Sipas një raporti të Google, hakerët rusë kanë shënjestruar NATO-n dhe ushtritë e Evropës Lindore - Business Magazine Albania

Sipas një raporti të Google, hakerët rusë kanë shënjestruar NATO-n dhe ushtritë e Evropës Lindore

hakerët rusë

Hakerët rusë së fundi janë përpjekur të depërtojnë në rrjetet e NATO-s dhe ushtrive të disa vendeve të Evropës Lindore, tha Grupi i Analizës së Kërcënimeve të Google në një raport të botuar.

Raporti nuk thoshte se cilët ushtri ishin shënjestruar në atë që Google e përshkroi si “fushata të phishing” të nisura nga një grup me bazë në Rusi i quajtur Coldriver, ose Callisto.

“Këto fushata u dërguan duke përdorur llogari të krijuara në Gmail në llogaritë jo të Google, kështu që shkalla e suksesit të këtyre fushatave është e panjohur”, thuhet në raport.

Rusia, e cila tani është nën sanksione të rënda ekonomike perëndimore pas vendimit të saj për të pushtuar Ukrainën më 24 shkurt, rregullisht mohon akuzat për sulme kibernetike ndaj objektivave perëndimore.

Në vitin 2019, firma finlandeze e sigurisë kibernetike F-Secure Labs e përshkroi Callisto si një aktor kërcënimi të paidentifikuar dhe të avancuar “të interesuar në mbledhjen e informacioneve në lidhje me politikën e jashtme dhe të sigurisë” në Evropë.

Lexoni: Agjencitë e BE-së duhet të rrisin masat e sigurisë kibernetike, thonë auditorët

Përpjekja e parë për të hakuar NATO-n

Grupi synoi gjithashtu një Qendër të NATO-s, thuhet në raportin e Google të së mërkurës, pa dhënë detaje. Në një deklaratë, qendra nuk iu drejtua drejtpërdrejt raportit të Google, por tha: “Ne shohim aktivitete keqdashëse kibernetike çdo ditë”.

Sipas raportit, Calisto nisi fushata të phishing në dy javët e fundit, duke synuar disa OJQ dhe institute kërkimore me bazë në SHBA, ushtrinë e një vendi ballkanik dhe një kontraktor të mbrojtjes me bazë në Ukrainë.

Megjithatë, për herë të parë, TAG ka vëzhguar fushatat e Callisto që synojnë ushtrinë e shumë vendeve të Evropës Lindore, si dhe një Qendër të NATO-s.

Shkalla e suksesit të këtyre fushatave nuk dihet, tregoi raporti, pasi ato u ekzekutuan duke përdorur llogari të sapokrijuara Gmail të dërguara në llogaritë jashtë Google.

Google shtoi se nuk kishte vërejtur asnjë llogari Gmail të komprometuar me sukses gjatë këtyre fushatave.

/euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0