Samsung fiton 49 Çmime “iF Design Awards”


Tiranë – 17 Mars 2017 – Samsung Electronics Co Ltd, njoftoi se ka fituar 49 Çmime iF Design Awards, duke përfshirë një çmim të artë, i njohur botërisht si “International Forum Design Awards 2017”. Tridhjetë e pesë nga çmimet u dhanë për dizajnin superior të produkteve, katër për konceptin profesional të dizajnit, shtatë për dizajnin e komunikimit dhe tre për dizajnin e paketimit.

“Përmirësimi i një produkti është i lehtë, por përmirësimi i stilit të jetesës së konsumatorit është e vështirë. Ne do të vazhdojmë të përpiqemi për realizimin e dizajnit që argëton dhe përmbush jetën e konsumatorëve tanë nëpërmjet inovacionit të fokusuar tek ata “, tha BK Yoon, President dhe CEO i Samsung Electronics dhe Shefi i Qendrës së Dizajnit të Korporatave në Samsung.

Samsung mori çmimin e artë për “ArtPC Pulse”, një kompjuter desktop premium me module të avancuara dhe të zgjerueshme. “ArtPC Pulse” integron një PC të përformancës së lartë në një formë cilindër të rafinuar. Ajo mund të zgjerojë funksionet e saj me modulet e zgjeruara për ruajtjen HDD dhe një altoparlant 360-gradë në një strukturë të ndashme rrotulluese. Dizajni fitues i “ArtPC Pulse” përfshin stilin minimalist në trupin e tij plotësisht metalik ndërsa butonat dhe portat janë vendosur të gjitha në pjesën e pasme të produktit.

Përveç marrjes së çmimit të artë, Samsung fitoi edhe 34 çmime të tjera “iF Design Awards” për kategoritë e produkteve:

• Seria e Galaxy S7, telefon i mençur i projektuar me teknologji xhami 3D për të rritur kontrollin;
• Ora e mençur Gear S3 me një kornizë inovative të rrumbullakët dhe rrotullim UI;
• Level Box Slim, një altoparlant portativ i vogël, i cili dyfishon fuqinë për të mbajtur smartphonët e përdoruesve të karikuar nëse është e nevojshme, së bashku me përfitime të tilla si rezistencë ndaj spërkatjes, kështu që altoparlanti mund të përdoret me lehtësi në tualet, në afërsi të një pishinë ose në bregdet;
• SUHD TV KS9500, TV premium me një dizajn 360 gradë, përfshirë një ekran të harkuar në pjesën e përparme dhe një linjë metalike në anën e pasme;
• Smart Hub Family RB38K7998S4, frigoriferi që përmban një ekran me prekje 21.5″ LCD i cili lejon përdoruesit të menaxhojnë dhe të shohin ushqimin në frigorifer pa patur nevojë të hapin derën.

Organizuar nga Forumi Ndërkombëtar i Dizajnit, “iF Dizajn Awards” filloi në Gjermani në vitin 1953. Prezantimi e produkteve bazohet në një vlerësim të plotë të projektimit, përshtatshmërisë së materialit, inovacionit dhe shtatë kategori të tjera: Produkt, Paketim, Komunikim, Arkitektura e brendshme, Koncepti Profesional, Projektimi i Shërbimit, dhe Arkitektura.

Rreth Samsung Electronics Co, Ltd
Samsung Electronics Co, Ltd frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e TV-ve, telefonëve inteligjentë, pajisjeve që vishen, tabletëve, kamerave, pajisjeve dixhitale, printerave, pajisjeve mjekësore, sistemeve të rrjetit dhe zgjidhjeve për gjysëmpërçues dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutem vizitoni redaksinë e lajmeve të Samsung në news.samsung.com.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale