iOS 18 do ta kthejë AirPods Pro tuaj në një pajisje mjekësore shumë të dobishme - Business Magazine Albania

iOS 18 do ta kthejë AirPods Pro tuaj në një pajisje mjekësore shumë të dobishme

iOS 18 thuhet se do ta kthejë AirPods Pro tuaj në një pajisje mjekësore shumë të dobishme

Vitin e kaluar FDA krijoi një kategori të re aparatesh dëgjimi që mund të blihen pa recetë, pa një ekzaminim mjekësor ose pa pajisje. Dhe me këtë në mendje, Apple mund të jetë i gatshëm të hyjë në këtë treg me AirPods Pro. Sipas Mark Gurman në edicionin e fundit të newsletterit të tij Power On, nuk duhet të presim të shohim ndonjë ndryshim në hardware AirPods Pro në vitin 2024. Në vend të kësaj, Gurman shkruan se “lajmi i madh do të jetë një modalitet i ri i madh i aparatit të dëgjimit, që vjen krahas iOS 18.”

Në nëntor 2022, është bërë një studim i kryer në Spitalin e Përgjithshëm të Veteranëve të Taipeit në Tajvan. Një AirPods Pro dhe një AirPods 2, secili i çiftuar me një iPhone, përdorën funksionin Live Listen të celularëve, i cili përdor mikrofonin në një iPhone për të përforcuar tingullin dhe për ta dërguar atë në një palë AirPods. Autori i studimit, Yen-Fu Cheng, arriti në përfundimin se “Këto kufje me valë nuk janë sigurisht perfekte, por do të ishin një pikënisje e mirë për shumë pacientë që nuk kanë akses në aparatet profesionale të dëgjimit. Ata do të shohin një rritje në cilësinë e jetës edhe me këto kufje.”

Lexo edhe:Idetë e reja të Apple përfshijnë syze inteligjente dhe kamera në veshët tuaj

Cheng gjithashtu mendoi se për shkak të “stigmës sociale” të përdorimit të aparateve të dëgjimit, disa njerëz që përjetojnë humbje të dëgjimit mund të ndjehen më mirë duke përdorur një palë AirPods. Në fund të fundit, një sondazh tregoi se 75% e amerikanëve nuk do të përdorin aparat dëgjimi sepse i bën ata të duken shumë të moshuar. Nga ana tjetër, përdorimi i një palë AirPods mund ta bëjë dikë të duket më “cool”.

Kjo nuk është hera e parë që Gurman shkruan për përdorimin e Apple AirPods si aparat dëgjimi. Gati një vit më parë në atë ditë, një nga gazetarët e  Bloomberg shkroi se nuk do të habitej nëse Apple do t’i kthente AirPods në një aparat dëgjimi të miratuar nga FDA. Dhjetëra miliona njerëz mund të ndihmoheshin me një produkt të tillë, shkroi Gurman në atë kohë.

AirPods Pro përfundimisht mund të jetë më shumë se thjesht një aparat dëgjimi. Në vitin 2016, Apple mori një patentë për një sistem që do t’i lejonte Apple të mblidhte të dhëna biometrike si rrahjet e zemrës së përdoruesit, temperatura e trupit dhe djersitja përmes sensorëve të ngulitur në një palë kufje.

PA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0