Pyrana Earthquake Hackathon vjen në datat 29 Shkurt - 1 Mars 2020 - Business Magazine Albania

Pyrana Earthquake Hackathon vjen në datat 29 Shkurt – 1 Mars 2020


Me 29 Shkurt – 1 Mars, ora 11:00 – 18:00 në #Techspace

Me 26 Nëntor 2019, Qarku i Durrësit dhe rrethinat u goditën nga një tërmet me madhësi 6.4 të shkallës Rihter. Fatkeqësia mori 52 jetë njerëzish, plagosi mijëra shqiptarë dhe zhvendosi mijëra të tjerë.

Tërmetet si këto janë përvojë traumatike për rajone të tëra. Natyra e tërmeteve do të thotë që nuk ka asnjë paralajmërim, rreziku është i papritur dhe befasues dhe javët pasgoditjeve i lënë njerëzit në ankth.

Por çfarë mund të bëjnë zhvilluesit për tërmetet?

Ne nuk mund t’i ndalojmë ose parashikojmë ato, por kemi zbuluar se shumë organizata që merren me tërmetet mund të përdorin ndonjë ndihmë për përditësimin ose mirëmbajtjen e sistemeve të tyre dhe ka ende shumë hapësirë ​​për inovacion kur bëhet fjalë për sistemet e paralajmërimit të hershëm.

Shumica e softuerëve përdoren për të identifikuar zonat me ndikim dhe për koordinimin e përpjekjeve të shpëtimit. Programe të tjera të dobishme për tërmetin përdoren në shpërndarjen e informacioneve rreth tërmeteve dhe analizojnë / vizualizojnë të dhënat kur hyjnë.

Si realizohet kjo?

Të Shtunën, 29 Shkurt, vullnetarët do të mblidhen në Tiranë për të mësuar nga sizmologët dhe do të punojnë me ta dhe ekspertë të tjerë për të identifikuar sistemet që kanë nevojë për përmirësim, si dhe probleme të tjera të pazgjidhura. Gjatë dy ditëve, zhvilluesit dhe ekspertët do të punojnë së bashku për të planifikuar dhe zbatuar ndryshimet e tyre.

Disa projekte mund të vazhdojnë përtej fundjavës, ndërsa të tjerat mund të përfundojnë më shpejt, por deri në kohën kur do të jetë realizuar, synimi është që teknologjia e reagimit ndaj tërmetit dhe urgjencës të bëhet më e besueshme, e disponueshme dhe e përditësuar.

Si mund të bëheni pjesë?

Çdokush me përvojë në zhvillimin e programeve inkurajohet të kontaktojë në adresën [email protected] nëse është i interesuar të bashkohet si vullnetar.

Kërkohet që të përfshini një rezyme apo link me llogaritë tuaja në LinkedIn ose Github, në mënyrë që të përcaktohet më mirë se cilat projekte mund të jenë më të përshtatshmet për të kontribuar.

Nëse keni ndonjë fushë të veçantë ekspertize, të tilla si zhvillimi mobile, hulumtimi shkencor, IA ose sizmologjia, do të jeni më se të mirëpritur!

ORARI

Një orar i detajuar mbi eventin do t’ju dërgohet pjesëmarrësve paraprakisht. Nëse jeni regjistruar tashmë do të merrni një email nga [email protected] me më shumë detaje.

Për më shumë informacion klikoni Këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0