Shtetet më të pasura në botë / Shqipëria renditet e 90-ta, e parafundit në rajon - Business Magazine Albania

Shtetet më të pasura në botë / Shqipëria renditet e 90-ta, e parafundit në rajon

Shqipëria është e 90-ta në listën e pasurisë së shteteve për kokë banori, bazuar në raportin e Bruto Produktit të Brendshëm, të përshtatur me Barazinë e Fuqisë Blerëse.

Shumica e shteteve më të pasura të botës janë edhe më të voglat: Pandemia ka prekur pak pasurinë e tyre.

Në listën e fundit, bazuar në të dhënat e Fondit Monetar Ndërkombëtar për prill të 2022-s, nga 192 shtete për të cilat është përllogaritur mesatarja vjetore për kokë banori në raportin GDP-PPP, Kosova është e 90-ta, me 17 mijë e 383 dollarë për kokë banori. Ajo është e parafundit nga shtetet e rajonit, në listën e “gfmag”. Kosova është e 105-ta, Maqedonia e Veriut e 78-ta, Mali i Zi i 69-ti e Serbia e 72-ta.

Lexo edhe: Një nga shtetet më të vogla të Evropës po provon një ide të madhe: Transport Publik falas

Çfarë mendojnë njerëzit kur flitet për shtetet më të pasura në botë? Bruto Produkti i Brendshëm (GDP) mat vlerën e mallrave dhe shërbimeve të prodhuara në një vend. Gjithsesi, vetëm duke marrë për bazë shkallën e inflacionit dhe koston e mallrave dhe shërbimeve lokale mund të sigurohet pamja e qartë e standardit të jetesës. Rezultati është ajo që quhet “Barazia e Fuqisë Blerëse” (PPP). Përmes saj produkti i brendshëm bruto konvertohet në një valutë të vetme në mënyrë që përmes krahasimit të fuqisë blerëse të ketë përllogaritje më të saktë të pasurisë.

Luksemburgu, Singapori e Irlanda i prijnë listës së shteteve më të pasura për sivjet, pasuar nga Katari e Macao. Zvicra, Emiratet e Bashkuara Arabe, Norvegjia, SHBA-ja e Brunei mbyllin top-dhjetëshen.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0