Si të punoni nga shtëpia duke pasur fëmijët pranë


Ndërsa shumica e prindërve kanë punuar nga shtëpia duke pasur edhe fëmijët e tyre, për shkak të sëmundjes ose mbylljes së shkollave, perspektiva për të punuar kështu në një periudhë afatgjatë është e frikshme.

Pandemia e koronavirusit ka detyruar shkollat ​​të mbyllen në të gjithë vendin dhe shumë punonjës tashmë punojnë nga shtëpia. Me distancimin social që po i mban njerëzit të izoluar për momentin, shkolla dhe puna tani po zhvillohen në shtëpi dhe kryesisht në të njëjtën kohë.

“Ka qenë stresuese ta kuptosh këtë,” tha Alicia Carrithers një marketere e një kompanie fitnesi dhe nënë beqare e dy djemve, të moshës 9 dhe 1 vjeç, e cila jeton në Kirkland, Washington. Ajo po punon nga shtëpia dhe shkolla e djalit të saj është e mbyllur të paktën deri në 24 prill.

Një dado dhe babai i foshnjës do të merren me të, gjatë kohës që ajo punon. Shkolla e djalit të saj më të madh po zhvillon një plan mësimi në distancë.

“Por, si do ta menaxhoj unë, ndërkohë që më duhet të punoj?” tha ajo. “Ai është nëntë vjeç dhe ka tendencën të merret me video-lojëra. Unë kam vetëm një laptop që e përdor për punën time.”

Ndërsa familjet përballen me këto sfida të reja për ekuilibrin e jetës dhe punës në një ambient të ngushtë, prindërit po përpiqen t’i mbajnë fëmijët e tyre të shëndetshëm dhe të zënë. Ata ende punojnë duke u përpjekur ta menaxhojnë situatën.

Si mund të punojnë prindërit nga shtëpia?

Vendosni një ton mirëkuptimi dhe empatie

“Puna nga shtëpia me fëmijët tanë për një periudhë të panjohur kohore është territor i panjohur për familjet”, tha Elana Benatar, një terapiste për fëmijë në Lotus Point Wellness në zonën e Washington DC. “Ne të gjithë po e kuptojmë,” tha ajo. “Mund të jetë situatë e rrëmujshme”.

“Është e rëndësishme të bisedoni me fëmijët për atë që po ndodh, nëse janë në një moshë të përshtatshme”, shtoi ajo. Disa fëmijë mund të mos e kuptojnë se çfarë po ndodh dhe vetëm shohin se ju po i kufizoni ata, në mënyra që nuk duken të arsyeshme.”Shpjegojuni atyre se ne të gjithë po përpiqemi të kujdesemi për komunitetin tonë,” – tha Benatar.

Shpjegojini distancimin social duke përdorur Elsën dhe Annën nga filmi “Frozen” i Disney. Elsa duhej të qëndronte larg motrës së saj për të mbajtur motrën e saj të sigurt.Organizoni ditën e fëmijëve ndërkohë që ju duhet të punoni. Kjo do të funksionojë për shumicën e familjeve, tha Benatar.

Mbajini ata të zënë, ndërkohë që ju mund të merreni me detyrimet e punës.

Vendosni një rutinë herët dhe zbatojeni atë

Katie Stone Perez, një menaxhere e programit për Xbox në Redmond, Washington, e cila i mori vajzat e saj Emma, ​​8 vjeç dhe Elizabeth, 10 vjeç, nga shkolla e tyre më 2 mars, tashmë ka disa javë që punon nga shtëpia, bashkë me fëmijët. Ndërkohë që disa prindër po koordinojnë oraret e mësimit online të fëmijëve me aktivitetet në internet, të tjerë po përpiqen t’i largojnë fëmijët prej ekranit. Perez po përpiqet t’i balancojë të dyja. Përdorimi i teknologjisë në mëngjes, rezultoi i  rrezikshëm, tha Perez.

