë prej kohësh, dhe varietetet e Linux-it kanë bërë një përpjekje të madhe për të qenë shumë më miqësorë për njerëzit që kanë pak njohuri të kodimit dhe paraqesin një rivale serioze për Windows dhe Apple Mac iOS si alternativa për drejtimin e desktopit tuaj .

Këto përpjekje kanë ndihmuar në avancimin e Linux drejt rrjedhës, siç theksohet nga gjigandi kompjuterik Dell duke lëvizur për të shitur kompjuterët dhe laptopët Linux drejtpërdrejt në publik. Më mirë akoma, Windows mbetet objektivi i zgjedhjes për hakerat, kështu që Linux paraqitet si një alternativë më e sigurt, përderisa ju mbani përditësimet e fundit.

Një problem tjetër nga ditët e kaluara është se shumica e aplikacioneve sofware-ike janë zhvilluar për Windows. Sidoqoftë, lëvizja drejt cloud-computing dhe aplikacioneve të bazuara në shfletues do të thotë se nuk ka më rëndësi se cili sistem operativ ju përdorni për shumë aplikacione të njohura, kështu që nëse jeni duke kërkuar për të drejtuar kompjuterat tuaj për qëllime të biznesit dhe jo për lojra, atëherë shumicën e kohës Linux mund të jetë një zgjedhje e përkryer e vlefshme.

Ndoshta vështirësia më e madhe në lëvizjen në Linux këto ditë është në të vërtetë zgjedhja në dispozicion. Në vend që të jesh një sistem operativ, Linux është në të vërtetë një platformë nga e cila një numër i “flavors” ose “distros” të ndryshme janë zhvilluar dhe rritur nga. Megjithëse të gjithë drejtohen nga i njëjti source kod, secila prej tyre është programuar që të kujdeset për përdorime dhe theks të ndryshëm – disa janë të mëdha për përdorim në shtëpi, të tjerat janë të përqendruara në servera.

Lexoni: Prezantohet për herë të parë platforma Magento 2 në Shqipëri

Cilado që doni të shikoni, mbani mend se ju nuk keni nevojë të jeni të mbërthyer në ndonjë distro të veçantë të Linux-it – mund të çinstaloni çfarëdo që nuk ju pëlqen dhe instaloni ndonjë që dëshironi të provoni.

Rishikoni dhe distrot me te mira Linux këtu

/AlbanianCyber

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0