Samsung patenton lentet e "agjentëve sekretë" - Business Magazine Albania

Samsung patenton lentet e “agjentëve sekretë”


Në të ardhmen, ne të gjithë mund të vendosim lente kontakti, ashtu siç përdorin agjentët sekretё nëpër filma. Samsung ka siguruar një patentë në Korenë e Jugut për lentet e kontaktit me një ekran që projekton imazhe direkt në sy. Një kamera e ndërfutur dhe sensorët janë të kontrolluara nga hapja dhe mbyllja e shpejtë e syve.

Sipas TechSot.Al, Samsung ka filluar zhvillimin e lenteve “smart” të kontaktit si një mjet për të krijuar një përvojë më të mirë se ato që ekzistojnë me anën e pajisjeve të ngjashme si Google Glass. Lentet e kontaktit “smart” do të lejojë projektimin në sytë e një personi dhe të jenë më të padukshme në të njëjtën kohë.

Google zotëron dy patentave për lentet e kontaktit “smart” me elektronikë fleksibile dhe sensorë që lexojnë kimikatet në lëngun lotsjellës të syve mbajtës duke përcaktuar nëse nivelet e tyre të sheqerit në gjak kanë rënë në nivele fatale.

Mjaft interesante, Samsung ka aplikuar patentët e lenteve të kontaktit “smart” në vitin 2014, në të njëjtin vit që Google ka marrë patentat në SH.B.A. për lentet “smart”.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0