Punonjësit e Gen X duan përfitime të ndryshme. Kompanitë po i përgjigjen thirrjes. - Business Magazine Albania

Punonjësit e Gen X duan përfitime të ndryshme. Kompanitë po i përgjigjen thirrjes.

Punonjësit e Gen X duan përfitime të ndryshme. Kompanitë po i përgjigjen thirrjes.

Punonjësit e moshës së mesme, Gen X,  duan mbështetje për problemet e tyre, ndihmë për të moshuarit, ekzaminime shëndetësore dhe më shumë. Gjithnjë e më shumë, ata po e marrin atë – dhe punëdhënësit e tyre po përfitojnë gjithashtu.

Gen X janë në një udhëkryq në jetën e tyre personale. Të lidhur mes Baby Boomers dhe Millennials, ky brez është në fazën e “mesit” të jetës. Ata janë kryesisht përgjegjës për t’u kujdesur për prindërit e tyre të moshuar, ndërsa kujdesen për fëmijët e tyre së re, të gjitha duke menaxhuar jetën, karrierën dhe shëndetin e tyre. Nëse organizatat janë të etur për të mbajtur punonjësit e tyre të Gen X, të përcaktuar përafërsisht si ata të lindur midis 1965 dhe 1980, ato duhet t’u përgjigjen këtyre sfidave.

Kjo është arsyeja pse një numër në rritje i kompanive në të gjithë globin po nxjerrin përfitime që adresojnë shqetësimet specifike të shëndetit dhe stilit të jetesës në mes të jetës. Dhe në një treg të ngushtë pune, punëdhënësit që ofrojnë përfitime të personalizuara dallohen duke sinjalizuar një nivel mbështetjeje që kërkohet gjithnjë e më shumë në vendin e sotëm të punës.

Kompania e softuerëve në  Salesforce kohët e fundit lancoi një përfitim për kujdesin e të moshuarve për punonjësit që mbështesin anëtarët e moshuar të familjes, si dhe programimin e lidhur me kancerin për zbulimin e hershëm të synuar për mbi 50-të demografikë. Kompania softuerike Adobe ofron shërbime për të ndihmuar punonjësit të menaxhojnë procesin e pranimit në universitet për fëmijët e tyre, si dhe aksesin në kujdesin rezervë për të moshuarit dhe konsultimet e kujdesit në shtëpi.

Lexo edhe:Punonjësit përdorin fshehurazi AI në punë

“Përfitimet e ofrimit të këtyre shërbimeve shkojnë përtej ekonomisë,” thotë Peter Bamberger, një profesor në Coller School of Management në Universitetin e Tel Avivit dhe presidenti i zgjedhur i Akademisë së Menaxhimit. “Ne po flasim për shërbime që mund të ndikojnë te fëmijët dhe prindërit e dikujt. Organizatat jo vetëm që ofrojnë ndihmë financiare, ato po ndërtojnë një lidhje të fortë emocionale – ato po tregojnë se kujdesen.”

Megjithatë, punëdhënësit nuk po i ofrojnë këto përfitime të reja nga altruizmi i pastër. Programet janë relativisht me kosto efektive dhe kërkimet sugjerojnë se përfitimet e përshtatura për nevojat e punonjësve mund të kenë një ndikim në mbajtjen dhe performancën. Një sondazh nga Gartner i kryer vitin e kaluar, i marrë nga BBC, tregoi se një strategji e menduar përfitimesh mund të rrisë qëllimin e punonjësve për të qëndruar me 11% dhe të rrisë prodhimin e tyre me 12%.

“Punëdhënësit janë të vetëdijshëm se gjetja e një specialisti për prindërve e  moshuar  ose objektin e duhur për të jetuar është një punë që kërkon kohë dhe emocione”, thotë Bamberger. “Punëdhënësit e dinë se ju merr kohë nga dita juaj e punës dhe nëse mund t’ju ndihmojnë me të, do të jeni më të pranishëm dhe të përqendruar në punë.”

bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0