Koncesioni në inxhinieri sociale - Business Magazine Albania

Koncesioni në inxhinieri sociale

koncesion

Shkruar nga Enald Dragoti

Ju jeni ulur në shtëpi kur merrni një telefonatë nga një organizatë bamirëse për të cilën keni dhuruar në të kaluarën. Ata shpjegojnë se e vlerësojnë dhurimin tuaj të mëparshëm dhe kanë telefonuar fqinjët tuaj që kanë dhuruar mesatarisht 200 dollarë. “Oh, nuk mund ta përballoj atë!”, ju përgjigjeni: “E kuptojmë”, më pas ata thonë, “si thua për 20 dollarë?”  Këtë, ju mendoni, mund ta bëni.

Pa e ditur, ju sapo iu nënshtruat një teknike që ne në inxhinierinë sociale i referohemi si ” koncesion “. Çfarë është konkretisht koncesioni? Si përdoret? Cilat janë mënyrat se si mund të jemi më të vetëdijshëm për përdorimin e koncesionit kundër nesh? Le të zhytemi.

Çfarë është koncesioni?

Koncesioni, ose “akti i dhënies”, përkufizohet si: Veprimi ose rasti i pranimit (si duke dhënë diçka si të drejtë, duke pranuar diçka si të vërtetë ose duke pranuar humbjen). Pranimi i një pike të pretenduar në argument.

Si funksionon koncesioni

Bazat e koncesionit mund të ndahen në katër hapa. Pasi t’i kuptojmë këto, kemi një probabilitet më të mirë për t’i rezistuar kësaj taktike. Pra, cilat janë bazat e koncesionit dhe reciprocitetit? Le t’i shohim nga këndvështrimi i një aktori keqdashës.

Etiketimi i koncesioneve. Aktorët keqdashës do të bëjnë lëshime për të krijuar ndjenja borxhi në objektivat e tyre. Duke e bërë këtë, objektivi do ta ketë shumë të vështirë, psikologjikisht, duke injoruar dëshirën për të kundërpërgjigjur.

Presion për të reciprocuar. Tani që koncesioni është dhënë nga sulmuesi, ka më shumë gjasa që objektivi të ndjejë presion për të reaguar me një akt të ngjashëm dhënieje.

Bëni lëshime të rastësishme. Këto janë koncesione “pa rrezik”. Këto përdoren kur besimi është i ulët, ose kur sulmuesi duhet të sinjalizojë se janë gati të bëjnë lëshime të tjera.

Bëni lëshime me këste. Ideja e reciprocitetit është rrënjosur thellë në mendjet tona. Shumica e njerëzve mendojnë se nëse dikush u bën atyre një nder, ata duhet ta kthejnë atë favor. Në mënyrë të ngjashme, nëse dikush do të bëjë një lëshim, le të themi në një marrëveshje negocimi ose pazari, atëherë pala tjetër do të ndihet instinktivisht e detyruar të “lëvizë” edhe pak.

Shembull i procesit të koncesionit

Si shembull i këtij procesi, mund të mendojmë për mashtruesin e famshëm Victor Lustig , ai “shiti” kullën Eifel disa herë në jetën e tij.

Ai përdori procesin e mëposhtëm:

Etiketimi i koncesionit. Pasi kishte një objektiv në grep, ai u tha se do t’u tregonte një sekret, por ata nuk mund ta ndanin atë me askënd tjetër. Ishte e një rëndësie kaq të madhe saqë ai do të pranonte t’u thoshte vetëm atyre.

Presion për të reciprocuar. Sapo objektivi dëgjoi lajmin sekret (kulla Eifel do të shkatërrohej dhe kostoja e metalit do ta bënte dikë shumë të pasur), ata u ndjenë në borxh të vazhdonin më tej diskutimin dhe të kërkonin më shumë informacion. Shumë herë, objektivat do të jepnin informacione vullnetare si për shembull sa të pasur ishin ose sa para ishin në gjendje të investonin.

