SHBA ul taksat për fabrikat e reja të prodhimit të çipave kompjuterikë - Business Magazine Albania

SHBA ul taksat për fabrikat e reja të prodhimit të çipave kompjuterikë

çipa kompjuterikë

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka nënshkruar një ligj që jep 280 miliardë dollarë për prodhimin e teknologjisë dhe kërkimet shkencore mes frikës se vendi po humbet avantazhin e tij teknologjik ndaj Kinës.

Sipas mediave të huaja, investimet përfshijnë ulje tatimore për kompanitë që ndërtojnë fabrika të prodhimit të çipave kompjuterikë në SHBA.

Grupet e biznesit kanë kërkuar prej kohësh më shumë mbështetje nga qeveria, duke përmendur nevojën për të reduktuar varësinë nga Kina.

Ndërkohë një mungesë globale e çipave rriti urgjencën e thirrjeve të tyre.

Demokrati Chuck Schumer tha se, projektligji ishte një “ndryshues i lojës” që do të siguronte udhëheqjen dhe prosperitetin amerikan në shekullin e ardhshëm.

Lexo: Rreziqet e mundshme që vijnë me inteligjencën artificiale

Shtetet e Bashkuara aktualisht prodhojnë afërsisht 10% të furnizimit global të çipave, të cilët janë çelësi për gjithçka, nga makinat tek telefonat celularë, nga gati 40% në vitin 1990.

Bashkimi Europian këtë pranverë tha se, do të angazhonte më shumë se 40 miliardë euro për të rritur prodhimin e çipave kompjuterikë, ndërsa Kina gjithashtu ka rritur investimet e saj në shkencë dhe teknologji.

wsj

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0