Pse Jeff Bezos nuk beson në balancën punë-jetë?

Pse Jeff Bezos nuk beson në balancën punë-jetë?


Ai nuk është fans i multitasking (të bërit shumë gjëra njëkohësisht).

CEO i Amazon Jeff Bezos së fundmi ka ndarë disa këshilla të domosdoshme gjatë një bisede me vëllain e tij më të vogël Mark, në Summit Series në Los Angeles.

Bezos, tashmë njeriu më i pasur në botë, rrezikoi kur nisi monstrën që tani quhet Amazon. Ai punonte si inxhinier software në Wall Street, dhe në vitin 1994 ai e la punën për të ndërtuar kompaninë e tij.

Lexoni: Cili është sekreti i suksesit të madh të Amazon? Këto janë tre principet që Jeff Bezos i çmon si më të rëndësishme

Por Bezos nuk dëshironte të kthehej prapa duke pyetur veten se çfarë do të kishte ndodhur nëse nuk do ta ndiqte vizionin e tij: “Mënyra më e mirë për të menduar për të ishte duke e projektuar jetën përpara moshës 80 vjeç,” tha ai.

Ai donte të merrte një vendim i cili do të minimizonte pendesat e mia. “Ti nuk do të koleksionosh pendesat në jetë,” tha ai, duke shtuar se nëse projekti i tij do të dështonte, “Unë do të isha shumë krenar kur të isha 80 vjeç, vetëm për faktin se u përpoqa dhe e realizova atë ide.”

Dhe për dikë që kryeson një platformë të ndërtuar në internet, Bezos është konfuz për mënyrën se si ai e përdor telefonin e tij. Vëllai i tij Mark vuri re se Jeff “rrallë herë hutohet nga telefoni i tij”. “Kur jam në një darkë me miqtë apo familjen, më pëlqen të bëj çdo gjë që po bëj, nuk më pëlqen të bëj shumë punë njëkohësisht”, tha Bezos.

Lexoni: Këto janë 4 armët që përdor Jeff Bezos për të mundur konkurrencën

Diçka tjetër që Bezos nuk i pëlqen: ideja e ekzistencës së një balance punë-jetë. Bezos e ndau këtë ndjesi me Thrive Global para një viti, ku shkruante, “Unë mendoj se harmonia punë-jetë është një stukturë e mirë. Preferoj fjalën ‘harmoni’ në vend të fjalës ‘balancë’ sepse balanca ka tendencën të imponojë një raport strikt dhe të ashpër. Ai i përsëriti këto deklarata në Samit, duke i treguar vëllait të tij se duke qenë një bashkëpunëtor i vlefshëm, ai e bën jetën e Bezos më të mirë jashtë zyrës, dhe anasjelltas: “Nëse jam i lumtur në shtëpi, kjo më bën një punonjës më të mirë, një shef më të mirë”.

/ThriveGlobal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0