“Nëse unë do t’i lejoj fëmijët që të qëndrojnë në internet që në mëngjes, ato do të zihen”.

Në vend të kësaj ato fillojnë me një “plan kujdesi”, vishen, hanë mëngjes dhe dalin jashtë për pak. Më pas bëjnë “planin e tyre të punës” për ditën, e cila përfshin punën në shkollë, si dhe aktivitete plotësuese, që Perez ka gjetur. Ato shikojnë dokumentarë në Disneynature, që ofrojnë aktivitete lidhur me tema si: Arktiku, pandat dhe piratët.

Pasdite vonë ato socializohen dhe luajnë lojëra video me miqtë nga distanca, duke përfshirë krijimin e një “fushe” në MineCraft në mënyrë që ata të kenë një hapësirë ​​të sigurt. Fëmijët e saj gjithashtu po marrin një dozë aftësish për jetën, sepse: “Enët. Oh Zot. Është e vërtetë”, tha ajo. “Nëse ata do t’ia dalin të rezistojnë, do jenë më të aftë për punët e shtëpisë dhe kjo është e jashtëzakonshme”.

Ndani punët

Maira Wenzel dhe burri i saj punojnë për Microsoft dhe kanë dy javë që punojnë nga shtëpia. Ata zbuluan se mund të punojnë së bashku në zyrën që kanë në shtëpi, por jo nëse janë të dy duke folur në telefon.

“Ne bëmë një zyrë tjetër të vogël, por është në mes të lodrave të fëmijëve”, tha ajo.

Videocall-et e zhvilluara me lodra përreth, i kanë ndihmuar kolegët e saj që të kuptojnë më shumë situatën, tha Wenzel, veçanërisht tani që fëmijët e saj të vegjël u janë bashkuar atyre, pasi shkolla u mbyll të enjten. Ajo dhe burri i saj planifikojnë të ndajnë detyrat për fëmijët bazuar në kalendarët e tyre të punës.

Të premten, në ditën e parë të fëmijëve në shtëpi, Wenzel e trajtoi atë si një ditë pushimi, duke i lënë ata të luanin lojëra video dhe të pushonin, përpara se të fillonin rutinën. Por ajo duhej t’i mbante nën kontroll, ndërkohë që burri i saj ishte në një video-konferencë dhe fëmijët po bërtisnin.

“Përfundimisht kjo do t’iu ndodhë të gjithëve,” tha ajo.

Ndërtoni pritshmëri realiste

“Nuk ka asnjë avantazh profesional nëse pretendoni sikur gjërat janë normale”, tha Nicole Coomber, një profesore e menaxhimit dhe organizatës në Shkollën e Biznesit Robert H. Smith, në Universitetin e Maryland.

Ju do të zvogëloni ankthin tuaj dhe do të menaxhoni më mirë pritshmëritë e të gjithëve, nëse jeni ballafaquar me bashkëpunëtorët për atë që po ndodh, thotë ajo.

“Ne e dimë se kur ekipet kanë nivele të larta besimi dhe ndjenjën e sigurisë, ata performojnë më mirë,” tha ajo. “Kur je i hapur me kolegët, kjo i ndihmon ata të kuptojnë se mund të jenë të sinqertë.”

Ajo e vuri në praktikë këtë, të premten kur mori katër djemtë e saj, nga mosha 4 deri në 9 vjeç dhe bëri hiking edhe pse kishte një tele-konferencë. Me më shumë sesa 50 të pranishëm online, ajo u tregoi se ishte jashtë me fëmijët esaj. Në mënyrë të ngjashme, jini të sinqertë me veten tuaj për faktin se fëmijët tuaj janë në shtëpi, tha ajo.”Mësuesit e fëmijëve tanë janë profesionistë,” tha ajo.

“Nuk mund të bëhem mësuese filloreje brenda natës.”

Është e vështirë për shumicën prej nesh, por duhet të përpiqemi të japim maksimumin për punën dhe familjen. Sidomos tani që i kemi të dyja në të njëjtin ambient.

CNN

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale