Qeveria e vendosur për “Taksën zero” ndaj biznesit të vogël


Pavarësisht rezervave të shfaqura nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, kryeministri Edi Rama la të kuptohej se qeveria nuk do të tërhiqet nga vendimi i saj për të hequr taksat për biznesin e vogël me një xhiro vjetore deri në 50 milionë lekë dhe për të ulur ndjeshëm ato për fashën nga 50 deri në 80 milionë lekë.

Në fjalën e mbajtur para socialistëve fierakë në kuadër të turit “Ta pastrojmë më tej Shqipërinë”, kryeministri tha se heqja dhe ulja e taksave për biznesin e vogël është pasojë direkte e reformave të ndërmarra nga qeveria.

Ai kërkoi më shumë durim për të parë rezultatet e këtyre reformave, megjithëse, sipas tij, efektet e para kanë nisur të dalin.

“Asnjë operacion nuk bëhet sa hap e mbyll sytë. Reformat janë operacione që kërkojnë pasion, durim dhe kohën e tyre. E vërteta është që në dy vjet ne kemi prodhuar një sërë rezultatesh të dukshme që janë më shumë sesa pikëmbërritja, stacione inkurajimi të madh për të vazhduar rrugën më tutje. Jemi larg nga mbërritja dhe nga përfundimi i kësaj faze historike reformash, por ka rezultate që qysh sot japin rezultate të drejtpërdrejta në jetën e njerëzve”, deklaroi Rama.

Kryeministri tha se ka ende shumë për të bërë dhe se ajo që po bën qeveria me reformat e veta, kryesisht në fushën ekonomike, është hedhja e themeleve për ndërtimin e një shteti në shërbim të qytetarëve.

Rama u ndal edhe tek bujqësia, një ndër prioritetet e qeverisë. Ai njoftoi nisjen e punës nga fillimi i vitit të ardhshëm për pastrimin e kanaleve ujitëse dhe kulluese në bashkëpunim me bashkitë e vendit.

Një lehtësi për fermerët është nisma e qeverisë për kreditimin përmes një fondi kombëtar.

“Qeveria ka krijuar një fond kombëtar të garancisë dhe fermerët mund të marrin kredi nga bankat jo me interesa komerciale, por me interesa të arsyeshme, ose të marrin kredi ku interesat do të paguhen plotësisht nga qeveria”, deklaroi Rama.

/Top-Channel/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale