Melinda French Gates do të dhurojë 1 miliard dollarë për të drejtat e grave! - Business Magazine Albania

Melinda French Gates do të dhurojë 1 miliard dollarë për të drejtat e grave!

Melinda French Gates

Filantropja miliardere Melinda French Gates ka njoftuar se do të angazhojë 1 miliard dollarë (782.4 milion £) gjatë dy viteve të ardhshme për kauzat e grave dhe barazinë gjinore në mbarë botën.

Rreth 200 milionë dollarë (157 milionë £) do të shkojnë për organizatat që luftojnë për të drejtat gjinore dhe riprodhuese në SHBA. Zonja French Gates ka shprehur se ndihet e detyruar të mbështesë të drejtat riprodhuese të SHBA-së, pas vendimit të Gjykatës së Lartë të vitit 2022 që përmbysi të drejtën kushtetuese për një abort.

Njoftimi vjen dy javë pasi zonja Gates tha se do të tërhiqej nga Fondacioni Bill dhe Melinda Gates, qendra e fuqisë filantropike që ajo bashkëthemeloi me ish-bashkëshortin e saj, bashkëthemeluesin e Microsoft, Bill Gates. Paratë do të shpërndahen përmes kompanisë së saj, Pivotal Ventures, deri në vitin 2026.

Zonja Gates planifikon t’i japë 20 milionë dollarë (16 milion £) një “grupi të ndryshëm prej 12 liderësh globalë” për t’ua shpërndarë organizatave, sipas zgjedhjes së tyre përpara fundit të vitit 2026.

Kompania tha se do të ndajë 250 milionë dollarë të tjerë në vjeshtë për organizatat globale të fokusuara në shëndetin mendor dhe fizik të grave. Zonja Gates tha se ajo zgjodhi përfituesit e parë të granteve që punojnë në SHBA për të “mbrojtur të drejtat e grave dhe për të avancuar fuqinë dhe ndikimin e tyre”.

“Kur ne lejojmë që kjo kauzë të shkojë kaq kronike e pafinancuar, ne të gjithë paguajmë koston. Sado tronditëse të mendosh, mbesa ime 1-vjeçare mund të rritet me më pak të drejta sesa kisha unë”, shkroi ajo në New York Times.

Një përfitues i grantit është Qendra për të Drejtat Riprodhuese, e cila mbron të drejtat e abortit dhe aktualisht përfaqëson 50 gra në padi që sfidojnë kufizimet e abortit dhe masat e tjera të shëndetit riprodhues në disa shtete. Joung-ah Ghedini-Williams, shefi i komunikimit dhe marketingut i Qendrës, tha se paratë nevojiten tani më shumë se kurrë.

“Vëmendja dhe debati publik për të drejtat riprodhuese dhe abortin është më i madh se kurrë. Kjo nuk reflektohet domosdoshmërisht në donacione, prandaj kjo është kaq e mrekullueshme tani, kur ne duhet të vazhdojmë të ushqejmë këtë luftë”, tha zonja Ghedini-Williams.

Përfitues të tjerë përfshijnë MomsRising, një organizatë për të mbështetur sigurinë ekonomike të grave; Qendra Kombëtare Juridike e Grave, e cila fokusohet te ligji si një mjet për të përmirësuar barazinë gjinore; dhe The 19th, një media jofitimprurëse kushtuar lajmeve gjinore dhe politikave.

Aleanca Kombëtare e Punëtorëve të Shtëpisë, e cila mbron miliona dado, pastruese, punonjëse të kujdesit në shtëpi dhe të tjerë në SHBA, gjithashtu mori një grant. Kushtet fleksibël dhe siguria shumëvjeçare që jep granti janë një ndihmë e rëndësishme për grupin, por mesazhi që ai dërgon është edhe më i rëndësishëm, tha Ai-jen Poo, president i organizatës.

“Gratë që sigurojnë burime të guximshme shtrojnë pyetjen, ‘pse nuk e kemi bërë këtë më parë?’. Është shumë e vonuar kur gratë janë më shumë se gjysma e fuqisë punëtore, gjysma e elektoratit dhe bëjnë 70% të punës së kujdesit në komunitetet tona dhe familjet tona”, tha ajo.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0