Sa e lehtë është të ndërtosh sot një portal apo gazetë online? - Business Magazine Albania

Sa e lehtë është të ndërtosh sot një portal apo gazetë online?

portal

Shkruar nga Dash Frashëri

Katër hapat që unë ndoqa në “Katër” portalet që kam themeluar dhe po i menaxhoj.

1) Të duhet një emër domaini: i thjeshtë si emër; të mbahet mend dhe të jetë tërheqës.

Ja shikoni katër emrat që unë kam zgjedhur:

2) Kur blen një domain, përveç pagesës – çmimi në varësi ku e blen atë – duhet të dish se:

a) për domainin që mbaron me “.al” duhet të marrësh një miratim paraprak nga AKEP, si zotërues e këtyre domain-ve.
b) për domainet që mbarojnë me “.com” apo “. net”, i regjistron jashtë Shqipërisë dhe mjafton procedura tip.

Unë kam dy domaine me “.al”:

Dhe dy domainet me “.com”:

Të dyja kanë versionet e tyre anglisht:

3) Të duhet të ndërtosh një faqe të këndshme, çlodhëse kur e shikon dhe shumë praktike në menaxhim.

Unë kam zgjedhur të punoj me programues me bazë në Izrael, duke menduar se janë shumë të zotë.

“Ekipi im” punon edhe për Facebook. Ka marrëveshje me gjigantin amerikan të Mark Zuckerberg.

Të katër faqet kanë të një strukturë dizajni dhe infrastrukturë të brendshme inxhinierike. Janë të koduara me dashuri të madhe.

4) Përmbajtja e portalit. Sfida e sfidave. Unë e kam studiuar targetin e gazetave të mia.

Google Analytics por edhe “vegla’ të tjera të inteligjencës artificiale dhe indikatorë të Interaktivitetit ma tregojnë në kohë reale dhe më mundësojnë të orientohem.

Duhet të kesh një stil të shkruari të qartë. Unë kur shkruaj mendoj lexuesin, por edhe “lexuesin” Google. Shkruaj njëkohësisht një tekst për të dy.

Përvoja ma ka mësuar se si duhet të shkruaj një tekst të bukur, informativ dhe tërheqës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0