Me rritjen e normave të interesit, kursimet tuaja bëhen më të vlefshme - Business Magazine Albania

Me rritjen e normave të interesit, kursimet tuaja bëhen më të vlefshme

Ndërsa normat e interesit rriten, viti 2023 po bëhet një kohë e mirë për kursimtarët që duan të fitojnë më shumë para nga kursimet e tyre. Bankat Qëndrore nëpër botë po rrisin gjithnjë e më shumë normat e interesit, ku së fundmi ishte Rezerva Federale ajo që rriti me 0,25% normën e saj bazë për të luftuar inflacionin e lartë.

Ndërsa shkalla e papunësisë arriti në nivelin më të ulët të 53 viteve në raportin e fundit të punësimit në SHBA, rritja e normave të interesit pritet të vazhdojë. Rritja e radhës mund të vijë në mars, sipas Greg McBride, kryeanalist financiar në Bankrate.com.

“Përfitimi për kursimtarët nuk është vetëm fakti që normat po rriten,” tha McBride. “Fitorja juaj më e madhe në 2023 do të vijë nga ulja e inflacionit.”

Ndërsa çmimet e larta ulen, kthimi i parave të gatshme pas inflacionit pritet të bëhet shumë më i mirë këtë vit sesa ka qenë për kursimtarët në dy vitet e fundit, tha ai.

Lexo edhe: Si të rrisni fitimet e kompanisë tuaj, ndërsa ekonomia ecën në trend rënës

Normat e kursimeve online arrijnë nivelin më të lartë në 15 vjet

Llogaria e kursimeve online e Primis Bank javën e kaluar u bë e para në krye të 5% në vitet e fundit, me një kthim nw përqindje vjetore prej 5.03%.

Tani është koha për të investuar në obligacione afatgjata

Normat e interesit për certifikatat shumëvjeçare të depozitave janë rritur deri në 4.5%, por ka të ngjarë që nuk do të rriten shumë më tej, sipas McBride.

“Nëse keni kërkuar kohën tuaj duke pritur për të kyçur një nga CD-të më afatgjatë – CD tre-vjeçare, katërvjeçare, pesëvjeçare – tani është koha për ta bërë këtë lëvizje,” tha McBride./ CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0