Si të krijojmë ekipe efektive? - Business Magazine Albania

Si të krijojmë ekipe efektive?


Pyetja: Si të krijojmë ekipe efektive? fillimisht u shfaq në Quora: vendi ku fitohen dhe ndahen njohuri dhe njerëzit mësojnë nga njëri tjeri dhe kuptojnë më mirë botën.

Përgjigje nga Risto Siilasmaa, Kreu i Nokia dhe F-Secure, Autori i Transformimit të Nokia.

Lexoni: Marketingu dhe Shitjet si një ekip i vetëm

Filloni duke rënë dakord për një kod sjelljeje: Cilat janë parimet se si do t’i merrni vendimet? Cilat janë vlerat që ju ndani? Si do të veproni?

Të paturit e një qëllimi të përbashkët është mënyra më e mirë për të bërë së bashku një ekip. Kjo mund të hapë rrugët në shumë situata të vështira. Gjeni këtë qëllim dhe rekrutoni njerëz me të cilët bini dakord për këtë qëllim.

Në bordin e Nokia-s, ne kemi një seri udhëzimesh që i quajmë “Rregullat e Artë”. Rregulli i parë dhe më kryesor është: Gjithmonë supozoni qëllimet më të mira nga veprimet e të tjerëve. Kjo do të krijojë themelin e besimit dhe respektin reciprok. Rregullat e Artë nuk janë gdhendur në gur. Ato janë një guidë mjaft fleksibël për t’u përshtatur në situata të ndryshme dhe për çdo lloj kërkese. Çdo vit, para Mbledhjes së Përgjithshme Vjetore, i rishikoj rregullat me bordin e drejtorëve, kërkoj ide nga kolegët e mi dhe përpiqem të mendoj nëse ne mund ose duhet të ndryshojmë rregullat për të pasqyruar më mirë sfidat me të cilat po përballemi, gabimet që kemi bërë gjatë vitit të kaluar dhe për të shmangur keqkuptimet e ardhshme.

Lexoni: Si të motivoni ekipin tuaj në kohë të vështira?

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0