Shtyhet afati për pagesën e dividentit, reagon portali e-Albania

Shtyhet afati për pagesën e dividentit, reagon portali e-Albania


Administrata Tatimore në një njoftim zyrtar ka informuar tatimpaguesit se deri në datën 30 shtator nuk do të kenë penalitete për pagesën e dividentit në masën 8%.
Nisur nga kjo, pagesa e tatimit të mbajtur në burim për dividentin për vitin 2017 e më parë, mund të bëhet brenda datës 30 shtator 2019 me anë të Deklaratës së Tatimit në Burim të muajit Gusht 2019. Kjo deklaratë duhej të dorëzohej në Administratën Tatimore (në sistemin tatimor C@ts) brenda datës 20 Shator 2019, në mënyrë që tatimpaguesi të respektojë afatet dhe mos të penalizohet.

Për këtë, lidhur me periudhën 10 ditore nga afati i dorëzimit të deklaratës deri më datë 30 Shtator 2019, Administrata Tatimore do të kryejë anulimin e gjobës dhe penalitetit të gjeneruar ndaj tatimpaguesve, të cilët dorëzojnë deklaratën e tatimit në burim (për dividentin), në këtë periudhë.

Lexo: Tatimet dhe Qendra Kombëtare e Biznesit intensifikojnë komunikimin e të dhënave

Pas këtij njoftimi të DPT-së ka reaguar portali i shërbimeve publike e-Albania, i cili u bën thirrje të gjitha bizneseve që të mos e lënë për ditën e fundit dorëzimin e pasqyrave financiare dhe raporteve të auditit vjetor online te Qendra Kombëtare e Biznesit. Sipas tyre pagesa para datës 30 Shtator i ndihmon bizneset të shmangin tarifimin shtesë për mosrespektimin e afateve. Lënia e shlyerjes së këtij detyrimi për ditën e fundit krijon mbingarkesë dhe problem me funksionimin e sistemit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0