Si ta bëni të ushtruarit një zakon të pathyeshëm?! - Business Magazine Albania

Si ta bëni të ushtruarit një zakon të pathyeshëm?!

të ushtruarit

Është e lehtë për sipërmarrësit e zënë që të lënë aktivitetin fizik të rrëshqasë nga rutina e tyre javore. Shtimi i ushtrimeve në rutinën e përditshme është një zgjidhje e zakonshme që sipërmarrësit e bëjnë dhe e braktisin shpejt muaj pas fillimit. Të ushtruarit përmirëson shëndetin mendor, rrit produktivitetin dhe ka përfitime të panumërta fizike, por krijimi i një zakoni të ri është i vështirë. Shumë pronarë biznesesh nuk do t’i përmbahen planit të tyre të ri të stërvitjes sapo jeta të bëhet “e zënë”.

Pjesa më e vështirë e ushtrimit të rregullt është formimi i atij zakoni të qëndrueshëm. Pasi të krijoni një zakon, stërvitja do të bëhet diçka që prisni çdo ditë. Më poshtë janë disa këshilla për të ndihmuar në krijimin e një rutine ushtrimesh që mund ta mbani me vete përtej fazave të hershme.

Zgjidhni aktivitetet që ju pëlqejnë

Çelësi për të krijuar një rutinë të qëndrueshme fitnesi është ta bëni të ushtruarit argëtues. Përqëndrohuni në atë që ju bën të ndiheni mirë, kështu që do të vazhdoni të ktheheni ditë pas dite. Eksperimentoni me klasa, sporte dhe aktivitete të ndryshme derisa të gjeni diçka që është një burim kënaqësie i qëndrueshëm në jetën tuaj.

Gjetja e një partneri stërvitjeje do t’ju ndihmojë të jeni më të përgjegjshëm dhe ta bëni stërvitjen tuaj më argëtuese duke ofruar një dozë ndërveprimi shoqëror. Ose mund të bashkoheni me një ekip sportiv klubi duke qëndruar në formë dhe duke u argëtuar.

Çfarëdo që të vendosni, gjeni kohë për të bërë një aktivitet fizik që ju sjell gëzim dhe ju largon mendjen nga puna. Merrni gjithmonë një moment për të reflektuar mbi përfitimet që ndjeni pasi lëvizni trupin tuaj.

Vendosni pritshmëri të arsyeshme

Ashtu si me çdo zakon të ri, është gjithmonë një ide e mirë të filloni me pak. Filloni me detyra të menaxhueshme dhe të arritshme. Shpërthimi i vendosmërisë që merrni kur filloni zakonin tuaj të ri të stërvitjes mund të zbehet me kalimin e kohës, ndaj mos u mbështetni në këtë për të nxitur vazhdimin tuaj përtej dy javëve të para.

Disa ushtrime janë gjithmonë më mirë sesa pa u ushtruar fare, kështu që mbani parasysh këtë në ditët kur keni dëshirë të hiqni dorë. Ndoshta vetëm një shëtitje e shkurtër është mjaft e mirë për atë ditë. Të paktën keni dalë jashtë dhe keni marrë pak ajër të pastër dhe keni lëvizur.

Edhe pse është e rëndësishme t’i përmbaheni një plani stërvitjeje, mos e mundoni veten nëse dilni nga rruga për një ose dy ditë. Qëndrueshmëria është thelbësore, kështu që për sa kohë që ktheheni në palestër pas një jave të zënë, nuk keni asgjë për të humbur. Vendosja e pritshmërive të menaxhueshme do ta bëjë më të mundshme që rutina juaj e fitnesit të zgjasë në planin afatgjatë.

Lexoni: Dilema e sipërmarrësve: Puna, miqtë, familja, gjumi apo fitnesi?

Bëni pak ndryshime

Bërja e të njëjtave ushtrime pa pushim do të bëhet e mërzitshme pas ca kohësh. Një arsye e zakonshme që sipërmarrësit braktisin çdo përpjekje të qëndrueshme të fitnesit është se ata fillojnë të ndihen mmonotonë në rutinën e tyre. Shumë sipërmarrës dëshirojnë emocion dhe origjinalitet. Ushtrimet e përsëritura ndonjëherë thjesht nuk e bëjnë këtë.

Nëse plani juaj i fitnesit sillet kryesisht rreth ngritjes së peshave në palestër, provoni të fusni pak kardio. Eksperimentoni me aktivitete më aventureske si ngjitja në shkëmb, ecja ose kërcimi dhe shikoni se cilat lloje aktivitetesh janë më argëtuese për ju. Ju merrni më shumë përfitime shëndetësore nga kombinimi i stërvitjes kardio dhe të peshave, ndaj ndryshoni rutinën tuaj dhe mos kini frikë të bëni një ditë pushimi.

Praktikoni mirënjohjen

Merrni një moment para ose pas stërvitjes për të praktikuar mirënjohjen për atë që trupi juaj mund të bëjë. Lëvizja është një bekim dhe është jetike për të marrë disa minuta nga programi juaj i ngjeshur për të falënderuar trupin tuaj për atë që ka bërë dhe për të reflektuar mbi atë që jeni në gjendje të bëni. Ky hap është një pjesë shpesh e anashkaluar e të ushtruarit që do të sjellë dividentë nëse gjeni kohë për të kultivuar mirënjohje për aftësitë tuaja fizike.

Të kujtosh mirënjohjen do të rrisë shanset që të ndihesh mirë pas stërvitjes, gjë që, nga ana tjetër, do të rrisë shanset që të rikthehesh të nesërmen për t’u ushtruar sërish. Merrni disa momente të ndërgjegjshme për të falënderuar trupin tuaj për atë që ka bërë dhe për t’u zhytur në përfitimet e praktikës suaj fizike.

Përdorni teknologjinë

Përdorimi i teknologjisë ju ndihmon të qëndroni në krye të qëllimeve tuaja të fitnesit. Aplikacionet mund t’ju ndihmojnë të mbani gjurmët e përparimit që keni bërë dhe të vendosni synime për të ardhmen. Disa njerëz janë të motivuar të mposhtin më të mirën e tyre personale, kështu që mbajtja e matjeve tuaja do t’ju ndihmojë të bëni më mirë herën tjetër.

Mund të përdorësh gjithashtu një nga aplikacionet e shumta të fitnesit për të parë se çfarë bëjnë miqtë e tu dhe për të mbajtur lidhjen. Nëse ju pëlqen pak konkurrenca miqësore, mund të përdorni një nga aplikacionet për të konkurruar me miqtë tuaj.

Përdorimi i një aplikacioni fitnesi jo vetëm që ju ndihmon të mbani gjurmët e përmirësimit tuaj numerik, por gjithashtu ju ndihmon të dalloni përparimin fizik që keni bërë ose sa më të fortë ndiheni në të vërtetë.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0