Punimi më i madh artistik botëror në Katar tregon historinë e kupës botërore - Business Magazine Albania

Punimi më i madh artistik botëror në Katar tregon historinë e kupës botërore

Punim artistik

Emad Salehi, artist iranian, ka vendosur rekordin e ri botëror Guinness me veprën e tij artistike për kupën botërore të futbollit, e cila mbuloi mbi 9,600 metra katrorë. Kjo e bën pikturën më të madhe të globit, të realizuar ndonjëherë në kanavacë.

Vepra e tij sjell historinë e Kupës së Botës që prej fillesave të saj, e deri në kampionatin botëror aktual në Katar.

Ministria e Kulturës në Doha prezantoi pikturën gjigante. Ministri i Kulturës sheiku bin Hamad al Thani i dha çmimin Salehit në një ceremoni inaugurimi.

Piktura ka përmasat e një fushe futbolli. Ajo cilësohet si një prej homazheve më të rëndësishme bërë deri më tani pvr futbollin.

Artisti iranian falenderoi ministrinë për mbështetjen në realizimin e veprës. Ajo pritet të kthehet në një atraksion të rëndësishëm ndërsa po zhvillohet kupa e botërorit,
Tregimi i rrëfyer në këtë kanavacë nis nga viti1930, dhe historia e sportit është e integruar me kulturën e vendeve ku janë zhvilluar kampionatet.

Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0