Range Rover i ri i blinduar mund të notojë dhe të përballojë bombat dhe armët AK-47


Modeli i ri Sentinel i Range Rover, një SUV luksoz i papërshkueshëm nga plumbi që u hodh në treg për herë të parë në vitin 2015, po ndihmon në rritjen e tregut për automjete të blinduara.

Aktualisht gjenden rreth 200 ose 300 mijë automjete të blinduara në të gjithë botën, por vëzhguesit e tregut presin që kjo shifër të rritet edhe më shumë.

Lexoni gjithashtu:

Tesla Model 3 transformohet në një makinë të fuqishme për gara në pista

Sipas një raporti të “LA Times”, biznesi i automjeteve të blinduara është bërë gjithnjë edhe më shumë fitimprurës, me prodhues të shumtë që parashikojnë rritje vit pas viti.

Range Rover Sentinel i vitit 2020 është blinduar në mënyrë të tillë që t’u bëjë ballë një bombe dhe armëve të zjarrit AK-47 ose AR-15.

“Njerëzit janë të shqetësuar nga aktet e dhunës. Avokatët, mjekët, njerëzit e biznesit janë të shqetësuar për familjarët e tyre, të cilët mund të jenë në vendin e gabuar dhe në kohën e gabuar”, ka thënë Mark Burton, nga kompania e armëve ArmorMax.

Lexoni:

Ferrari ka patentuar sistemin që mundëson vozitjen e makinës pa timon

Ndërtimi i një automjeti të blinduar është një çështje e ndërlikuar. Edhe pse automjeti nga pamja e jashtme mund të duket normal, veshja me pllaka antiplumb sjell një kosto dhe një peshë të shtuar që kërkon teknika të tjera nga ana e inxhinierisë.

Modeli i ri Sentinel peshon më shumë se dyfishi i një Range Rover. Për të mbajtur gjithë atë peshë, Sentinel i ri vjen me një motor të fuqishëm V8. Po ashtu, Sentinel i ri vjen i pajisur me një kapëse shpëtimi të pasme, përmes pjesës së bagazhit, në rastet kur dyert e automjetit mund të bllokohen.

Lexoni:

Audi Sport R8 LMS vjen i ridizajnuar

Range Rover nuk e ka zbuluar ende çmimin e Sentinel-it të tij më të ri, por modeli i 2015 filloi me 445,000 dollarë (rreth 404,000 euro).

DailyMail

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale