Range Rover i ri i blinduar mund të notojë dhe të përballojë bombat dhe armët AK-47
Përditësuar së fundmi: 14/11/2019

Range Rover i ri i blinduar mund të notojë dhe të përballojë bombat dhe armët AK-47

Share
nga Eridon Elshani
Nën 14, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Automjetet antiplumb tanimë janë bërë e rëndësishme e industrisë së automobilave.

Modeli i ri Sentinel i Range Rover, një SUV luksoz i papërshkueshëm nga plumbi që u hodh në treg për herë të parë në vitin 2015, po ndihmon në rritjen e tregut për automjete të blinduara.

Aktualisht gjenden rreth 200 ose 300 mijë automjete të blinduara në të gjithë botën, por vëzhguesit e tregut presin që kjo shifër të rritet edhe më shumë.

Lexoni gjithashtu:

Tesla Model 3 transformohet në një makinë të fuqishme për gara në pista

Sipas një raporti të “LA Times”, biznesi i automjeteve të blinduara është bërë gjithnjë edhe më shumë fitimprurës, me prodhues të shumtë që parashikojnë rritje vit pas viti.

Range Rover Sentinel i vitit 2020 është blinduar në mënyrë të tillë që t’u bëjë ballë një bombe dhe armëve të zjarrit AK-47 ose AR-15.

“Njerëzit janë të shqetësuar nga aktet e dhunës. Avokatët, mjekët, njerëzit e biznesit janë të shqetësuar për familjarët e tyre, të cilët mund të jenë në vendin e gabuar dhe në kohën e gabuar”, ka thënë Mark Burton, nga kompania e armëve ArmorMax.

Lexoni:

Ferrari ka patentuar sistemin që mundëson vozitjen e makinës pa timon

Ndërtimi i një automjeti të blinduar është një çështje e ndërlikuar. Edhe pse automjeti nga pamja e jashtme mund të duket normal, veshja me pllaka antiplumb sjell një kosto dhe një peshë të shtuar që kërkon teknika të tjera nga ana e inxhinierisë.

Modeli i ri Sentinel peshon më shumë se dyfishi i një Range Rover. Për të mbajtur gjithë atë peshë, Sentinel i ri vjen me një motor të fuqishëm V8. Po ashtu, Sentinel i ri vjen i pajisur me një kapëse shpëtimi të pasme, përmes pjesës së bagazhit, në rastet kur dyert e automjetit mund të bllokohen.

Lexoni:

Audi Sport R8 LMS vjen i ridizajnuar

Range Rover nuk e ka zbuluar ende çmimin e Sentinel-it të tij më të ri, por modeli i 2015 filloi me 445,000 dollarë (rreth 404,000 euro).

DailyMailEvente

Zgjidhje, Vetëm me një klik!

Dhjetor 11, 2019
6 PM – 8 PM

Një hap drejt Suksesit!

Dhjetor 14, 2019
09:00 - 17:00