Samsung dhe YouTube Zgjerojnë Ofrimin e Përmbajtjes Globale HDR në të gjithë Televizorët Quantum dot 2016


Samsung Electronics sot njoftoi se do të mbështesë Playback-un global HDR të YouTube për herë të parë në televizion, përmes një versioni të zgjeruar të aplikacionit YouTube. Aplikacioni i YouTube është i disponueshëm në të gjithë Televizorët Quantum dot të Samsung 2016 dhe televizorët UHD dhe do të lançohet në mënyrë progresive në të gjithë botën që nga Dhjetori.

YouTube do të mbështesë video streaming HDR (High Dynamic Range), duke ofruar një gamë të gjerë të përmbajtjes HDR. Nisur përmes një përditësimi automatik të software, konsumatorët që përdorin televizorin Quantum dot dhe UHD mund t’a aksesojnë përmbajtjen HDR thjesht duke vizituar kategorinë HDR brenda aplikacionit YouTube në kanalin YouTube 4K, duke mundësuar një mënyrë të lehtë për të lundruar dhe për të shijuar përmbajtjen premium.

“Me disponueshmërinë globale të YouTube HDR, ne në Samsung jemi të lumtur të mbështesim përvojën më të mirë me pamjen HDR dhe një gamë të gjerë të përmbajtjes HDR për përdoruesit për t’a shijuar,” tha Seline Han, nënkryetarja e Biznesit të Pamjes Vizuale në Samsung Electronics. “Ne jemi të sigurt se televizorët tanë do të sjellin në jetë eksperiencën 3 dimendionale të pamjes HDR – dhe e gjitha kjo në komoditetin e shtëpisë së përdoruesit.”

Për t’u përshtatur me lançimin, aplikacioni YouTube do të përmbajë video të reja HDR nga krijues të famshëm të video-ve në YouTube, si për shembull MysteryGuitarMan dhe Jacob + Katie Schwarz. Për të siguruar përhapjen e përmbajtjes së re HDR, krijues të ndryshëm në YouTube do të përdorin YouTube Spaces LA dhe NYC, i cili mundëson burime të prodhimit HDR për krijuesit e përmbajtjeve.

Me një numër në rritje të ofruesve të përmbajtjes HDR, gjithashtu dhe të numrit të madh të krijuesve që prodhojnë përmbajtje HDR, mbështetja HDR e YouTube pritet të prezantojë më shumë lloje në vitin e ardhshëm dhe do të plotësojë kërkesat e përdoruesve për një ekperiencë të pamjes si në jetën reale në përmbajtjen që atyre u pëlqen më shumë.

“Ne jemi të lumtur t’ju prezantojmë me lançimin e suportit HDR për televizorët Samsung Quantum dot,” tha Heather Thompson Rivera, Drejtor i Parteriteteve të Produktit në YouTube. “Duke kombinuar përkushtimin e Samsung për cilësinë e pamjes dhe dëshirën tonë për të ofruar përmbajtjen më të mirë të mundshme, ne do të punojmë së bashku për të ndërtuar një ekosistem të fortë që përmirëson krijimin e përmbajtjes HDR dhe lejon përdoruesit të shijojnë përmbajtje të ndryshme me cilësinë më të mirë të disponueshme.”

Shfaqja si një nga teknologjitë e pamjes më të mira në vitet e fundit, HDR është një teknologji e riprodhimit të imazhit që analizon raportin e kontrastit të një video për të ndihmuar shprehjen edhe të ndryshimeve më delikate në nuancat dhe tonalitetet e ngjyrës. E bashkuar me televizorët Samsung Quantum dot, figura që prodhohet duket më reale dhe si në jetë e përditshme në ekran. Për më tepër, televizorët Samsung Quantum dot kanë një kapacitet për të gjeneruar ndriçimin më të lartë me 1,000 nits, të optimizuar për një eksperiencë të pamjes më ideale HDR.

Rreth Samsung Electronics Co, Ltd
Samsung Electronics Co, Ltd frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e TV-ve, telefonëve inteligjentë, pajisjeve që vishen, tabletëve, kamerave, pajisjeve dixhitale, printerave, pajisjeve mjekësore, sistemeve të rrjetit dhe zgjidhjeve për gjysëmpërçues dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutem vizitoni redaksinë e lajmeve të Samsung në news.samsung.com.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0