Bëni kërkesa kontingjente. Më pas Victor do të bënte deklarata duke aluduar se si ai mund të lejonte vetëm disa njerëz në grupin e investimeve dhe se ai nuk ishte i sigurt nëse mund të ishin ata. Duke përdorur koncesione të lidhura me mungesën, ai me të vërtetë u kthye në objektiv.

Bëni lëshime me këste. Ai do të bënte vazhdimisht lëshime përmes takimeve me objektivat e tij, derisa t’i ndante me sukses nga një shumë shumë e madhe parash.

Si përdoret koncesioni

Përveç shembujve të mësipërm, ne shohim taktika të koncesionit të përdorura kudo, nga tregtarët e telekomunikacionit te shitësit e makinave. Ata përdorin hapat e diskutuar më sipër për t’ju tërhequr që të ndiheni sikur po merrni një marrëveshje të mirë, ose po merrni një vendim të përgjegjshëm fiskal. Ndonëse është mirë të jesh i vetëdijshëm, përdorimi i koncesionit nuk është domosdoshmërisht keqdashës. Megjithatë, koncesioni absolutisht mund të përdoret me qëllim të keq, siç shihet në shembullin e Victor Lustig.

Profesionalisht, vishers mund të përdorin koncesionin në shumë mënyra. Për shembull, le të themi se ata po përdorin pretekstin e një përmirësimi të infrastrukturës virtuale të desktopit (VDI). Ata mund të thonë diçka si “VDI-ja juaj duhet të përditësohet, por ka shumë mënyra se si mund të bëjmë për këtë, kështu që varet nga ju. “Unë mund t’ju dërgoj me email udhëzimet dhe ju mund ta kryeni vetë përmirësimin, duhet të zgjasë rreth 2 orë. Ose mund ta bëj për ju.” Duke dhënë opsione, personi tjetër ndihet sikur e ka nën kontroll. Pastaj, duke dhënë një opsion të komplikuar dhe një opsion të thjeshtë, ata mund të pranojnë opsionin e thjeshtë, sepse është shumë më i lehtë. Tani imagjinoni se sa e fuqishme do të ishte kjo kur përdoret me qëllim të keq nga një inxhinier profesionist social! Është e qartë se taktikat e koncesionit ia vlen të mësohen.

Rezistenca ndaj taktikave të koncesionit

Gjëja e parë që duhet të bëjmë për t’iu rezistuar taktikave të koncesionit është të jemi të vetëdijshëm se çfarë janë ato. Leximi i këtij artikulli është tashmë hapi i parë! Tani që e kuptoni se si funksionon koncesioni, do të keni më shumë gjasa t’i identifikoni këto teknika në kohë reale. Po sikur të mos mund t’i identifikoni me vetëdije këto teknika? Mos harroni të besoni gjithmonë instinktet tuaja të brendshme. Shpesh, pasi të dimë për diçka, ne mund ta identifikojmë në mënyrë të pandërgjegjshme edhe nëse nuk mund ta emërtojmë plotësisht atë që po ndodh. Kjo është e vërtetë edhe për taktikat e inxhinierisë sociale, duke përfshirë koncesionin. Duke e ditur këtë, ne mund t’i besojmë vetes kur diçka na vjen keq gjatë një bisede. Mos kini frikë të ndaloni dhe t’i jepni vetes një moment për të përpunuar atë që po ndodh. Shumë herë, ky është çelësi për të mbrojtur informacionin tonë dhe veten nga teknikat e inxhinierisë sociale.

Qëndroni të sigurt

Ndërgjegjësimi është hapi i parë në çdo program sigurie. Është e domosdoshme të dimë dhe të kuptojmë taktikat që aktorët e kërcënimit do të përdorin për të na inxhinieruar. Mos harroni t’i besoni instinkteve tuaja të brendshme dhe gjithmonë jepini vetes një moment për të mbledhur mendimet tuaja dhe për të kontrolluar ndjenjat tuaja. Të qenit i vetëdijshëm për taktikën e koncesionit dhe kontrollimi me veten do t’ju ndihmojë të mbani ju dhe informacionin tuaj të sigurt.

 

Shkruar nga Shelby Dacko, Analist i Riskut Njerëzor në Social-Engineer, LLC

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0