Renditja e Bill Gates në Forbes 400 është më e ulëta në 30 vjet - Business Magazine Albania

Renditja e Bill Gates në Forbes 400 është më e ulëta në 30 vjet

Forbes 400

Seria e gjatë e Bill Gates si një nga dy njerëzit më të pasur në Amerikë ka marrë fund.

Për herë të parë që nga viti 1991, bashkëthemeluesi i Microsoft nuk është nr. 1 ose nr. 2 në Forbes 400, i cili rendit çdo vit njerëzit më të pasur në SHBA, ndërsa pasuria e Gates u rrit me 23 miliardë dollarë nga një vit më parë – në rreth 134 miliardë dollarë, nuk ishte e mjaftueshme për të kapur themeluesin e Amazon, Jeff Bezos, CEO e Tesla, Elon Musk ose CEO e Facebook Mark Zuckerberg, pasuria e të cilëve arriti nivele të reja falë rritjes së çmimeve të aksioneve të kompanive të tyre përkatëse. Gates u rendit në vendin e 4.

Por tregu i aksioneve nuk është arsyeja e vetme që Gates ka rënë nga vendi i dytë vitin e kaluar. Një pjesë e pasurisë neto të Gates, të paktën 5.6 miliardë dollarë aksione në kompani të tregtuara publikisht, i kanë shkuar ish-bashkëshortes Melinda French Gates pasi ata njoftuan divorcin e tyre në maj. Nëse martesa dhe pasuria e tij do të kishin mbetur të paprekura, Gates do të ishte më i pasur se Zuckerberg, në vendin e tretë këtë vit.

Pothuajse një e katërta e pasurisë së Gates vjen nga aksionet e tij të vlerësuara prej 1.3% në Microsoft, me vlerë 31 miliardë dollarë që nga 3 shtatori, datë kur Forbes bëri një fotografi të pasurisë për listën e Forbes 400 të këtij viti. Pjesa tjetër e pasurisë së Gates vjen nga firma e tij e investimeve, Cascade Investment LLC, së bashku me asete të tjera, si pasuria e tij e madhe prej 143 milionë dollarësh në Medina, Uashington, e quajtur “Xanadu”. Përmes Cascade, Gates zotëron aksione në hotelet Four Seasons, 14% të përfaqësisë së makinave AutoNation, aksione të firmës së menaxhimit të mbetjeve Republic Services, prodhuesit e traktorëve Deere & Co., Hekurudhën Kombëtare Kanadeze dhe shumë më tepër.

Lexoni: Shqiptarja Xhulia Kurti fiton çmimin e dytë në botë për projektin ‘Internet pa WIFI’ dhe merr dhuratën e veçantë nga Bill Gates

Përbërja e pasurisë së Gates duket krejtësisht ndryshe nga kur ai u shfaq për herë të parë në The Forbes 400 në vitin 1986, vitin kur Microsoft u bë publik. Gates zotëronte 45% të aksioneve të Microsoft në atë kohë, dhe ai kishte një vlerë prej 315 milionë dollarësh. Vitin e ardhshëm, çmimi në rritje i aksioneve të Microsoft e bëri atë miliarderin më të ri në botë, me vlerë 1.25 miliardë dollarë në moshën 31-vjeçare.

Microsoft tejkaloi 1 miliard dollarë të ardhura për herë të parë në 1990, duke u bërë furnizuesi më i madh ndonjëherë i softuerit kompjuterik në atë kohë. Në vitin 1991 Gates doli në vendin e dytë në The Forbes 400 (nga numri 16 i vitit të kaluar), me një vlerë neto prej 4.8 miliardë dollarësh. Një vit më pas, në 1992, ai u bë personi më i pasur në Amerikë, me vlerë 6.3 miliardë dollarë.

Pasi Gates dha dorëheqjen si CEO në vitin 2000, vlera e tij neto ra për herë të parë, ndonëse ai mbeti ende nr. 1 në Forbes 400. Çmimi i aksioneve të Microsoft ra në mes të rrëzimit të dot-com ndërsa ai mbrohej nga akuzat antitrust të ngritura nga qeveria amerikane. Gates gjithashtu transferoi 20 miliardë dollarë aksione të Microsoft te Fondacioni Bill dhe Melinda Gates kur u formua në vitin 2000, duke e zvogëluar edhe më tej vlerën e tij neto.

Megjithëse ai vazhdoi të bënte donacione të konsiderueshme për fondacionin e tij, që tani është bërë organizata më e madhe filantropike private në botë, Gates mbeti personi më i pasur në Amerikë deri në vitin 2017. Nga viti 1994 deri në vitin 2020, Bill dhe Melinda Gates dhuruan 36.8 miliardë dollarë për Fondacionin Gates, shumica e tyre në dhurata të aksioneve të Microsoft.

Gates zbriti në numrin 2 në 2018, kur Bezos e kaloi atë për herë të parë. Në fund të vitit 2020, Musk kaloi pranë Gates, falë rritjes marramendëse të tregut të aksioneve të Teslës. Në gusht, Gates zbriti poshtë Zuckerberg për herë të parë kryesisht për shkak të transfertave të tij të aksioneve te Melinda.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0