Prezantohet për herë të parë platforma Magento 2 në Shqipëri


Në datën 30 Maj, në ambjentet e Qendrës Rinore Tiranë u organizua seminari me tematikë “Magento 2: development and features”.

Prezantimi i Magento 2 u bë nga Ledian Hymetllari dhe Ardjan Shero.

Ata na njohën më shumë me Magento 2, një nga platformat më të fuqishme të eCommerce në treg, që mesa duket po shtrin rrënjët edhe në Shqipëri.

Lediani është ndër të parët që ka marrë certefikimin si developer për këtë platformë. Ai bëri një prezantim të saj, si dhe na solli demo të shkurtra të funksionaliteteve dhe risive që ka sjellë Magento 2 nga Magento 1.

Ledian Hymetllari është një nga ata të rinj që kërkon t’u transmetojë dijen e tij të gjithë të rinjve shqiptarë. Ai është një zhvillues i Magento dhe punon në një kompani të quajtur Shero. Pjesën më të madhe të kohës, ai punon në backend, duke zhvilluar pjesën më komplekse të Magento. Lediani po mbaron studimet për Informatikë, pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës.

Ai gjithashtu është një kontribues në projektet open source si Mailchimp Extension për Magento 2.

Ledian ka qenë shpeshherë i ftuar në shumë konferenca të ndryshme ku flet për platformat open source, mes tyre në Oscal 2016 dhe Oscal 2018.

Në përfundim të seminarit nuk munguan as pyetjet nga të pranishmit, të cilët ishin të rinj kuriozë nga fusha e teknologjisë së informacionit, për të mësuar dhe njohur më shumë këtë platformë.

Në një prononcim për BusinessMag ai tha se së shpejti do të vijë me projekte të tijat në fushën e teknologjisë së informacionit, por pasionin për të do ta përcjellë gjithmonë tek brezat e tjerë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale