Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë! Firmoset marrëveshja Roaming - Business Magazine Albania

Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë! Firmoset marrëveshja Roaming

6 Dhjetori shënoi një datë historike në Tiranë, kum për herë të parë në një vend të Ballkanit Perëndimor u zhvillua një samiti i BE dhe kryeqyteti shqiptar priti të gjithë liderët e Europës dhe Rajonit. Ishte vetë kryeministri Edi Rama, i cili priti personalisht të gjithë liderët një e nga një teksa i drejtoheshin sallës së mbledhjes për samitin e BE-Ballkani Perëndimor.

Gjatë këtij samiti u firmos edhe marrëveshja për Roaming, e cila parashikon tarifa më të ulëta për qytetarët e Ballkanit dhe BE në vendet respektive. Kjo marrëveshje u cilësuar nga komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi do ketë një impakt pozitiv në zhvillimin social dhe ekonomik të vendeve, ndërsa tha se ky tranzicion dixhital është një hap para për Ballkanin drejt Bashkimit Europian.

Fillimisht në tiranë mbërritën 6 liderët e Ballkanit Perëndimor, ku i pranishëm ishte edhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, i cili më herët kishte anulua pjesëmarrjen e tij pas tensioneve me Kosovën. Tarifat më të ulëta për roaming do të nisin zbatimin nga 1 tetorit 2023.

Më pas samitit iu drejtuan edhe liderët e vendeve anëtare të BE, ku presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz, presidentja e KE, Ursula Von Der Leyen; Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel; Kryeministrja e Italisë Georgia Meloni etj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0