Sipërmarrës! Ja çfarë mësimesh mund të merrni nga TikTok - Business Magazine Albania

Sipërmarrës! Ja çfarë mësimesh mund të merrni nga TikTok

Sipërmarrës! Ja çfarë mësimesh mund të merrni nga TikTok

TikTok është një burim i fuqishëm dhe i vlefshëm që po ndryshon sjelljen e përditshme të dhjetëra miliona njerëzve në mbarë botën — një zbulim emancipues për dëgjuesit dhe nxënësit e rinj dhe të vjetër, si dhe një mjet i shpejtë rrufe për shpërndarjen dhe demokratizimin e lajmeve, përmbajtjes dhe tregtisë. Më shumë se një e treta e përdoruesve thonë se TikTok është vendi ku ata marrin dozën e tyre ditore të lajmeve dhe, në përgjithësi, ata e hapin aplikacionin mesatarisht tetë herë në ditë.

Pra, nëse po përpiqeni të ndërtoni biznesin tuaj dhe të krijoni zhurmë, këtu janë katër nga taktikat më të rëndësishme të TikTok që duhen mbajtur parasysh.

1. Ndërtoni një kulturë mbështetjeje, bashkëpunimi dhe partneriteti me lojtarët tuaj kryesorë

Vetëm dy industri i quajnë klientët e tyre “përdorues” – bizneset e teknologjisë dhe tregtarët e drogës. TikTok vendosi që herët se edhe “ndikuesit” ishin një përshkrim shumë pasiv dhe jo një identitet mjaft i fortë. “Krijuesit” nënkuptonte fuqinë, agjencinë dhe talentin, si dhe dëshirën për të bërë diçka. Ata janë të lumtur që punojnë së bashku, në bashkëpunim dhe konkurrencë, dhe së bashku me TikTok për të realizuar ëndrrat dhe dëshirat e tyre. TikTok i bëri krijuesit fokusin qendror të vëmendjes së tij që në fillim dhe krijuesit ia kthyen favorin. Më shumë se 80% e 1.1 miliard përdoruesve aktivë mujorë të TikTok kanë postuar një video. Është një partneritet i dyanshëm dhe një shoqëri e ndërsjellë admirimi.

2. Shpjegoni dhe këmbëngulni për një “etikë” të ashpër pune, llogaridhënie dhe rezultate të përditshme

Krijuesit dëgjojnë dhe mësojnë nga bashkëmoshatarët e tyre, kopjojnë dhe ndërtojnë punën më të mirë që shohin diku tjetër. Ata e kuptojnë shpejt se është një ndërmarrje 24/7 nëse duan të vazhdojnë, të ndërtojnë bazën e tyre dhe të mbajnë pas ndjekësit e tyre. Gjithçka ka të bëjë me shpejtësinë dhe monedhën dhe, nëse nuk keni diçka të re dhe të ndryshme për të thënë sot, vizitorët tuaj do të shkojnë shpejt diku tjetër.  Suksesi në këtë hapësirë kërkon gjithashtu që vetë kompania të jetë e vëmendshme, e përgjegjshme dhe e mbushur me të njëjtën ndjenjë urgjence si të gjitha palët e tjera.

Lexo edhe:Botohet libri që sjell inteligjencën artificiale në shqip

3. Qëndroni përpara konkurrencës

Kur gara zgjohet, ne duam që ata të gjejnë zjarret tona të ndezura ndërsa ne jemi tashmë mbi kodrën tjetër. Përsëritja dhe përmirësimi i vazhdueshëm janë e gjithë loja e topit dhe askush nuk ka ecur më shpejt se TikTok. Ndërsa lojtarët tradicionalë vazhdojnë t’u kërkojnë përdoruesve të tyre të përshtaten me sistemet e tyre, TikTok dëgjon në mënyrë “agresive” nevojat e krijuesve të tij dhe lëviz shpejt për t’iu përgjigjur. Një shembull i shkëlqyeshëm është gjatësia e videove të lejuara e cila filloi në një minutë, u zhvendos në tre minuta dhe tani është 10 minuta. Kjo hapi mundësi të reja dhe ndryshoi plotësisht lojën. Ky rregullim ishte kryesisht i nxitur nga krijuesi dhe nga të dhënat. Shikuesit e angazhuar janë shumë më të gatshëm nga sa pritej për të parë punën e krijuesve të tyre të preferuar për periudha më të gjata kohore.

4. Sigurohuni që teknologjia juaj të jetë e nivelit të lartë

Zhvillimi i algoritmit të faqes “For You” nga TikTok përfaqësoi një largim material nga mënyra se si loja ishte luajtur dhe një përshpejtues i madh i rritjes, si dhe një mjet i fuqishëm për sigurimin dhe çimentimin e angazhimit. Sistemi i TikTok dëgjoi dhe shikonte plotësisht atë që po zgjidhnit dhe shikonit në të vërtetë, si dhe atë që kalonit dhe më pas – nga një univers shumë më i madh – zgjodhi dhe ju dërgoi përmbajtje që algoritmi mendonte se do t’ju pëlqente më shumë. Kjo ishte një faqe e nxjerrë pikërisht nga Bibla e Steve Jobs. Thënia e tij e famshme: “Njerëzit nuk e dinë se çfarë duan derisa t’ua tregosh atë.” TikTok bëri pikërisht këtë.

TikTok ka shumë konkurrentë të vjetër dhe të rinj, por nuk ka të barabartë në horizontin e afërt. Nëse politika dhe rregullatorët nuk pengojnë, është e vështirë të imagjinohet që TikTok nuk do të kapërcejë Facebook dhe Google në një ose dy vitet e ardhshme dhe të bëhet lider botëror në mediat sociale.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0