Si do të ishte bota në qoftë se gjithsecili do të “ndiqte pasionin e tij”?


Ne njohim shumë njerëz që vazhdimisht flasin për “inspirimin” dhe më pas përfundojnë të zhgënjyer sepse pasioni i tyre nuk i përmbushi dhe nuk i lumturoi siç ata mendonin.

Pse nuk është “ndiq pasionin” rruga më e mirë për t’u ndjekur?

Sepse:

• Pasioni nuk vjen lehtë: Pasionet janë të ndryshme; jo të gjithë ndihen të apasionuar për punën që bëjnë, dhe nëqoftëse ndihen, kjo kërkon kohë nuk mund të ndodh sa hap e mbyll sytë.

• Qëllimi për të ndjekur pasionin tuaj mund të dështojë: ti mund të krijosh pritshmëri joreale se pasioni jot do të të sjell lumturi, kënaqësi, dhe të mira materiale.

Ty nuk të nevojitet pasioni për motivim: Motivimi vjen nga ndjenja e të qenurit në kontrroll të asaj që bën, të jesh i zoti në punën tënde, dhe të lësh një impakt pozitiv te të tjerët përmes punës tënde.

Cili është opsioni më i mirë, dhe si mund të mendosh përtej variantit “ndiq pasionin”? provo ta ndryshosh këtë mendim. Në librin “So Good They Can’t Ignore You”, autori Cal Newport veçon dy mendime:

• Pasioni: fokusimi te vlera që puna të ofron, dhe tek e fundit çfarë të ofron bota

• Zanati: fokusimi te dobia e asaj që po nxjerr nga puna jote, krahasuar me çfarë bota të ofron

Kur bën një hap drejtë zanatit, ti ndalon së menduari për frymëzimin dhe nuk e ndjen më atë presionin e inspitimit nga dikush apo diçka tjetër. Ne fakt, ti shikon në brendësi dhe mendon se si mund të kotribuosh me diçka unike përmes aftësive dhe dijeve që ke.

Ja kush janë benefitet e zhvillimit të një zanati:

• Ti hedh themelet e një karrierë më të qëndrueshme dhe më të vlefshme.

• Ti nuk beson në faktorët të jashtëm që të sjellin kënaqësi, lumturi, dhe plotësim.

• Ti i vendos qëllim vetes për t’u bërë unik duke zhvilluar aftësi të veçanta dhe të vlefshme që do bëjnë bëjnë aq të zotin sa të gjithë do të të njohin.

• Aftësitë e tua bëhen kapitali i karrierës tënde dhe të vendosin në kotrroll të plotë se si e ndërton karrierën tënde dhe se si mund të lësh një impakt pozitiv te të gjithë.

/Quora.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0