Si të dilni nga zona juaj e rehatisë - Business Magazine Albania

Si të dilni nga zona juaj e rehatisë

Si të dilni nga zona juaj e rehatisë

Thuajse të gjitha këshillat dhe strategjitë që e nxisin individin drejt suksesit venë theksin tek rëndësia që ka dalja nga zona e rehatisë. Por kjo është fjalë goje. Shumë veta përpiqen dhe nuk dinë, ose nuk munden që të dalin nga zona e tyre e rehatisë. Më poshtë po japim disa mënyra që mund të lehtësojnë “daljen nga rehatia”.

1. Bëni një gjë që keni dashur gjithmonë ta bëni
Nëse keni një listë të gjërave që keni dashur gjithmonë të bëni, por thjesht nuk i keni arritur ende, nuk jeni vetëm. Shumë njerëz kanë lista të gjata me përvoja dhe qëllime domethënëse që duan të arrijnë. Sfidoni veten duke zgjedhur një gjë që gjithmonë keni dashur të bëni dhe bëjeni atë. Kjo mund të jetë çdo gjë, nga të mësuarit se si të luani piano, të mësoni një gjuhë të re ose të vraponi një maratonë.

2. Ndërmerrni një sfidë fitnesi
Merrni një sfidë fitnesi 30-ditore si vrapimi ose çiklizmi. Sfidat e fitnesit, jo vetëm që zgjerojnë zonën tuaj të rehatisë, por gjithashtu përmirësojnë shëndetin dhe mirëqenien tuaj fizike. Studimet tregojnë se ushtrimet e rregullta ulin efektet e stresit në trup, duke ulur nivelet e ankthit. Kjo e bën më të lehtë për ju të provoni gjëra jashtë zonës suaj të rehatisë, pasi një nga pengesat për të dalë jashtë saj është ndjenja e ankthit që shkakton.

Lexo : Edmond Hajrizi, një tjetër folës në konventën “Suksesi është qëllimi yt”

3. Ndryshoni rutinën tuaj

Një rutinë e ndërtuar mbi zakone të mira u jep njerëzve stabilitet dhe i ndihmon ata të bëjnë gjërat. Por kur dikush bëhet shumë i ngurtësuar në rutinën e tij të përditshme, ata fillojnë të ndihen sikur po vrapojnë në vend. Shkundja e rutinës suaj me njëfarë spontaniteti është një mënyrë për të dalë nga ajo rutinë. Për shembull, thoni se jeni duke punuar nga distanca nga komoditeti i zyrës tuaj në shtëpi çdo ditë. Ndryshoni rutinën tuaj dhe provoni të punoni nga një kafene ose një vend tjetër në shtëpinë tuaj disa herë në javë.

4. Zgjeroni  aftësitë tuaja profesionale

Zonat e rehatisë mund të pengojnë rritjen tuaj profesionale. Të qenit shumë rehat në një rol që e keni tejkaluar, për shembull, mund t’ju mbajë të mbërthyer kur duhet të ecni përpara në karrierën tuaj. Një mënyrë për të lënë zonën tuaj të rehatisë është të mësoni aftësi të reja që ju japin një avantazh konkurrues dhe ju bëjnë më të punësueshëm. Përdorni burimet e të mësuarit dhe zhvillimit të organizatës suaj për të përmirësuar veten me aftësitë e kërkuara në industrinë tuaj.

5. Zgjidhni një frikë dhe përballuni me të

Duhet të jeni të guximshëm për të dalë nga zona juaj e rehatisë. Të jesh i guximshëm nuk do të thotë të eliminosh frikën, por të ecësh përpara pavarësisht saj. Zgjidhni një frikë që po ju mban peng aktualisht dhe përballuni me të. Mund të filloni me diçka të vogël. Për shembull, nëse keni frikë nga të folurit në publik, praktikoni të flisni më shumë gjatë takimeve të punës .

6. Udhëtoni në një destinacion të ri

Udhëtimi është një nga mënyrat më të mira për të dalë nga zona juaj e rehatisë. Nuk është vetëm argëtuese, por edhe të hapë sytë. Nëse shkoni në të njëjtin resort plazhi çdo pushim, zgjidhni një destinacion krejtësisht të ri herën tjetër që të udhëtoni. Eksplorimi i një mjedisi , gjuhe dhe mënyra të ndryshme jetese është një nga përvojat më shpërblyese sepse ofron perspektiva të reja dhe sfidon mënyrat tuaja të të menduarit.

betterup

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0