10 mësimet e jetës që do të doja t'i dija në të 20-at e mia - Business Magazine Albania

10 mësimet e jetës që do të doja t’i dija në të 20-at e mia

mësimet e jetës
  1. Rregulli 1. Nuk ka rregulla të vështira në jetë. Sa më shumë të përkushtoheni për gjërat aq më shumë mundësi do të keni.
  2. Mund të keni pothuajse çdo gjë që dëshironi. Pyetja është, për çfarë jeni të gatshëm të hiqni dorë për të dhe a ia vlen?
  3. Harrojeni YOLO-n (You only live Once). Kjo është e bukur, por realiteti është më shumë si YLOL (Ti qesh me zë të lartë me çdo gjë që të hedh jeta). Mbyllja e hendekut midis pritshmërive dhe realitetit do t’ju ndihmojë të reduktoni stresin tuaj.
  4. Rinia është një klasë aktivesh me vlerë amortizimi. Kini kujdes se ku e ruani asetin tuaj dhe si investoni.
  5. Mençuria nga ana tjetër është një portofol investimi vlerësues. Sa më shumë të kultivoni dhe diversifikoni portofolin tuaj, aq më shumë duhet të mbështeteni në të ardhmen.
  6. Qasuni marrëdhënies afatgjatë siç do të bënit teksa do dilnit për të blerë një shtrat. Sigurisht, ata shtretërit e denjë për Instagram me 100 jastëkë duken bukur, por ju jeni ai që duhet të shtriheni në të dhe të rregulloni shtratin tuaj çdo ditë me ato 100 jastëkë. Zgjidhni një shtrat që ju përshtatet juve dhe nevojave tuaja. Pjesa më e vështirë e kësaj është dallimi midis nevojave tuaja dhe nevojave që po ju shesin.
  7. Paraja nuk ju blen lumturinë, qetësinë shpirtërore, dinjitetin, gëzimin, as kënaqësinë. Ju duhet të bëni punën e vështirë për të punuar me veten tuaj.
  8. Paratë ju blejnë ushqim, strehim, transport, pushime, siguri, më shumë mundësi dhe një shkallë të caktuar lirie për t’u larguar.
  9. Marka ka rëndësi. Pavarësisht nëse do të jetë marka juaj personale ose markat me të cilat lidheni. Vetëm kini parasysh se ku dhe me kë e kultivoni markën tuaj, në mënyrë që të mos të largohet lehtësht.
  10. Hani perimet tuaja dhe shmangni sheqerin. Shëndeti juaj është një llogari kursimi me gjoba shumë të larta.

Lexoni: 3 mësime nga albumi ‘Red’ i riregjistruar i Taylor Swift që nuk kanë të bëjnë fare me muzikën

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0