Shqipëri-Mali i Zi, promovohen paketat dimërore turistike


Liqeni i Shkodrës, lumi e Bunës dhe gjithë trashëgimitë natyrore, kulturore e zonës pritet të përfshihet në një paketë të përbashkët turistike të Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Përfqaqësues të turizmit malazes kanë prezantuar në Tiranë, paketat e turizmit dimëror në Mal të Zi. Gjatë takimit, Ministri ynë i turizmit Blendi Klosi tha se të dy qeveritë do të punojnë për të kthyer kufijtë jo në ura ndarëse, por si pika bashkimi mes dy vendeve.

Sipas Klosit,“oferta turistike e Shqipërisë dhe Malit të Zi, do të jetë e rakorduar dhe do të ketë një dakordërsi 100% ndërmjet institucioneve shtetërore dhe komunitetit të biznesit”. Numri i atyre që kanë hyrë nga kufiri i Malit të Zi është 360 mijë”.

Lexo: Ulja e TVSH-së në turizëm, nxitës i investimeve dhe krijues i vendeve të reja të punës

Ambasadori i Malit të Zi në Shqipëri tha se numri i shqiptarëve që vizitojnë këtë vend rritet nga viti në vit dhe kjo është si rezultat i marrëdhënieve të mira mes dy vendeve. Ai tha gjithashtu se po diskutohen edhe projekte të tjera të përbashkëta për zhvillimin turistik.

Qazim Hoxhiq tha se “Në 2018 patëm një rritje të shqiptarëve që bëjnë pushimet në Malin e Zi. Por, edhe anasjelltas. Dy vitet e fundit shumë shtetas të Malit të Zi, pushimet verore i kalojnë në Shqipëri”.

Për vitin e kaluar, në total numri i turistëve të huaj në Shqipëri u rrit 16%.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale