Si do të ishte bota në qoftë se gjithsecili do të “ndiqte pasionin e tij”? - Business Magazine Albania

Si do të ishte bota në qoftë se gjithsecili do të “ndiqte pasionin e tij”?


Ne njohim shumë njerëz që vazhdimisht flasin për “inspirimin” dhe më pas përfundojnë të zhgënjyer sepse pasioni i tyre nuk i përmbushi dhe nuk i lumturoi siç ata mendonin.

Pse nuk është “ndiq pasionin” rruga më e mirë për t’u ndjekur?

Sepse:

• Pasioni nuk vjen lehtë: Pasionet janë të ndryshme; jo të gjithë ndihen të apasionuar për punën që bëjnë, dhe nëqoftëse ndihen, kjo kërkon kohë nuk mund të ndodh sa hap e mbyll sytë.

• Qëllimi për të ndjekur pasionin tuaj mund të dështojë: ti mund të krijosh pritshmëri joreale se pasioni jot do të të sjell lumturi, kënaqësi, dhe të mira materiale.

Ty nuk të nevojitet pasioni për motivim: Motivimi vjen nga ndjenja e të qenurit në kontrroll të asaj që bën, të jesh i zoti në punën tënde, dhe të lësh një impakt pozitiv te të tjerët përmes punës tënde.

Cili është opsioni më i mirë, dhe si mund të mendosh përtej variantit “ndiq pasionin”? provo ta ndryshosh këtë mendim. Në librin “So Good They Can’t Ignore You”, autori Cal Newport veçon dy mendime:

• Pasioni: fokusimi te vlera që puna të ofron, dhe tek e fundit çfarë të ofron bota

• Zanati: fokusimi te dobia e asaj që po nxjerr nga puna jote, krahasuar me çfarë bota të ofron

Kur bën një hap drejtë zanatit, ti ndalon së menduari për frymëzimin dhe nuk e ndjen më atë presionin e inspitimit nga dikush apo diçka tjetër. Ne fakt, ti shikon në brendësi dhe mendon se si mund të kotribuosh me diçka unike përmes aftësive dhe dijeve që ke.

Ja kush janë benefitet e zhvillimit të një zanati:

• Ti hedh themelet e një karrierë më të qëndrueshme dhe më të vlefshme.

• Ti nuk beson në faktorët të jashtëm që të sjellin kënaqësi, lumturi, dhe plotësim.

• Ti i vendos qëllim vetes për t’u bërë unik duke zhvilluar aftësi të veçanta dhe të vlefshme që do bëjnë bëjnë aq të zotin sa të gjithë do të të njohin.

• Aftësitë e tua bëhen kapitali i karrierës tënde dhe të vendosin në kotrroll të plotë se si e ndërton karrierën tënde dhe se si mund të lësh një impakt pozitiv te të gjithë.

/Quora.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0