Si mund të përfitojnë sipërmarrësit nga meditimi i ndërgjegjshëm - Business Magazine Albania

Si mund të përfitojnë sipërmarrësit nga meditimi i ndërgjegjshëm

Shumica e sipërmarrësve e kuptojnë rëndësinë e demonstrimit të besimit, udhëheqjes dhe durimit në rolin e tyre. Ata i njohin elementet e vendimmarrjes së mirë dhe janë ekspertë të kalitur kur bëhet fjalë për menaxhimin e kohës. Por ka një mjet më pak të diskutuar që sipërmarrësit mund të përdorin për të përmirësuar performancën e tyre në pothuajse çdo fushë që vlen: meditimi i ndërgjegjshëm.

Çfarë është meditimi i ndërgjegjshëm?

Lexo: Verërat shqiptare të “paralizuara” nga pandemia

Mendja i referohet një gjendje të ndërgjegjes ku personi është i vetëdijshëm për momentin aktual. Kur jeni të ndërgjegjshëm, nuk ndikoheni nga ankthet e të kaluarës ose shqetësimet për të ardhmen. Dialogu juaj i brendshëm nuk ju lëkund mendimet, thjesht jeni të akorduar në të tashmen, pa asnjë ndikim tjetër.

Meditimi i ndërgjegjshëm është një praktikë e krijuar për t’ju ndihmuar të arrini gjendjen e ndërgjegjshme vazhdimisht. Ekzistojnë një mori stilesh dhe praktikash të ndryshme për t’u marrë në konsideratë, por shumica e tyre ndjekin një formulë të ngjashme: Ju gjeni diçka në të cilën mund të përqëndroheni dhe mbani përqendrimin tuaj në këtë vend. Kur një mendim shpërqendrues hyn në mendjen tuaj, ju thjesht e pranoni dhe e lini të shkojë pa gjykim ose shqyrtim të mëtejshëm.

Për disa njerëz, kjo mund të duket si të marrësh dhe nxjerrësh frymë për 20 sekonda. Të tjerë preferojnë të përqendrohen në një mantra ose në diçka vizuale, si një flakë qiriu që digjet. Sido që të jetë rasti, meditimi i ndërgjegjshëm është shumë i lehtë për t’u mësuar. Çdo amator mund të fillojë me bazat, por nëse jeni duke kërkuar për një studim më të thelluar, nuk ka mungesë të kurseve online që mund t’ju ndihmojnë. Pra, pse duhet ta praktikoni meditimin e ndërgjegjshëm si një sipërmarrës? Këtu janë disa nga përfitimet:

Lexo: 7 pikat kyçe për t’u bërë një drejtues biznesi

Ulje e stresit

Përfitimi më i reklamuar i meditimit të ndërgjegjshëm është aftësia e tij për të zvogëluar stresin. Nëse jeni nën presion të madh ose keni shumë punë, mund të merrni disa minuta për të praktikuar meditimin. Kur të keni mbaruar, me siguri do të ndiheni më të kontrolluar dhe më pak të ndikuar negativisht nga ambienti juaj.

Ulja e rrahjeve të zemrës dhe mundësisë së prekjes nga sëmundjet e zemrës

Afërsisht 655,000 amerikanë vdesin nga sëmundjet e zemrës çdo vit. Sëmundja e zemrës mbetet një nga shkaqet kryesore të vdekjes në Shtetet e Bashkuara dhe është edhe më e lartë për pozicione stresuese si sipërmarrja. Meditimi i ndërgjegjshëm mund të përmirësojë shëndetin tuaj kardiak dhe praktika e rregullt mund të ulë rrahjet e zemrës tuaj për t’ju ndihmuar të bëni një jetesë më të shëndetshme, me stres të ulët, që sjell nivele më të ulëta të sëmundjeve të zemrës.

Produktivitet më i lartë

A e dini se meditimi i ndërgjegjshëm mund të rrisë produktivitetin tuaj? Pastrimi i mendjes nga shpërqendrimet e bën më të lehtë për ju të përqendroheni në detyrën në fjalë. Mendja juaj nuk do të mbushet me mendime shqetësuese dhe as nuk do të ndiheni në presion nga shumë drejtime në të njëjtën kohë. Në vend të kësaj, ju mund të investoni kohën dhe vëmendjen tuaj në atë që ka më shumë rëndësi.

Lexo: 3 strategji se si të konkurrojmë dhe fitojmë në një mjedis biznesi që ndryshon vazhdimisht

Qartësi në vendime

Një nga rolet më të rëndësishme që një sipërmarrës mishëron është ai i një vendimmarrësi kryesor. Është përgjegjësia juaj të bëni zgjedhjet që do të drejtojnë biznesin tuaj drejt suksesit. Meditimi i ndërgjegjshëm ju pajis me mjete më të mira dhe një mentalitet më të mirë për të marrë këto vendime. Jo vetëm që do të shpëtoni nga shpërqendrimet që mund të ndërhyjnë në procesin tuaj të mendimit, ju gjithashtu do të kontrolloni emocionet tuaja në mënyrë që të jeni më pak të prirur për veprime impulsive.

Durim dhe inteligjencë emocionale

Edhe disa minuta meditim i ndërgjegjshëm mund t’ju ndihmojë të kultivoni durimin dhe të mprehni inteligjencën tuaj emocionale. Kur jeni në limitin tuaj, vëmendja ju ndihmon të ngadalësoni dhe të krijoni një perspektivë të përgjithshme për situatën. Mund t’ju ndihmojë gjithashtu të reflektoni dhe të kuptoni më mirë ndjenjat e të tjerëve.

Gjumë i rehatshëm

Mungesa e gjumit mund të kthejë edhe sipërmarrësit më inteligjentë, produktivë dhe të aftë në hije joproduktive, depresive të vetvetes së tyre të dikurshme. Tragjedia ndodh kur shumë sipërmarrës e vendosin veten në aq shumë presion sa e kanë të vështirë të bëjnë gjumin siç duhet. Shpesh sipërmarrësit janë shumë të shpërqendruar, të stresuar dhe të mbingarkuar për të pushuar në mënyrë efektive. Meditimi i ndërgjegjshëm, veçanërisht menjëherë përpara gjumit, mund ta bëjë shumë më të lehtë rënien dhe qëndrimin në gjumë gjatë gjithë natës.

Lexo: More than IT, Denis Zoi, drejtues i kompanisë Techi 

Si të filloni meditimin e ndërgjegjshëm?

Ju nuk keni nevojë të merrni pjesë në orë leksionesh ose të rregulloni stilin e jetës suaj për të praktikuar meditimin. Në vend të kësaj, mund të filloni me vetëm 10 minuta në ditë, ose edhe më pak. Kalimi i disa minutave duke përqendruar mendjen tuaj dhe duke lënë mendimet shpërqendruese, mund t’ju ndihmojë të arrini përfitimet të shumta. Nëse e praktikoni në mënyrë të vazhdueshme, gradualisht do të jeni në gjendje të meditoni për më gjatë dhe të shihni edhe më shumë avantazhe.

Gjithçka fillon me një herë të vetme. Nëse çdo sipërmarrës do të ishte i përkushtuar në meditimin e ndërgjegjshëm, ne do të shihnim shumë më tepër durim, vendimmarrje të sigurt dhe bashkëpunim të skuadrave nga lart-poshtë.

ENTREPRENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0