Pse oraret tona ‘fleksibël’ nuk duken kaq fleksibël - Business Magazine Albania

Pse oraret tona ‘fleksibël’ nuk duken kaq fleksibël

fleksibël

Tet Salva – një stratege organizative në kompaninë e programeve Asana, shkoi në këshillime, sepse mendoi se kjo do të ofronte fleksibilitet.

Si nënë e katër vajzave, tani përkatësisht 6, 8, 11 dhe 15, Salva pëlqente që puna e lejonte atë të punonte në distancë ose në shtëpi, ndërsa sillte të ardhura që i duheshin për të mbajtur familjen e saj.

Pastaj ndodhi pandemia e koronavirusit.

Tani, të gjithë kolegët dhe kolegët e Salva po punojnë gjithashtu nga shtëpia. Gjithçka ka ndryshuar.

“Nuk ka pushim. Gjërat vijnë njëra pas tjetrës ”,- tha ajo. “Ne ndiejmë presionin për t’u përgjigjur menjëherë mesazheve nga kolegët.”

Pandemia ka lejuar që shumë punëtorë të përcaktojnë orët e tyre. Sigurisht, takimet e detyrueshme zvarriten në kalendarin e të gjithëve. Por, kur bëhet fjalë për kryerjen e punës reale, ato orare varen nga ju. Rezultati?! Kolegët tuaj janë, në shumë mënyra, në mëshirën e “orarit tuaj fleksibël” dhe ju jeni në të tyre.

Me fjalë të tjera, kur të gjithë kanë një orar fleksibël, askush nga ne nuk e ka në të vërtetë. Dhe kjo mungesë e fleksibilitetit të vërtetë ka sjellë dëm për punëtorët.

“Shumë organizata po veprojnë sikur të jetë biznes si zakonisht. Ata po drejtohen me: ‘Po, po ndodh një pandemi, por unë ende dua që ju të përmbushni të njëjtat synime si para-COVID”,- tha ekspertja, Jennifer Moss.

-“Ne në thelb po i vendosim njerëzit në një situatë me të cilën ata nuk janë shumë të njohur dhe ata thjesht po përballen me një ndryshim masiv në punën e tyre dita ditës. Kjo i bën njerëzit të ndihen të rraskapitur”.

Lexoni: 7 pikat kyçe për t’u bërë një drejtues biznesi

Kjo rraskapitje dhe mungesa e perceptuar e kontrollit është veçanërisht e vështirë për gratë që punojnë, shumë prej të cilave kanë marrë detyra shtesë shtëpiake dhe përgjegjësi për rritjen e fëmijëve gjatë pandemisë. Në një postim në LinkedIn duke u kërkuar punëtorëve të vlerësojnë se si janë ndikuar ata duke punuar nga shtëpia gjatë pandemisë, më shumë se 300 njerëz janë ndjerë të ngarkuar. Ndërsa përgjigjet ishin të ndryshme, një trend ishte i qartë: Gratë që punojnë në veçanti po ndiejnë presion që të jenë gjithmonë të gatshme t’u përgjigjen kërkesave të kolegëve.

-“Po arrin në pikën që shumë prej nesh dhe ekipet tona nuk janë më” duke punuar nga shtëpia “, por përkundrazi” jetojnë në punë “,- shkroi Etty Burk, një ekzekutiv i menaxhimit të talentit me bazë në New York. “Disiplina, kufij të mirë dhe mbështetja janë të nevojshme për të shmangur dështimin dhe për të pasur një ekuilibër më të mirë midis jetës dhe punës. ”

Eve Rodsky, autore e Fair Play: Një zgjidhje për ndryshimin e lojës kur duhet të bësh shumë (dhe ke dhe më shumë jetë për të jetuar), ekziston frika se në këtë pikë të pandemisë, po bëhet më sfiduese për gratë që punojnë të vendosin kufij. Ajo qëndron zgjuar natën duke menduar se çfarë do të thotë një “kthim në normale” për gratë.

