Çfarë mendoni ka të përbashkët midis inteligjencës emocionale, romakëve antikë dhe stoicizmit? - Business Magazine Albania

Çfarë mendoni ka të përbashkët midis inteligjencës emocionale, romakëve antikë dhe stoicizmit?

Çfarë mendoni ka të përbashkët midis inteligjencës emocionale, romakëve antikë dhe stoicizmit?

Edhe pse termi “inteligjencë emocionale” u krijua në mesin e viteve 1960, u desh në vitin 1995 botimi i librit të Daniel Goleman “Inteligjenca Emocionale” për të popullarizuar dhe për ta bërë idenë të duket e qartë.

Është e qartë që sa më mirë të kuptoni dhe menaxhoni emocionet tuaja, aq më mirë mund t’i bëni emocionet tuaja të funksionojnë jo kundër jush , aq më të mëdha janë shanset tuaja për sukses në pothuajse çdo rrugëtim. Studimet tregojnë se zhvillimi i inteligjencës më të madhe emocionale mund të çojë në performancë dhe pagë më të lartë. Studimet tregojnë se zhvillimi i inteligjencës më të madhe emocionale mund të çojë në marrëdhënie më të mira profesionale dhe personale. Ndoshta kjo është arsyeja pse, edhe pse stoikët nuk e përdorën termin, veçanërisht romakët Seneka, Epikteti dhe Marcus Aurelius , arritën atje të parët.

Ndërsa përkufizimi i “stoik” është “një person që mund të durojë dhimbjen ose vështirësinë pa shfaqur ndjenjat ose pa u ankuar”, përqafimi i stoicizmit (me një “S” të madhe) do të thotë diçka krejtësisht tjetër.

Lexo edhe: E ardhmja e marketingut është ndërgjeneracionale. Çfarë do të thotë kjo?

Me fjalë të thjeshta, stoicizmi nuk ka asnjë lidhje me të qenit me fytyrë të ndrirë dhe pa emocione. Stoicizmi është një filozofi praktike që thotë se ndërsa nuk do të kontrolloni kurrë gjithçka që ndodh, ju gjithmonë mund të kontrolloni se si të përgjigjeni. Nëse jeni një stoik, ju ende mund të përjetoni dhe të përqafoni plotësisht emocionet tuaja; ju thjesht përpiquni të mos lejoni që emocionet tuaja të kontrollojnë veprimet tuaja, veçanërisht në një mënyrë të dëmshme. Të jesh stoik do të thotë të vendosësh llojin e personit që dëshiron të jesh, dhe më pas, kur gjërat të ndodhin përreth ose me ty, të përpiqesh të jesh i tillë. Siç tha Marcus Aurelius, “Ju keni pushtet mbi mendjen tuaj, jo ngjarjet e jashtme. Kuptojeni këtë dhe do të gjeni forcë.” Pavarësisht se sa shumë keni punuar për të trajnuar, motivuar, mbështetur dhe mentoruar një punonjës, në fund të fundit, ju nuk mund ta kontrolloni performancën e atij personi. Por, ju mund të kontrolloni se si reagoni ndaj situatës.

Inteligjenca Emocionale dhe Katër Virtytet e Stoicizmit
Stoikët besojnë në katër virtyte themelore.

Mençuria. Marrja e vendimeve të informuara. Marrja e vendimeve logjike, jo emocionale. Ushtrimi i maturisë. Të jesh i shkathët. Të bësh gjënë e duhur, edhe kur gjëja e duhur është gjëja më e vështirë.
Guximi: Këmbëngulja. Qëndrueshmëri. Puna. Besimi. Guximi nuk është mungesa e frikës, ankthit ose, nga ana tjetër, dëshirës. Guximi është aftësia për të bërë gjënë e duhur pavarësisht frikës, ankthit ose dëshirës, të jesh personi që dëshiron të jesh pa marrë parasysh se çfarë mund të ndodhë.
Moderimi: Vetëpërmbajtje. Vetë-disiplinë. Vetëkontroll. Modestia. Aftësia për të vonuar kënaqësinë dhe për të bërë zgjedhje që vendosin qëllimet afatgjata mbi kënaqësinë afatshkurtër.
Drejtësia: Trajtimi i njerëzve me drejtësi. Trajtimi i njerëzve në mënyrë të barabartë. Duke vepruar me integritet. Duke dhënë më shumë se sa merrni. Siç tha Epiktetus, “Të kërkojmë më të mirën në vetvete do të thotë të kujdesemi aktivisht për mirëqenien e qenieve të tjera njerëzore”.
Të qenit stoik nuk do t’ju bëjë më inteligjent emocionalisht, por përqafimi i virtyteve stoike do t’ju bëjë.

Dhe kjo do t’ju bëjë një udhëheqës më të mirë. Njerëzit duan të punojnë për një shef që kujdeset më shumë për të bërë të drejtën sesa për të pasur të drejtë. Njerëzit duan të punojnë për një shef që qëndron i qetë në një krizë. Njerëzit duan të punojnë për një shef që i trajton njerëzit në mënyrë të drejtë dhe të barabartë dhe që jep më shumë sesa marrin. E njëjta gjë është e vërtetë në një kuptim më të gjerë. Mendoni për dikë që ju pëlqen, respektoni dhe admironi. Fjalët “i ftohtë”, “klinik” ose “pa emocione” nuk do ju vijnë në mendje. Njerëzit që ju pëlqeni, respektoni dhe admironi mbeten pozitivë përballë vështirësive. Ata mbeten empatikë dhe të zhytur në mendime përballë konfliktit. Ata janë modestë përballë suksesit. Ata i ndihmojnë njerëzit e tjerë, sepse duke parë suksesin e njerëzve të tjerë i bën ata të lumtur.

Dëshironi të jeni më inteligjent emocionalisht? Përqafoni disa nga virtytet stoike. Në këtë proces, ju do të jeni më të suksesshëm, pasi stoikët e dinë se çfarë lloj personi duan të jenë dhe marrin vendime që i ndihmojnë ata të bëhen të tillë.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0