Dilema e sipërmarrësve: Puna, miqtë, familja, gjumi apo fitnesi? - Business Magazine Albania

Dilema e sipërmarrësve: Puna, miqtë, familja, gjumi apo fitnesi?


Randi Zuckerberg ka folur në vitin 2011 në lidhje me dilemën e sipërmarrësit. Formula e saj: bilanci mes ruajtjes së miqësisë, ndërtimi i një kompanie të madhe, koha e kaluar me familjen, qëndrimi në formë dhe gjumi. Kjo dilemë nga motra e Mark Zuckerberg ka frymëzuar një pjesë të madhe të bisedave të sotme.

Sipas Randi, në qoftë se ju doni të shihni fëmijët tuaj, të jeni i aftë dhe për të mbajtur drejtimin e biznesit tuaj, ju nuk mund të flini mjaftueshëm dhe të kaloni kohë me miqtë tuaj. Nëse ju vendosni të mbani drejtimin e biznesit tuaj, të kaloni kohë me miqtë dhe familjen tuaj, atëherë nuk do të jeni në gjendje të qëndroni në formë dhe me siguri nuk do të flini mjaftueshëm.

Të shpenzosh shumë kohë me miqtë dhe të dalësh për të parë filma, të shijosh një gjumë të mirë natën dhe të bësh ushtrime, atëherë me siguri do të keni një kohë të vështirë për të filluar një biznes apo për t’a mbajtur në funksionim.

Nëse kujdeseni më shumë për startup-in se çdo gjë tjetër, mos harroni se do të ketë sakrifica, ndonjëherë sakrifica që përfshin edhe ndarje me familjen.

Kjo tingëllon ashpër, por është një realitet që ka nxitur bisedat në internet për vite me radhë. Në mënyrë që të keni sukses, duhet të zgjidhni  3-shen e duhur.

Jo të gjithë janë dakord

Edhe pse formula Zuckerberg ka shkaktuar biseda dhe diskutime, ka sipërmarrës që nuk pajtohen me këtë. Heinemeier Hansson, bashkë-themelues dhe CTO i Basecamp thotë se ai mund t’i bëjë të gjitha punët që duhet të bëhen në 40 orë në javë, duke lënë kohë të mjaftueshme për stërvitje, familjen, miqtë dhe çdo gjë tjetër.

Cili është mendimi juaj? A mendoni se jetesa mund të balancohet vetëm rreth 3 opsioneve? Apo mendoni se Hansson ka të drejtë dhe në qoftë se i planifikon gjërat më përpara mund të marrësh kohë të mjaftueshme për të gjithë?

 

burimi: digjitale

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0