70% e burrave më të mëdhenj në SHBA kanë një bashkëshort që qëndron në shtëpi. Ky nuk është rasti për shumicën e grave që punojnë për më shumë fitime, duke e bërë çdo kthim në normalitet edhe më sfidues.

-“Kompanitë nuk po e kuptojnë se është më shumë se fleksibilitet: është një vështrim i ndërhyrjeve të politikave në kontekstin më të gjerë të ndryshimit të kulturës.”

Disa punëtorë shkruan në LinkedIn se kultura e një ekipi ka vërtet rëndësi. Një gjë është të ndjesh presion për të vendosur kufijtë e tu gjatë punës nga shtëpia. Por është krejt tjetër të kesh një menaxher që modelon ato kufij për ekipin më të madh. Kompanitë që nuk inkurajojnë një sjellje të tillë nga menaxherët rrezikojnë të humbin talentin kryesor: Në një sondazh të fundit të IBM me më shumë se 14,000 njerëz në të gjithë botën, një në katër tha që po planifikojnë të ndryshojnë punëdhënësit në 2021, duke përmendur nevojën për një orar më fleksibël ose vendndodhjen si një arsye kryesore.

Salva nga Asana u largua nga punëdhënësi i saj i mëparshëm për këtë arsye. Tani, ajo është e lumtur që ka zbarkuar diku, ndihet rehat duke kryer punën me kushtet e saj.

-“Ndjeva se nuk kisha kontroll mbi punën time”,- tha ajo. “Nëse do të doja të isha një kujdestar efektiv dhe për këtë arsye një punonjës efektiv, do të kisha nevojë të rimerrja mendjen time të shëndoshë dhe fuqinë time.”

Çfarë po funksionon?

Shëndeti mendor në punë. Ndarja e gjendjes suaj shëndetësore dhe mendore me menaxherin tuaj është sfiduese. Si përgjigjet ai menaxher mund të jetë edhe më kritike. Ndiqni shembullin e personit për sa i përket asaj që ai dëshiron të ndajë dhe sigurohuni që ta normalizoni bisedën.

Drejtpërdrejt te presidenti. Për herë të parë, një Këshill i Politikave Gjinore i ngarkuar me krijimin e një “plani për të marrë një qasje të gjerë qeveritare ndaj barazisë gjinore dhe barazisë” do t’i raportojë drejtpërdrejt presidentit amerikan. Këshilli së pari do të përqendrohet në krizën e përkujdesjes me të cilën përballen miliona gra që punojnë gjatë pandemisë. [NYTimes]

Një azhurnim i UA. Mes polemikave rreth largimit të etikistit të AI Timnit Gebru, Google ka caktuar Marian Croak, një ekzekutiv afrikano-amerikanë, për të mbikëqyrur kërkimin e saj të inteligjencës artificiale. Lëvizja pason disa vite kritikë mbi mënyrën se si Google i është qasur etikës, drejtësisë dhe mundësisë së përdorimit të informacionit inteligjent. [Lajmet e LinkedIn]

Çfarë nuk po funksionon?

Talenti është kudo. Kompanitë që kërkojnë të adresojnë diversitetin racor në vendin e punës mund të dëshirojnë të marrin në konsideratë që të jenë më të arritshme gjeografikisht për punonjësit e mundshëm me ngjyrë, sugjerojnë të dhënat e reja të McKinsey. Nga popullsia totale e punonjësve të sektorit privat Black në SHBA, 60% janë të vendosura në vetëm 10 shtete, duke përfshirë shtete të mëdha si Florida, Texas, New York dhe California.

Njeriu shpjegon gabimisht …mansplaining. Pasi udhëheqësi mashkull i Lojërave Olimpike të Tokios dha dorëheqjen për shkak të një komenti që ai bëri në lidhje me udhëheqëset femra që flisnin më shumë në takime sesa homologët e tyre meshkuj, studiuesi Adam Grant shqyrtoi të dhënat. Studime të panumërta tregojnë të kundërtën: Gratë priren të flasin më pak në takime kur rrethohen nga bashkëmoshatarë meshkuj. Ato gjithashtu ndëshkohen në disa raste për të folur në radhë të parë. [WaPost]

Linkedin

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0