Doly ju lejon të gjeneroni video të produktit 3D nga iPhone juaj - Business Magazine Albania

Doly ju lejon të gjeneroni video të produktit 3D nga iPhone juaj

Doly

AniML , startup-i francez që qëndron pas një aplikacioni të ri të kapjes 3D të quajtur Doly , dëshiron të krijojë PhotoRoom-in e videove të produktit, një lloj i tillë. Nëse jeni duke shitur atlete në një treg në internet, ose keni nevojë të krijoni reklama në Instagram për produktet tuaja direkte te konsumatori, Doly ju ndihmon të gjeneroni modele 3D me telefonin tuaj dhe t’i ktheni ato në video produktesh me pamje profesionale.

Ndërsa krijimi i videove është jashtëzakonisht i vështirë, krijimi i një modeli 3D është edhe më i vështirë. Kjo është arsyeja pse ekipi i AniML është fokusuar në thjeshtimin e përvojës. Ata duan ta kthejnë kapjen 3D në një teknologji të zakonshme, duke filluar duke e paketuar atë në një aplikacion iPhone. Ja se si funksionon kapja 3D me Doly: Përdoruesi drejton kamerën e telefonit drejt produktit dhe lëviz fizikisht rreth tij për ta kapur në 3D. Në prapaskenë, aplikacioni rrëmben imazhe dhe i dërgon ato në re. AniML ka ndërtuar një tubacion rindërtimi duke përdorur diçka të quajtur Gaussian splatting për t’i kthyer këto imazhe në një model realist 3D.

Modelet 3D krijohen tradicionalisht me një koleksion pikash në hapësirën 3D, disa tekstura 2D të projektuara në krye të këtyre sipërfaqeve dhe efekte ndriçimi. Spërkatja Gaussian është një tubacion krejtësisht i ri renderimi që përfshin vlerësimin e një reje pikash 3D nga një grup imazhesh 2D duke përdorur një model të AI të trajnuar paraprakisht.

“Pika jonë e fillimit ishte një gjetje teknologjike: AI sapo kishte mbërritur në botën 3D. Pra, njerëzit në Facebook, por edhe më shumë në Google, po bënin kërkime dhe shkruan një punim mjaft të rëndësishëm kërkimor mbi diçka të quajtur NeRF. Është një paradigmë e re në të cilën ju përpiqeni të rindërtoni 3D duke e lënë mësimin e makinerive të bëjë punën”, tha bashkëthemeluesi dhe CEO i AniML, Rémi Rousseau.

“Ju nuk jeni më duke punuar në 3D të bazuar në poligon, por tani jeni në 3D të bazuara në nerva,” shtoi ai.

Spërkatja Gaussian nuk është saktësisht e njëjtë me NeRF, por është një lloj teknologjie e modelimit 3D pasardhës, siç thotë Rousseau. Pra, kjo është pjesa teknike. AniML më pas u fokusua në gjetjen e një rasti përdorimi që mund të rrëmbejë përdoruesit që nga dita e parë. Kompanitë e tregtisë elektronike ishin zgjedhja e dukshme për një mjet krijimi për modelet 3D.

Çfarë tjetër ofron aplikacioni? Pas kapjes së një modeli 3D, përdoruesit e Doly mund të shfletojnë një bibliotekë shabllonesh për të zgjedhur një skenë 3D në të cilën objekti i tyre do të integrohet. Ky mund të jetë një rrotullim i thjeshtë 3D me një sfond të thjeshtë, ose diçka më dramatike, për sa i përket vendosjes së marketingut, si p.sh. kamera që i afrohet ngadalë objektit dhe kalon në kënde të ndryshme. Nëse një klient i pëlqen rezultati, ai ka mundësinë ta blejë videon nga aplikacioni dhe ta shkarkojë për përdorim diku tjetër.
Doly

 

Rousseau themeloi më parë dy kompani VR, duke përfshirë Mimesys, një startup që u ble nga Magic Leap në 2019. Bashkëthemeluesi i tij Pierre Pontevia gjithashtu ka një histori interesante pasi i shiti një kompani gjigantit të mjeteve 3D Autodesk dhe një tjetër në platformën e zhvillimit të përmbajtjes 3D, Unity.

Deri më tani AniML ka mbledhur 2 milionë dollarë, me Adjacent që kryeson raundin e farës. Fillimi gjithashtu mori pjesë në AI Grant, përshpejtuesi i startup-eve të udhëhequr nga Nat Friedman dhe Daniel Gross. Gjithashtu investojnë Kima Ventures dhe disa investitorë engjëj, duke përfshirë Julien Chaumond nga Hugging Face; Nicolas Steegman dhe François Lagunas që themeluan më parë Stupeflix; Alban Denoyel i famës Sketchfab; Bertrand Schmitt; Thibaud Elziere; dhe Vincent Nallatamby.

Do të jetë interesante të shihet nëse markat e mëdha, rishitësit e dorës së dytë dhe profesionistët e tjerë të tregtisë elektronike përqafojnë videot e prodhuara 3D për fushatat e ardhshme dhe listat në internet. Por, tashmë është mirë të shohësh se mund të mos kesh nevojë për një studio profesionale regjistrimi video për të krijuar pamje tërheqëse të produktit falë inteligjencës artificiale.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0