Si mund të ndikojë eklipsi diellor në psikologjinë tuaj dhe të bashkojë njerëzit sëbashku - Business Magazine Albania

Si mund të ndikojë eklipsi diellor në psikologjinë tuaj dhe të bashkojë njerëzit sëbashku

eklips

Ngjarjet kozmologjike mahnitëse mund të ndikojnë fuqishëm në psikologjinë e gjithësecilit. Ka pak ngjarje më mahnitëse se seria e rastësive qiellore që lejojnë të përjetoni një eklips diellor total. Ai mbështetet në madhësinë dhe distancën e saktë të Hënës nga Toka, dhe në orbitën e duhur për të kaluar përpara Diellit dhe për të bllokuar plotësisht dritën e tij për disa momente. Dëshmia e një ngjarjeje të tillë mahnitëse, mund të frymëzojë që të gjeni përulësi dhe kujdes më të madh për të tjerët.

“Njerëzit mund të jenë më të lidhur, ata mund të thonë se kanë lidhje më të ngushta shoqërore me të tjerët dhe ndihen më të lidhur me komunitetin e tyre”, thotë Sean Goldy, një psikolog në Universitetin Johns Hopkins, i cili ka hetuar efektet psikologjike të eklipsit të vitit 2017.

Tronditja e pafundësisë

E lënë pas dore prej kohësh nga studimi shkencor, frika është bërë një fushë gjithnjë e më në modë e studimit shkencor në dy dekadat e fundit. Përkufizohet si një ndjenjë habie, e shkaktuar nga një perceptim i pafundësisë që bën të ndiheni të vegjël.

“Është një emocion që ndjen kur percepton diçka që është e gjerë dhe që sfidon pikëpamjen tënde për botën. Është ndjenja që keni ndaj një objekti ose një personi që është aq e jashtëzakonshme saqë është përtej të kuptuarit”, thotë Jennifer Stellar, një psikologe në Universitetin e Torontos.

Ndjenja e habisë mund të qetësojë zërin bezdisshëm, vetëkritik, mbizotërues, të vetëdijshëm për statusin e vetes suaj ose egos dhe kjo ju fuqizon të bashkëpunoni, të hapni mendjen ndaj mrekullive dhe të shikoni modelet e thella të jetës. Ky është një pretendim i madh, por Keltner dhe kolegët e tij kanë grumbulluar një numër të madh provash për ta mbështetur atë.

eklips

 

Në një eksperiment tipik laboratorik, psikologët mund t’u kërkojnë pjesëmarrësve të shohin video të mahnitshme të fenomeneve natyrore përpara se të plotësojnë pyetësorët dhe detyrat që matin çdo ndryshim në mendësi dhe sjellje. Ajo që studiuesit zbuluan për pjesëmarrësit është që kishin filluar të ndjenin frikë.”Kjo ka kuptim nëse frika zvogëlon rëndësinë dhe fokusimin tuaj te vetja. Egoja jonë drejton perceptimet dhe vendimmarrjen tonë, por kur ndjeni një emocion të jashtëzakonshëm si frika, ajo zvogëlon fuqinë që ka mbi ju”, thotë Stellar.

Përveçse ju bën më të përulur në lidhje me aftësitë tuaja, tkurrja e egos mund të ndihmojë gjithashtu t’i shikoni njerëzit e tjerë në një dritë të re. Sado intrigues të jenë këto eksperimente, ato nuk mund të pasqyrojnë domosdoshmërisht reagimet spontane të njerëzve ndaj fenomeneve natyrore. Goldy thekson se efektet janë relativisht të shkurtra. Por edhe momentet e shkurtra të lidhjes  duhet të jenë një lehtësim i mirëpritur nga tensionet në ndërveprimet e përditshme. Në këtë epokë polarizimi dhe ndarjeje shoqërore, të paktën mund të gjendet gjuha e përbashkët e habisë ndaj universit që na rrethon.

bbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0