Robinhood shkurton gati një të katërtën e stafit ‘shkaku’ i kriptovalutave - Business Magazine Albania

Robinhood shkurton gati një të katërtën e stafit ‘shkaku’ i kriptovalutave

Robinhood shkurton gati një të katërtën e stafit ‘shkaku’ i kriptovalutave

Platforma tregtare amerikane, Robinhood po shkurton gati një të katërtën e stafit të saj për shkak të inflacionit të lartë dhe rënies së tregut të kriptomonedhave.

Kompania tha se klima ekonomike kishte reduktuar aktivitetin tregtar, i cili kishte lulëzuar në kulmin e pandemisë.

Lëvizja vjen pasi firma raportoi të ardhura tremujore prej 318 milionë dollarësh, 44 për qind më pak nga 565 milionë dollarë një vit më parë.

Në prill, firma shkurtoi 9 për qind të fuqisë së saj punëtore, për të cilën shefi i saj, Vlad Tenev tha se “nuk shkoi aq larg sa duhet”.
Shkurtimet e fundit do të prekin 780 anëtarë të stafit dhe do të vijnë si shtesë e shkurtimeve të shpallura në fillim të këtij viti.news.yahoo

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0