Si të bëheni më të mirë në përballjen me ndryshimin - Business Magazine Albania

Si të bëheni më të mirë në përballjen me ndryshimin

Nga Nick Tasler

Ndryshimi është i pashmangshëm në jetën tonë të punës. Ndonjëherë është nën kontrollin tonë, por më shpesh nuk është. Punët ose rolet tona ndryshojnë – dhe jo gjithmonë për mirë. Organizatat tona i nënshtrohen riorganizimeve dhe rinovojnë strategjitë e tyre, dhe ne duhet të përshtatemi.

Për fat të mirë, ka mënyra për t’u përshtatur me ndryshimin, madje edhe për të përfituar prej tij.

Gjeni humorin në situatë. Përpjekja për të gjetur një moment qesharak gjatë një situate ndryshe joqesharake mund të jetë një mënyrë fantastike për të krijuar mendjelehtësinë e nevojshme për të parë një problem shqetësues nga një këndvështrim i ri. Mund të ndihmojë edhe të tjerët të ndihen më mirë.

Studiuesi pionier i humorit Rod A. Martin, i cili ka studiuar efektet e stileve të ndryshme të humorit, ka zbuluar se batutat e mprehta ose “humori shoqërues”, mund të lehtësojnë gjendjen shpirtërore dhe të përmirësojnë ndërveprimin shoqëror. Vetëm sigurohuni që të jetë gjithëpërfshirës dhe respektues. Një rregull i mirë është se grindjet e njerëzve të tjerë nuk janë për të qeshur, por betejat tuaja mund të jenë një burim komik.

Flisni më shumë për problemet sesa për ndjenjat. Një nga mitet më të zakonshme të përballimit të ndryshimeve të padëshiruara është ideja se ne mund të “përballojmë” zemërimin, frikën dhe frustrimet tona duke folur shumë për to. Ky nuk është gjithmonë rasti. Në fakt, hulumtimet tregojnë se transmetimi aktiv dhe i përsëritur i emocioneve negative pengon proceset tona natyrore të përshtatjes.

Lexo: Komuniteti i ViAl feston 1 vjetorin: Merr pjesë në lojën speciale që po organizohet

Kjo nuk do të thotë që ju thjesht duhet ta “mbani brenda atë” ose të injoroni problemet tuaja. Në vend të kësaj, thirrni ankthin ose zemërimin tuaj në fillim të një ndryshimi çorientues, në mënyrë që të jeni të vetëdijshëm se si mund të shtrembërojë të menduarit tuaj ose të prishë marrëdhëniet tuaja. Pastaj kërkoni këshilla praktike se çfarë të bëni më pas. Duke vepruar kështu, ju do të merreni me problemet që mund të zgjidhni, në vend që të ankoheni për ato që nuk mundeni.

Lexo: “Ç’ka Ka Qëllu”, restoranti shqiptar shpallet një nga 100 më të mirët në Nju Jork

Mos u stresoni për stresin. Besimet tona për stresin kanë rëndësi. Siç argumenton psikologia e Stanfordit, Kelly McGonigal në The Upside of Stres, reagimi juaj ndaj stresit ka një ndikim më të madh në shëndetin dhe suksesin tuaj sesa vetë stresi. Nëse besoni se stresi ju vret, do t’ju vrasë. Nëse besoni se stresi po përpiqet t’ju mbartë mbi një pengesë të madhe ose përmes një situate sfiduese, do të bëheni më elastikë dhe madje mund të jetoni më gjatë.

Kur filloni të ndiheni të stresuar, pyesni veten se çfarë stresi juaj po përpiqet t’ju ndihmojë të arrini. A po përpiqet stresi t’ju ndihmojë të shkëlqeni në një detyrë të rëndësishme, si një prezantim shitjesh apo një intervistë e madhe? A po përpiqet t’ju ndihmojë të përballoni një periudhë të kushteve të vështira të tregut ose një ndryshim të përkohshëm në strukturën tuaj organizative? A po përpiqet t’ju ndihmojë të ndjeni empati me një koleg apo një klient? Apo stresi është përpjekja për t’ju ndihmuar të dilni me sukses nga një situatë toksike?

Stresi mund të jetë një gjë e mirë – nëse vendosni ta shihni në këtë mënyrë.

