Samsung patenton lentet e “agjentëve sekretë”


Në të ardhmen, ne të gjithë mund të vendosim lente kontakti, ashtu siç përdorin agjentët sekretё nëpër filma. Samsung ka siguruar një patentë në Korenë e Jugut për lentet e kontaktit me një ekran që projekton imazhe direkt në sy. Një kamera e ndërfutur dhe sensorët janë të kontrolluara nga hapja dhe mbyllja e shpejtë e syve.

Sipas TechSot.Al, Samsung ka filluar zhvillimin e lenteve “smart” të kontaktit si një mjet për të krijuar një përvojë më të mirë se ato që ekzistojnë me anën e pajisjeve të ngjashme si Google Glass. Lentet e kontaktit “smart” do të lejojë projektimin në sytë e një personi dhe të jenë më të padukshme në të njëjtën kohë.

Google zotëron dy patentave për lentet e kontaktit “smart” me elektronikë fleksibile dhe sensorë që lexojnë kimikatet në lëngun lotsjellës të syve mbajtës duke përcaktuar nëse nivelet e tyre të sheqerit në gjak kanë rënë në nivele fatale.

Mjaft interesante, Samsung ka aplikuar patentët e lenteve të kontaktit “smart” në vitin 2014, në të njëjtin vit që Google ka marrë patentat në SH.B.A. për lentet “smart”.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale