Pse iPhone prodhohet në Kinë dhe jo në Amerikë?


Apple punëson 43,000 njerëz në SHBA dhe vetëm 20,000 në vende të tjera të botës. Informacione të brendshme nga Apple tregojnë se Kina thjesht ofron një fuqi pune më të madhe dhe fleksibilitet tepër të nevojshëm.

Lexoni: Përse u krijua iPhone?

Kushtet e punës nuk janë të shkëlqyera, megjithatë fare pak mjafton për ti motivuar ata.

Njëherë, përgjegjësi i zgjoi 8,000 punëtorët me çaj dhe biskota sepse duhet të përshtasnin ekranet e sapodizenjuara të iPhone brenda 12 orarëshit të punës.

Tre ditë më vonë, 10,000 iPhone në ditë dolën nga linja e prodhimit.

Ekzekutivi u shpreh se: “Shpejtësia dhe fleksibiliteti është marramendës. Nuk ka asnjë fabrikë Amerikane që mund të arrijë këtë rezultat.”

Një tjetër punonjëse, Jennifer Rigoni, tha se Foxconn, i cili prodhon iPhone, mund të punësojë 3,000 njerëz gjatë natës. “Cila fabrikë Amerikane mund të gjej 3,000 njerëz brenda natës dhe t’i bind ata të flenë në konvikt?”

Lexoni: Bota po shkon drejt energjisë diellore, Kina prodhuesi më i madh

Kur Apple vendosi se 8,700 inxhinierë do të nevojiteshin për të mbikqyrur 200,000 punëtorë në linjat e prodhimit të iPhone, u llogarit se do të duheshin 9 muaj për ti gjetur ata në Amerikë. Ndërkohë Kina i grumbulloi brenda 15 ditëve.

Jobs iu drejtua Obamës duke i thënë se me shumë vende pune mund të kthehen në SHBA, vetëm nëse do të kishte më shumë inxhinierë.

/DailyMail

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale