Rreziqet e mundshme që vijnë me Inteligjencën Artificiale - Business Magazine Albania

Rreziqet e mundshme që vijnë me Inteligjencën Artificiale

Rreziqet e mundshme që vijnë me Inteligjencën Artificiale

Inteligjenca artificiale aktualisht po revolucionarizon pothuajse në çdo industri globale. Me zhvillimin e disa teknologjive të avancuara që rrotullohen rreth AI, teknologjia po fiton potencialin për të përmirësuar disa aspekte të jetës sonë. Por nuk vjen pa rreziqe?!

Ndërsa teknologjia përparon, sasia e algoritmeve të AI janë në rritje! Dhe një mori ekspertësh po paralajmërojnë përdoruesit për rreziqet e mundshme që vijnë me Inteligjencën Artificiale.

Por derisa ka disa fanatikë të teknologjisë që besojnë se këto pretendime janë të rreme dhe e ekzagjerojnë ndikimin e IA në jetën tonë të përditshme, duket se BE-ja i merr këto paralajmërime mjaft seriozisht, ndërsa lëviz përpara drejt frenimit të të gjitha kërcënimeve të AI ndaj njerëzimit.

Kështu, politikanët që i shërbejnë Bashkimit Evropian po planifikojnë të prezantojnë infrastrukturën e parë gjithëpërfshirëse globale për rregullimin e AI.

Kuadri i ardhshëm i quajtur Akti i Inteligjencës Artificiale, do të vendoset përtej të gjithë kufijve të BE-së, si Rregullorja e Përgjithshme e BE-së për Mbrojtjen e të Dhënave që zbatohet për të gjitha fushat, duke përfshirë bankat e Mbretërisë së Bashkuar dhe ato që i shërbejnë legjislacionit të BE-së.

Në këtë drejtim, zyrtarët e BE-së presin që rregullimi dhe monitorimi shtesë i algoritmeve të AI mbi llojet e ndryshme të modeleve të AI që mund të prodhohen dhe përdoren patjetër do të rregullojë llojin e diskriminimit  që ndikon në vendimet më të rëndësishme në jetën tonë.

Me këtë infrastrukturë të ardhshme rregullatore, ekspertët besojnë se përdoruesit e AI mund të përjetojnë përfitime masive, duke filluar nga qasja e hapur në lajme cilësore, të vërteta dhe të tjera. theguardian

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0