Si do t’ju ndihmojë LinkedIn për të gjetur një punë të re pa e kuptuar shefi i tanishëm?


Kërkimi për një punë të re, kur ju tashmë e keni një mund të jetë e ndërlikuar, por LinkedIn tani është në gjendje për ta bërë atë më të lehtë.

LinkedIn po punon për një funksion të ri që ju lejon t’i tregoni punëmarrësve të mundshëm që jeni të interesuar në ndryshimin e punës pa e marr vesh punëdhënësi juaj i tanishëm.

Kur ju të zgjidhni funksionin e ri, të quajtur “Open Candidate”, punëmarrësit janë në gjendje të shofin se ju jeni të interesuar në mundësitë e mundshme. Në të njëjtën kohë, LinkedIn do të bëjë çmos për të bllokuar të dhënat tuaja të paraqiten për rekrutuesit në kompaninë tuaj ose filiale të saj.

Si-do-t’ju-ndihmojë-LinkedIn-për-të-gjetur-një-punë-të-re-pa-e-kuptuar-shefi-i-tanishëm-business-mag

Kur ju e zgjidhni këtë funksion, ju mund të zgjidhni disa specifika në lidhje se me çfarë lloj pune ju do të doni, në çfarë qyteti dëshironi të punoni dhe mund të shkruani një mesazh të shkurtër për rekrutuesit e mundshëm.

“Është me të vërtetë një mënyrë shumë e mirë për një person për të sinjalizuar për komunitetin e rekrutimit që ata janë në treg dhe mund të ndajnë disa gjëra për t’i bindur ata”, thotë Dan Shapero, drejtori i menaxhimit të produktit për LinkedIn Careers.

Megjithëse LinkedIn do të bëjë më të mirën e saj për të fshehur të dhënat tuaja nga çdo person i lidhur me kompaninë tuaj, Shapero vë në dukje se nuk mund të garantojë 100% se nuk do të shihet.

Megjithatë, ai thotë se testimi i hershëm i këtij funksion ka qenë i suksesshëm në të gjitha anët: të ashtuquajturat “kandidatura të hapura” kanë më shumë të ngjarë që të kontaktohen nga rekrutuesit dhe rekrutuesit kanë më shumë gjasa të dëgjojnë prapë nga ata.

Kandidati i hapur është në dispozicion për të gjithë përdoruesit e LinkedIn dhe mund të hapet në seksionin e preferencave (Preferences) në llogarinë tuaj.

Burimi: Shkruar nga Karissa Bell dhe publikuar në mashable.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale