Shqipëri-Mali i Zi, promovohen paketat dimërore turistike - Business Magazine Albania

Shqipëri-Mali i Zi, promovohen paketat dimërore turistike


Liqeni i Shkodrës, lumi e Bunës dhe gjithë trashëgimitë natyrore, kulturore e zonës pritet të përfshihet në një paketë të përbashkët turistike të Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Përfqaqësues të turizmit malazes kanë prezantuar në Tiranë, paketat e turizmit dimëror në Mal të Zi. Gjatë takimit, Ministri ynë i turizmit Blendi Klosi tha se të dy qeveritë do të punojnë për të kthyer kufijtë jo në ura ndarëse, por si pika bashkimi mes dy vendeve.

Sipas Klosit,“oferta turistike e Shqipërisë dhe Malit të Zi, do të jetë e rakorduar dhe do të ketë një dakordërsi 100% ndërmjet institucioneve shtetërore dhe komunitetit të biznesit”. Numri i atyre që kanë hyrë nga kufiri i Malit të Zi është 360 mijë”.

Lexo: Ulja e TVSH-së në turizëm, nxitës i investimeve dhe krijues i vendeve të reja të punës

Ambasadori i Malit të Zi në Shqipëri tha se numri i shqiptarëve që vizitojnë këtë vend rritet nga viti në vit dhe kjo është si rezultat i marrëdhënieve të mira mes dy vendeve. Ai tha gjithashtu se po diskutohen edhe projekte të tjera të përbashkëta për zhvillimin turistik.

Qazim Hoxhiq tha se “Në 2018 patëm një rritje të shqiptarëve që bëjnë pushimet në Malin e Zi. Por, edhe anasjelltas. Dy vitet e fundit shumë shtetas të Malit të Zi, pushimet verore i kalojnë në Shqipëri”.

Për vitin e kaluar, në total numri i turistëve të huaj në Shqipëri u rrit 16%.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0