Ferrari ka patentuar sistemin që mundëson vozitjen e makinës pa timon


Jemi në një kohë kur të gjithë prodhuesit po punojnë në zhvillimin e makinave autonome.

Mirëpo, Ferrari po zhvillon një sistem tjetër, ku përfshihet shoferi, por që nuk ka nevojë të drejtojë timonin dhe të merret me pedalet e makinës.

Patenta nga Ferrari tregon se në këtë makinë italiane më nuk do të ketë timon e as pedale dhe komandimi i vozitjes do të bëhet nëpërmjet dorezës speciale.

Lexoni:

Tesla Model 3 transformohet në një makinë të fuqishme për gara në pista

Sipas patentës që është mjaft e thjeshtë, manovrat para dhe pas do ta rrisin shpejtësinë apo do të frenojnë, ndërsa manovrat anësore të dorezës shërbejnë për të kontrolluar lëvizjen në rrugë. Kur të gjendet momenti i përshtatshëm, shoferi mund ta lëshojë dorezën dhe vetura do të lëvizë në të njëjtën shpejtësi dhe drejtim.

Derisa në aeroplanët ushtarakë këto doreza janë të vendosura në anën e djathtë të ulëses, doreza speciale e makinës Ferrari do të zëvendësojë në tërësi timonin, pedalet dhe marshet. Kjo veçori është provuar disa herë nga prodhues të ndryshëm, por ka rezultuar të jetë vetëm një timon me një formë më ndryshe.

Kjo patentë nga Ferrari pritet të jetë një sistem shumë më i avancuar.

Autoguide

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale