SC Ventures investon 100’000 € në një startup Maqedonas


South Central Ventures, një fond prej € 40 millionë i dedikuar për kompanitë e teknologjisë në Ballkan, ka bërë investimin e saj të pare VC në Maqedoni.

Letz është një startup Maqedonas, me zyra në Shkup dhe Amsterdam. Zgjidhja është një chatbot ( një pragram kompjuterik i dizenjuar të stimulojë bashkëbisedim me përdoruesit përmes internetit) AI-powered që mban gjurmët e detyrave të përditshme dhe ndihmon përdoruesit për t’u marrë gjatë ditës në kohën e lirë. Ky investim prej 100,000 euro është investimi i parë që Fondi VC ka bërë në Maqedoni.

Trajtimi i sfidës së produktivitetit me AI(Artificial Itelligence) është ajo që e bën Letz një zgjidhje tërheqëse. Si një chatbot, ajo është një program kompjuterik i projektuar për të simuluar një bisedë inteligjente me përdoruesit dhe të motivojë ata të ndajnë detyrat e tyre të përditshme në formën e një chat-i teksti, në një mënyrë shumë të natyrshme. Në fakt, disa nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë e konsiderojnë chatbots gjënë më të madhe që nga lançimi i iPhone-it të parë (Business Insider 2016).

Sipas një raporti të Business Insider, aplikacionet e mesazheve kanë tejkaluar mediat sociale për sa i përket numrit të përdoruesve aktivë. Që nga 2015, 75% e përdoruesve të internetit në mbarë botën kanë pasur shërbime për mesazhe në pajisjet mobile. Rritja e popullaritetit të aplikacioneve të mesazheve është parashikuar të vazhdojë, dhe eMarketer parashikon që deri në vitin 2018, numri i përdoruesve të aplikacioneve chat në mbarë botën do të arrijë 2 miliardë dhe do të përfaqësojë 80% të përdoruesve të smartfonëve (eMarketer 2015).

Themeluesit, Nino Karas dhe Martin Anchevski, të dy sipërmarrës të rinj me formim inxhinierik, kanë qenë duke punuar në zhvillimin e biznesit të tyre dhe ndërtimin e një ekipi që nga viti 2011. Ata bashkë-themeluan Codewell, një kompani të zhvillimit software. Në vitin 2015, ekipi ka qenë pjesë e Rockstart Web dhe Mobile 2015 , një akselerator me bazë në Amsterdam. Rockstart gjithashtu siguron mbështetje në investime në kompaninë e re, Letz.

Burimi: digjitale

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale