Qëllimet kreative për vitin 2022 që mund t'i arrini çdo ditë të jetës - Business Magazine Albania

Qëllimet kreative për vitin 2022 që mund t’i arrini çdo ditë të jetës

Qëllimet kreative

Secili prej nesh ka ambicie dhe synime. Qëllimet mund të jenë të vogla, objektiva mikro, si zgjimi njëzet minuta më herët ose ecja më shumë për në punë. Të tjerat janë më të mëdha, si rritja me 30 kilogramë e masës muskulore ose fillimi i biznesit tonë. Ne të gjithë duket se biem në të njëjtin grackë të përjetshme, pavarësisht se çfarë forme marrin objektivat tona apo si i dëshirojmë. Para se të arrijmë atje ku duam të shkojmë, dorëzohemi. Edhe pse e dimë se përmbushja e këtij qëllimi do të përmirësojë jetën tonë dhe do të na bëjë individë më të lumtur dhe më të suksesshëm, ne dorëzohemi dhe biem në të njëjtin pellg. Ne kurrë nuk përparojmë, mjerisht, edhe pse rritja është e nevojshme.

Vendosja e objektivave është hapi i parë në shndërrimin e të padukshmes në të qartë, siç shprehet Tony Robbins. Askush nuk dëshiron të jetojë një jetë sepse nuk mund të angazhohet për t’i bërë realitet dëshirat e tij më të mëdha. Si rezultat, ne duhet të bëjmë çdo përpjekje për të arritur objektivat tona të larta. Shumicës prej nesh i mungojnë aftësitë e nevojshme.

Duke i dhënë rëndësi emocionale misionit tonë:

“Burn the Fat, Feed the Muscle”, nga bodybuilder Tom Venuto, është një libër i mrekullueshëm që jep njohuri thelbësore se si të zvogëlojmë peshën, të rrisim muskujt dhe të përmbushim objektivat tona të fitnesit. Venuto ndan bazat e bodybuilding në katër kategori në libër: dietë, stërvitje për forcë, kardio dhe, shumica, stërvitje mendore. Kapitulli i trajnimit mendor përqëndrohet në përcaktimin e qëllimeve dhe arritjen e atyre synimeve. Venuto thekson rëndësinë e vendosjes së qëllimeve. Qëllimi, argumenton ai, ‘jep drejtim dhe motivon veprimin kur vendoset në subkoshiencën tuaj’. Objektivat krijojnë energji dhe motivim. Qëllimet ju motivojnë të ngriheni nga shtrati dhe të shkoni në palestër në mëngjes.’ Për të përmirësuar lumturinë, shkallën e suksesit dhe përparimin e përgjithshëm në jetë, duhet të vendosim objektiva. Janë ato që na motivojnë të ngrihemi nga shtrati çdo mëngjes. Sipas Venuto, çelësi për të qëndruar i motivuar për të përmbushur këto qëllime është t’i lidhim ato me emocionet tona. Çfarë saktësisht nënkupton kjo? Vendosja e një qëllimi për të ngrënë më shumë proteina ose për të konsumuar më pak është një gjë, por pse po e bëjmë atë në radhë të parë? Cili është qëllimi i gjithë kësaj? Cilat janë ndjenjat që na motivojnë për të arritur këtë qëllim? Cila është dëshira jonë për të ulur peshën që na bën të dëshirojmë ta bëjmë këtë? Ne duam të jemi në gjendje më të mirë në mënyrë që të mund të jemi një shoqërues më tërheqës për bashkëshortin tonë, ose duam të fillojmë të kujdesemi më mirë për shëndetin tonë në mënyrë që të parandalojmë akoma probleme të rëndësishme shëndetësore. Sido që të jetë, mbajtja e një mendje të qartë të të menduarit emocional është kritike për të qëndruar të motivuar dhe, si rezultat, për sukses afatgjatë. Megjithatë, ka shumë për të shkuar më tej.

Lexoni: 10 mësimet e jetës që do të doja t’i dija në të 20-at e mia

Fuqia e përqëndrimit:

Çfarëdo që të përqëndrohemi, ne bëhemi. Ne bëhemi pasiguritë tona nëse ndalemi tek ato. Pikat tona të forta do të na forcojnë nëse fokusohemi tek ato. Gjërat në të cilat fokusohemi ndikojnë në efektivitetin e përpjekjeve tona për përcaktimin e qëllimeve, jo vetëm në ndjenjat që i lidhim me ambiciet tona. Në praktikë, kjo kërkon të kesh në mendje një qëllim përfundimtar specifik. Është një gjë të thuash se duam të humbim peshë, por pesha jonë ndryshon. Si mund të humbim peshë nëse nuk e dimë se çfarë do të thotë “humbje peshe”? Ne kishim vendosur një objektiv për të humbur 35 kilogramë deri në korrik. Deri në fund të vitit 2021, ne mund të dëshironim të fitonim 2,000 £ në muaj. Cilido qoftë qëllimi ynë, ne duhet të jemi shumë të qartë. Nuk do ta dimë se kur kemi mbërritur nëse nuk e ndjekim përparimin tonë. Megjithatë, duke pasur këtë synim në mendje, na lejon të ripërqëndrojmë përpjekjet tona ndërsa përparojmë. Ne mund t’i ndryshojmë aktivitetet tona përgjatë rrugës nëse zbulojmë se nuk do ta arrijmë në kohë tani që kemi përfundimin në horizont. Përpjekjet tona duhet të përqëndrohen në atë ku fokusohemi, qoftë fitore apo dështim. Do të jemi më të motivuar për të vazhduar avancimin nëse përqëndrohemi te objektivi i sigurtë. Meqenëse ne shpenzojmë pjesën më të madhe të kohës duke menduar për atë që po mendojmë, çfarëdo që po mendojmë tani po punon drejt realizimit të këtij koncepti, argumenton Denis Waitley. Divorci, falimentimi dhe sëmundja janë të gjitha rezultate të mendësive dhe modeleve mendore më të këqija.’

Formula për të arritur qëllimet tuaja:

Venuto i ndan parimet e tij të vendosjes së qëllimeve në tre shtylla kryesore në librin e tij.

  1. Vendosni qëllime specifike:

Vendosja e qëllimeve të qarta është kritike për suksesin e tyre. Merrni parasysh ekuipazhin e kabinës së një anije. Kapiteni urdhëron pjesën tjetër të ekipit ‘Shko në perëndim!’ ndërsa anija fillon të largohet nga kursi. Grupi mund të jetë duke shkuar në drejtimin e duhur, por ata nuk do të arrijnë atje ku duhet. Kur i themi vetes ‘Humb peshë!’ ose ‘Fito më shumë para!’, ne nuk e kemi idenë se ku po shkojmë dhe prandaj nuk arrijmë kurrë qëllimin tonë. Suksesi ynë varet nga aftësia jonë për të vendosur qëllime të qarta dhe gjithëpërfshirëse. Përdorni datat, afatet kohore dhe numrat. Jini sa më preçizë.

  1. Vendosni objektiva të mëdhenj:

Ne e shesim veten shkurt duke ndjerë se na mungojnë aftësitë e nevojshme për të arritur të njëjtin nivel suksesi si ato që ne dëshmojmë. Ne do të jemi në gjendje të përmbushim arritjet e modeleve tona për të qenë milionerë, duke arritur shifra. Miqtë tanë na këshillojnë që të jemi praktikë, por kur ka rezultuar ndonjëherë në diçka të mirë fakti që jemi realistë? “Objektivat nuk duhet të jenë kurrë të lehta; ato duhet t’ju detyrojnë të përpiqeni, edhe nëse është e vështirë për momentin”, thotë Michael Phelps. Përpiquni për lart. Edhe nëse nuk i realizoni aspiratat tuaja më të mëdha, do të keni arritur shumë në këtë proces.

Lexo: Ja pse Hollanda është vend i preferuar për kompani offshore

  1. Vendosni objektiva afatgjata dhe afatshkurtra:

Është thelbësore që në çdo rrethanë të keni në mendje objektiva afatshkurtër dhe afatgjatë. Ju mund të dëshironi të fitoni x shumë parash deri në fund të vitit, por kjo është shumë larg. Ndërkohë, cilat janë planet tuaja? Objektivat afatshkurtra janë ato që dëshironi të përfundoni në tre muajt e ardhshëm ose më pak. Mendoni se ku dëshironi të jeni në atë kohë dhe çfarë duhet të bëni për t’u ndjerë në rrugën e duhur. Gjithashtu, mbani në mend se vendosja e objektivave që janë shumë të largëta në të ardhmen do të mbysë suksesin tuaj afatshkurtër. “Puna rritet për të mbushur kohën në dispozicion për ta bërë atë”, sipas ligjit të Parkinsonit. Do të shpenzoni për një detyrë aq kohë sa lejoni. Nëse dëshironi të humbni tridhjetë kilogramë në një vit, do të lini disa gjëra të shkojnë deri atëherë pasi do të keni mjaft kohë për të korrigjuar. Në vend të kësaj, nxisni oreksin tuaj duke e përgjysmuar periudhën. Edhe nëse i jepni vetes pak më pak kohë, do të jeni shumë më të shtyrë për të përmbushur objektivat tuaja sesa nëse do të kishit kohë të pakufizuar.

Mesazhi kryesor:

Ne të gjithë kemi synime që duam t’i arrijmë, megjithatë pothuajse çdo herë që përpiqemi, sabotojmë përpjekjet tona dhe e përfundojmë veten atje ku kemi filluar. Por edhe për sa kohë jemi të gatshëm të presim? Koha fluturon dhe nëse nuk angazhohemi për të realizuar ambiciet dhe dëshirat tona më të thella tani, mund të shikojmë prapa në të ardhmen dhe të zbulojmë se kemi humbur dekada duke e vendosur kënaqësinë afatshkurtër përpara qëllimeve afatgjata. Nëse ndjekim këto udhëzime, u japim objektivave tanë peshë emocionale dhe sigurohemi që ato janë të paqarta, sasiore dhe aq të mëdha dhe të larta sa dëshirojmë, do të kemi një shans shumë më të lartë për të pasur sukses. Me një përkushtim të vogël, ne mund të zbulojmë se kemi arritur më shumë sesa kemi planifikuar të bëjmë në fillim. Ne do të mbledhim më shumë yje nga sa kemi imagjinuar ndonjëherë duke u përpjekur të arrijmë një hënë që mendohej prej kohësh e pamundur për t’u arritur. Kjo do të ishte fantastike, apo jo?

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0