Të ndjekësh shembullin e El Salvador! Ja cilat janë disa shtete që po e planifikojnë këtë - Business Magazine Albania

Të ndjekësh shembullin e El Salvador! Ja cilat janë disa shtete që po e planifikojnë këtë

El Salvador

El Salvador mund të jetë vendi i parë që miratoi bitcoin si monedhë zyrtare, por zhvillimet e fundit tregojnë se mund të mos jetë i fundit.

Politikanët në disa vende të tjera në Amerikën Latine kanë shprehur tashmë interes për kriptovalutën më të famshme sot në botë.

Një ligjvënës i tillë është Kongresmeni i Paraguait Carlos Rejala, i cili shpreson të miratojë një projekt-ligj muajin tjetër që synon të tërheqë bizneset kripto. Nëse miratohet, hapi tjetër do të ishte paraqitja e një fature të dytë që do të njihte zyrtarisht bitcoin si mjet ligjor.

“Siç po thosha shumë kohë më parë, vendi ynë duhet të përparojë me brezin e ri,” tha ai këtë javë. “Ka ardhur momenti, momenti ynë. Këtë javë ne fillojmë me një projekt të rëndësishëm për të avancuar me Paraguain para botës.”

Politikani i Panamasë Gabriel Silva iu përgjigj lajmeve nga El Salvador duke paralajmëruar se vendi i tij rrezikonte të mbetej prapa fqinjit të tij rajonal për sa i përket zhvillimit ekonomik nëse nuk ndiqte shembullin e tij.

Lexoni: Bitcoin, El Salvador synon të bëhet kombi i parë që e miraton si para kombëtare

Kongresmeni zbuloi të hënën se ai aktualisht është duke përgatitur një propozim të ngjashëm për ta paraqitur në Asamblenë e kombit.

“Kjo është e rëndësishme. Dhe Panama nuk mund të lihet pas,” shkroi ai në Twitter. “Nëse duam të jemi një qendër e vërtetë e teknologjisë dhe sipërmarrjes, duhet të mbështesim kriptovalutat.”

Gjithashtu, zyrtarë në Argjentinë, Brazil, Meksikë dhe Nikaragua të gjithë kanë folur në mënyrë të favorshme për bitcoin, me disa premtime për të prezantuar një legjislaturë që është e favorshme për kriptovalutat.

Ka përfitime të shumta të dukshme për të njohur zyrtarisht bitcoin si shkëmbyes ligjor, siç janë ngadalësimi i inflacionit, joshja e sipërmarrësve kripto dhe rritja e përfshirjes financiare të atyre që janë harruar nga ekonomia zyrtare. Por ka edhe disa rreziqe që vijnë me të.

Spekulimet brenda forumeve të bitcoin dhe midis komentuesve të kripto në Twitter janë se SHBA mund t’i vendosë El Salvador sanksione, pasi përfaqëson një kërcënim për forcën e dollarit amerikan, monedhës tjetër zyrtare të vendit. Një mënyrë për të zbutur potencialisht këtë rrezik do të ishte që vendet të pranojnë bitcoin si monedhë zyrtare dhe të formojnë një aleancë ekonomike.

“Vendet e tjera duhet të ndjekin El Salvador shpejt !! Paraguai, Argjentina, Panama, Brazili, Nikaragua. Vendimi i El Salvadorit për të bërë monedhën zyrtare bitcoin ka implikime gjeopolitike. SHBA do të reagojë, me FMN-në ose transportuesit e avionëve. Lehtë për të sulmuar një, vështirë për të sulmuar shumë”, shkruajti një analisti i njohur nga PlanB.

“Një zonë e tregtisë së lirë me bitcoin si mjet ligjor do të ishte më e fortë nëse bashkohen disa vende prodhuese të naftës si Iraku, Irani, Libia etj. Paguani për naftën me bitcoin në vend të dollarit. Plus disa kombe tashmë janë miqësore me Bitcoin si Dubai.”

/indepedent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0