Përqendrohuni në vlerat tuaja në vend të frikës suaj. Duke i kujtuar vetes atë që është e rëndësishme për ne – familja, miqtë, bindjet fetare, arritjet shkencore, muzika e shkëlqyer, shprehja krijuese, e kështu me radhë – mund të krijojmë një mbrojtës çuditërisht të fuqishëm kundër çfarëdolloj telashi që mund të na shqetësojë.

Në një seri studimesh, në më shumë se një dekadë, studiuesit e udhëhequr nga Geoffrey Cohen dhe David Sherman kanë treguar se si njerëzit e të gjitha moshave në një sërë rrethanash, nga shkollat e reja dhe marrëdhëniet e reja deri te punët e reja, mund të forcojnë mendjet e tyre me një ushtrim të thjeshtë : shpenzimi i 10 minutave duke shkruar për një kohë kur një vlerë e veçantë që mbani ju ka ndikuar pozitivisht.

Teknika funksionon sepse reflektimi mbi një vlerë personale na ndihmon të përballemi me kërcënimin dhe na bën të kuptojmë se identiteti ynë personal nuk mund të rrezikohet nga një situatë sfiduese.

Lexo: Suksesi – një koncept i huazuar

Prano të shkuarën, por lufto për të ardhmen. Edhe pse nuk jemi kurrë të lirë nga ndryshimi, ne jemi gjithmonë të lirë të vendosim se si t’i përgjigjemi atij.

Viktor Frankl e mbrojti këtë ide pasi u kthye në shtëpi nga tre vite të tmerrshme në kampet naziste të vdekjes. Ai zbuloi se nëna, vëllai, gruaja dhe fëmija i palindur ishin të gjithë të vdekur. Gjithçka në jetën e tij kishte ndryshuar. Gjithçka që ai donte humbi. Por ndërsa vjeshta u bë dimër dhe dimri ia la vendin pranverës, Frankl filloi të zbulonte se edhe pse nuk mund të kthehej më në jetën që kishte dikur, ai ishte ende i lirë të takonte miq të rinj, të gjente dashuri të re, të bëhej sërish baba, të punonte me pacientë të rinj, të shijonte muzikën dhe të lexonte libra. Frankl e quajti shpresën e tij përballë dëshpërimit “optimizëm tragjik”.

Historia e Franklit është një shembull ekstrem, sigurisht, por kjo është edhe më shumë arsyeja pse ne duhet të gjejmë frymëzim prej saj. Nëse fiksohemi në kufizimet e një ndryshimi specifik, në mënyrë të pashmangshme i nënshtrohemi shqetësimit, hidhërimit dhe dëshpërimit.

Në vend të kësaj, ne duhet të zgjedhim të pranojmë faktin se ndryshimi ndodh dhe të përdorim lirinë tonë për të vendosur se çfarë të bëjmë më pas.

Mos prisni stabilitet. Në fund të viteve 1970, një studiues në Universitetin e Çikagos i quajtur Salvatore Maddi filloi të studionte punonjësit në Illinois Bell. Menjëherë pas kësaj, industria e telefonisë u çrregullua dhe kompanisë iu desh të pësonte shumë ndryshime. Disa menaxherë kishin vështirësi në përballimin. Të tjerët lulëzuan. Çfarë i ndau dy grupet?

Udhëheqësit adaptues zgjodhën t’i shohin të gjitha ndryshimet, qofshin të dëshiruara apo të padëshiruara, si një pjesë e pritshme e përvojës njerëzore, sesa si një anomali tragjike që viktimizon njerëzit e pafat. Në vend që të ndiheshin të sulmuar personalisht nga udhëheqës injorantë, ligjvënës të këqij ose një univers i padrejtë, ata mbetën të angazhuar në punën e tyre dhe gjetën mundësi për të rregulluar problemet e vjetra me shërbimin ndaj klientit dhe për të ndryshuar strukturat e vjetra të çmimeve.

Në të kundërt, Maddi zbuloi se udhëheqësit në vështirësi ishin konsumuar nga mendimet e “ditëve të mira të vjetra”. Ata shpenzuan energjinë e tyre duke u përpjekur të kuptonin se përse fati i tyre iku  papritur. Ata u përpoqën të ktheheshin në një kohë dhe një vend që nuk ekzistonte më.

Megjithëse secila nga këto gjashtë teknika kërkon aftësi të ndryshme për t’u tërhequr – dhe me siguri do të tërhiqeni drejt disave më shumë se të tjerat – ka një gjë që duhet të bëni nëse dëshironi të jeni më të suksesshëm në trajtimin e ndryshimit: ta pranoni atë.

HBR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0