Qeveria e vendosur për "Taksën zero" ndaj biznesit të vogël

Qeveria e vendosur për “Taksën zero” ndaj biznesit të vogël


Pavarësisht rezervave të shfaqura nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, kryeministri Edi Rama la të kuptohej se qeveria nuk do të tërhiqet nga vendimi i saj për të hequr taksat për biznesin e vogël me një xhiro vjetore deri në 50 milionë lekë dhe për të ulur ndjeshëm ato për fashën nga 50 deri në 80 milionë lekë.

Në fjalën e mbajtur para socialistëve fierakë në kuadër të turit “Ta pastrojmë më tej Shqipërinë”, kryeministri tha se heqja dhe ulja e taksave për biznesin e vogël është pasojë direkte e reformave të ndërmarra nga qeveria.

Ai kërkoi më shumë durim për të parë rezultatet e këtyre reformave, megjithëse, sipas tij, efektet e para kanë nisur të dalin.

“Asnjë operacion nuk bëhet sa hap e mbyll sytë. Reformat janë operacione që kërkojnë pasion, durim dhe kohën e tyre. E vërteta është që në dy vjet ne kemi prodhuar një sërë rezultatesh të dukshme që janë më shumë sesa pikëmbërritja, stacione inkurajimi të madh për të vazhduar rrugën më tutje. Jemi larg nga mbërritja dhe nga përfundimi i kësaj faze historike reformash, por ka rezultate që qysh sot japin rezultate të drejtpërdrejta në jetën e njerëzve”, deklaroi Rama.

Kryeministri tha se ka ende shumë për të bërë dhe se ajo që po bën qeveria me reformat e veta, kryesisht në fushën ekonomike, është hedhja e themeleve për ndërtimin e një shteti në shërbim të qytetarëve.

Rama u ndal edhe tek bujqësia, një ndër prioritetet e qeverisë. Ai njoftoi nisjen e punës nga fillimi i vitit të ardhshëm për pastrimin e kanaleve ujitëse dhe kulluese në bashkëpunim me bashkitë e vendit.

Një lehtësi për fermerët është nisma e qeverisë për kreditimin përmes një fondi kombëtar.

“Qeveria ka krijuar një fond kombëtar të garancisë dhe fermerët mund të marrin kredi nga bankat jo me interesa komerciale, por me interesa të arsyeshme, ose të marrin kredi ku interesat do të paguhen plotësisht nga qeveria”, deklaroi Rama.

/Top-Channel/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0