Rubicon grumbullon 450K € për të hedhur në treg platformën e saj inovative FinTech në Shqipëri - Business Magazine Albania

Rubicon grumbullon 450K € për të hedhur në treg platformën e saj inovative FinTech në Shqipëri

Rubicon Sh.a., një kompani FinTech e angazhuar në ofrimin e zgjidhjeve financiare në Shqipëri, njoftoi sot se kishte mbyllur raundin e saj Pre-Seed me 55 000 000 lekë (rreth 454 000 €). Investimi vjen nga një grup investitorësh Angel, vendas, firma e sipërmarrjeve amerikane, Navy Yard Capital LLC dhe APC Integrated.

Lexo: Të ndjekësh shembullin e El Salvador! Ja cilat janë disa shtete që po e planifikojnë këtë

Rubicon do të përdorë fondet e mbledhura për të përshpejtuar planin e tij të biznesit në Shqipëri. Kompania u këshillua për rritjen nga Deloitte Legal Shpk dhe mori udhëzime strategjike nga Oficina Incubator (oficina.al).

Duke komentuar mbi mbledhjen e fondit, Dr Armand Brahaj, Themelues i Rubicon tha: “Rreth 60% e popullsisë së Shqipërisë nuk përdorin bankën dhe natyrshëm numri i përgjithshëm i transaksioneve të pagesave pa para për banorë është ndër më të ultat në Evropë. Banka Qendrore e Shqipërisë është përqendruar strategjikisht në rritjen e kësaj shifre në 70% deri në fund të vitit 2022. Në Prill 2020 Shqipëria harmonizoi legjislacionin e saj me futjen e Direktivës së Shërbimeve të Pagesave, e njohur si PSD2. Gurët e themelit janë vendosur për të na lejuar të shfrytëzojmë këtë anomali përmes krijimit të një sërë shërbimesh pagese që nuk janë parë kurrë në tregun shqiptar “.

Dr.Armand Brahaj shtoi, “Duke marrë parasysh revolucionin digjital të 20 viteve të fundit dhe duke ndjekur tërheqjen gjithnjë në rritje të bankave Challenger dhe FinTechs, si, Revolut, Numri 26, Monzo por edhe zgjidhje të pagesave elektronike të tilla si WePay, Venmo në të gjithë botën. Ka ardhur koha që Shqipëria dhe rajoni i gjerë të përfitojnë gjithashtu nga risi të ngjashme. ”

Rubicon do të veprojë nën markën tregtare Pago. Me miratimin e aplikimit për licencë, Pago do të licencohet si Institucion i Parave Elektronike nga Banka Qendrore e Shqipërisë.

Lexo: Nënshkruhet marrëveshja e garancisë dhe huasë me BERZH, 100 milionë euro për Agjencinë e Sigurimit të Depozitave

Rreth Rubicon Sh.a.

Rubicon është një kompani e regjistruar shqiptare e teknologjisë financiare e angazhuar në ofrimin e zgjidhjeve financiare dhe zhvillimin e një rrjeti të përpunimit të pagesave. Rubicon përdor teknologjitë e tij, pronësinë intelektuale, produktet inovative dhe inteligjencën e tregut për të ofruar zgjidhje financiare gjithëpërfshirëse dhe të optimizuara për klientët e saj.

Rubicon

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0